Napadalec Venezie Joel Pohjanpalo je prvi zatresel mrežo Slovenije v 13. minuti. Foto: Reuters

Matjaž Kek je na klopi pustil Benjamina Verbiča, v napad pa je po pričakovanju postavil Andraža Šporarja in Benjamina Šeška. Zaradi viroze ni mogel igrati Jon Gorenc Stanković. V vezni vrsti sta tako bila Sandi Lovrić in Miha Zajc.

Prvega "pravega" testa v kvalifikacijah za Euro 2024 Slovenci niso prestali po željah. Do današnjega popoldneva so bili več kot leto dni brez poraza. Zadnjič so klonili 5. junija lani v Beogradu. Po osmih tekem zapored brez poraza so ostali praznih rok v Helsinkih in položaj v skupini H se je zelo zapletel.

Finski navijači že sanjajo o pivu v Nemčiji
Finski navijači so že pred tekmo izobesili transparent z optimističnim napisom o uvrstitvi na evropsko prvenstvo "Nemčija, prihajamo pit vaše pivo". Pred polnimi tribunami so jih korak bližje tem užitkom popeljali tudi njihovi ljubljenci.

Finci prizemljili Slovence v Helsinkih

Pohjanpalo poslal žogo med nogami Belca v mrežo
V 13. minuti je Miha Zajc izgubil žogo pred svojim kazenskim prostorom, Teemu Pukki je z desne strani podal pred vrata, Joel Pohjanpalo pa je s petih metrov potisnil žogo med nogami Vida Belca v mrežo. Napadalec Venezie se je odlično znašel pred vrati, malce je zamudil David Brekalo.

Teemu Pukki je podal za oba gola, v teh kvalifikacijah je bil podajalec prav pri vseh štirih zadetkih Finske. Foto: Reuters

Šeško zadel vratnico
Vse do 28. minute so bili gostitelji precej boljši tekmec, Slovenci niso niti enkrat streljali. Prvič so zagrozili, ko je zgrešil Lovrić. V 32. minuti je Benjamin Šeško z desno nogo zadel vratnico po predložku Petra Stojanovića z desne strani. Slovenci so prevzeli pobudo, nekajkrat so se Finci panično branili in izbijali žogo iz kazenskega prostora. Šeško je imel v 34. minuti lepo priložnost v sredini kazenskega prostora, a so Finci blokirali strel iz ugodnega položaja.

Šporar in Stojanović nista uspela izenačiti
Slovenci so v uvodu drugega polčasa prevzeli pobudo in v 51. minuti je Šporar žogo poslal mimo vrat z diagonalnim strelom z desne strani. Pet minut zatem je strel Stojanovića obranil Lukaš Hradecky, ki se je v letošnji sezoni izkazal tudi v Bundesligi v dresu Bayerja iz Leverkusna.

Antman izkoristil neodločnost Balkovca
V 58. minuti so Finci dokazali, da so odlični v hitrih prehodih v napad. Z desne strani je malce mimo vrat meril razpoloženi Oliver Antman. V 64. minuti je po slabi podaji Brekala in izgubljeni žogi pri gradnji napada sledil protinapad. Jure Balkovec je v kazenskem prostoru dal roke za hrbet in ni dovolj hitro pokril Antmana, napadalec Groningena pa je z desne strani z diagonalnim strelom povišal na 2:0. Znova je bil podajalec Pukki.

Oliver Antman je po dobri uri igre povišal na 2:0. Foto: Reuters

Številne menjave Keka niso obrodile sadov
Po drugem prejetem zadetku sta takoj vstopila najboljši strelec Prve lige Žan Vipotnik in Jan Mlakar. V 75. minuti je do strela z glavo prišel Šeško, a ni bil natančen. Kek je opravil še tri menjave, vstopili so Timi Max Elšnik, Benjamin Verbič in Žan Celar.

Slovenci so še naprej imeli žogo več v posesti, a do pravih zaključkov ob vztrajnem finskem izbijanju žoge niso prišli. V sodnikovem dodatku so Finci zahtevali še enajstmetrovko, a je sodnik Guillermo Cuadra Fernandez le zamahnil z roko.

Slovenci so imeli večjo posest žoge (42:58 odstotkov) in tudi več strelov (9:14), a so le dvakrat merili v okvir vrat. Izvajali so tudi tri kote.

V ponedeljek velik test proti Dancem
V ponedeljek v razprodane Stožice prihajajo Danci, ki so na zadnjem evropskem prvenstvu izpadli v polfinalu proti Angliji v podaljšku.

Slovenci so bili najbližje zadetku v 32. minuti, ko je Benjamin Šeško zadel vratnico. Foto: EPA

Izjave po tekmi

Matjaž Kek, selektor Slovenije: "Čestitam finski reprezentanci, ki je izkoristila svoje priložnosti, mi pa svojih ne. V sijajnem ambientu in bojeviti tekmi ob številnih priložnostih na obeh straneh smo na žalost zadaj naredili preveč napak, ki so omogočile Fincem zadetka. Sami pa smo imeli pri zaključkih premalo zbranosti, odločnosti in koncentracije. Mislim, da smo imeli več priložnosti kot proti Kazahstanu in San Marinu skupaj. Zmaga Finske je popolnoma zaslužena. Bili smo primorani nekaj menjati zaradi bolezni Jona Gorenca Stankovića, smo pa vsekakor iskali svoje možnosti, da pridemo iz strnjene, zgoščene formacije do točke oziroma do treh točk. Mislim pa, da postavitev ni bila tako napadalna, kot se je morda zdelo na prvi pogled. Enkrat moraš tudi izgubiti, danes se je to zgodilo po dolgem času. Bile pa so tudi dobre stvari. Tekma je pokazala izenačenost v skupini in kakovost posameznikov, mi pa moramo razmišljati o sebi, o svojih slabih zadevah, ki so bile na tej tekmi (slab začetek in koncentracija v kazenskem prostoru) in se pripraviti na dvoboj z Dansko."

Petar Stojanović: "Mislim, da so nas zelo dobro analizirali. Pustili so nam veliko prostora, da igramo. Dokler nismo spustili žoge, smo imeli velike težave."

Markku Kanerva, selektor Finske: "Bila je trda tekma, kot je bilo pričakovano, obrambno smo bili dobri, tudi oni so imeli nekaj dobrih priložnosti. V skupini je zelo tesno, to je šele začetek kvalifikacij, kljub temu pa je to zelo pomembna zmaga za nas."

Grafiko zagotavlja sofascore.com
Napadalec Wolfsburga Jonas Wind je poskrbel za minimalno zmago Dancev na stadionu Parken. Foto: EPA

Minimalna zmaga Dancev po razveljavljenem zadetku Marshalla
Danska je premagala Severno Irsko z 1:0 na stadionu Parken v Köbenhavnu. Edini zadetek je takoj po začetku drugega dela dosegel Jonas Wind. V sodnikovem dodatku se je razvila prava drama, saj je Callum Marshall v 94. minuti zadel za 1:1. A po dolgem ogledu je videosodnik zaradi predhodnega prepovedanega položaja zadetek razveljavil.

Kazahstan zanesljivo do treh točk
San Marino je izgubil proti Kazahstanu z 0:3. V prvem polčasu je zadel Jan Vorogovskij, v drugem z bele pike Askat Tagibergen, v sodnikovem dodatku pa še Baktijor Zajnutdinov.