Sadiu Maneju nikakor ni uspelo premagati Yanna Sommerja. Dva zadetka Senegalca sta bila razveljavljena zaradi prepovedanega položaja. Foto: EPA

Že v pretekli sezoni je bila Borussia iz Mönchengladbacha zelo neugoden tekmec za Bavarce. Januarja je iz Münchna odnesla tri točke (1:2), v 2. krogu nemškega pokala na Borussia Parku pa je Bayern doživel zgodovinski polom (5:0).

Dva zadetka Maneja razveljavljena
V prvem polčasu so bili desetkratni zaporedni prvaki precej boljši tekmec. Sadio Mane je v 34. minuti s treh metrov potisnil žogo v prazno mrežo po natančni podaji Thomasa Müllerja z desne strani. Uradni napovedovalec Stefan Lehmann je že razglasil zadetek in vse je bilo pripravljeno za izvajanje sredine, ko je videosodnik opazil, da je bil Senegalec za nekaj centimetrov v prepovedanem položaju. Šest minut pred odmorom je Mane še enkrat zadel po podaji Müllerja, a je bil tokrat kakšen meter v prepovedanem položaju.

Marcus Thuram, sin legendarnega Liliana Thurama, je mojstrsko zaključil protinapad. Foto: EPA

Thuram kaznoval veliko napako Upamecana
Dve minuti pred koncem so gostitelji doživeli hladno prho. Christoph Kramer je izbil žogo izpred svojega kazenskega prostora, Dayot Upamecano je na sredini igrišča začetniško zgrešil celo žogo, Marcus Thuram pa je stekel sam proti Manuelu Neuerju in ga spretno matiral. Gladbach je iz edine akcije v prvem polčasu povedel.

Neverjetne obrambe Sommerja
V drugem polčasu je potekal enosmerni promet proti vratom Sommerja. 33-letni Švicar je v 48. minuti s parado odbil poskus Müllerja z glavo. Po uri igre je poskrbel za dih jemajočo obrambo. Müller je v kazenskem prostoru zaposlil Kingsleyja Comana, ki je podaljšal žogo na daljšo vratnico, kjer je osamljeni Mane takoj streljal. Sommer je žogo odbil, nato pa je Senegalec poskusil še iz bližine, a je švicarski čuvaj mreže čudežno preprečil zadetek.

V 65. minuti je Benjamin Pavard podal v prazen prostor, Leroy Sane pa je stekel sam proti Sommerju, ki je znova sijajno posredoval. Četrt ure pred koncem je Pavard poskusil od daleč, a je vratar Borussie žogo odbil iz zgornjega kota. V 77. minuti je Joshuia Kimmich zadel zunanji del vratnice in vse je že kazalo, da je igralcem Bayerna zmanjkalo idej.

Leroy Sane, ki se je večkrat jezil na sodnika Daniela Schlagerja, je rešil točko. Foto: EPA

Sane le kronal veliko premoč Bayerna
Nervozni trener Julian Nagelsmann je v igro poslal Serga Gnabryja in Jamala Musialo, ki je zares poživil igro. Sedem minut pred koncem je z leve strani podal v sredino kazenskega prostora, kjer je Sane z levo nogo poslal žogo tik ob vratnici v mrežo. V šestih minutah sodnikovega dodatka so Bavarci še najprej pritiskali, a zmagovitega zadetka jim ni uspelo doseči in oddali so prvi točki v sezoni.

Končno razmerje v strelih je bilo 33:5 (20:3 v okvir vrat), v kotih pa 14:1. Bayern je imel 72-odstotno posest žoge.

Nagelsmann: Sommer proti nam vedno brani sijajno
"Sommer proti nam vedno brani sijajno. Vseeno mislim, da bi morali biti pri strelih bolj zbrani, prevečkrat smo streljali po sredini vrat. Tudi sodnik me je razjezil. Vsako odločitev, ki je bila 50:50, je zapiskal v korist Gladbacha," je poudaril Nagelsmann.

"Po navadi sem vedno razočaran, če v zadnjih minutah prejmemo izenačujoči zadetek. Tokrat je seveda drugače. Točko smo si priborili z velikim bojem. Imeli smo neizmerno željo, da odnesemo celo kožo. Predstava Sommerja je bila vrhunska, to je najvišja raven, ki si jo lahko zamislim pri vratarju," je bil dobre volje trener Gladbacha Daniel Farke.

Anthony Modeste je dortmundski Borussii zagotovil tri točke pred 62.100 gledalci na olimpijskem stadionu v Berlinu. Foto: EPA

Modeste odločil v Berlinu
Borussia iz Dortmunda zdaj zaostaja le še točko za Bayernom. Črno-rumeni so v Berlinu ugnali Hertho (0:1). Edini zadetek je v 32. minuti s sedmih metrov z glavo dosegel Anthony Modeste. To je bil prvi zadetek Francoza za Dortmundčane, potem ko je prišel iz Kölna. Modeste je zamenjal napadalca Sebastiena Hallerja, ki še okreva po kemoterapiji.

Prvi zmagi za Leipzig in Leverkusen
Prvo zmago v sezoni 2022/23 je dosegel Leipzig, ki je na Red Bull Areni ugnal Wolfsburg z 2:0, nekdanji slovenski reprezentant Kevin Kampl je za gostitelje igral do 64. minute. Oba gola je dosegel Francoz Christopher Nkunku, prvega v 5. minuti z 11-m, drugega pa v 90. minuti.

Prvo zmago v tej sezoni so dosegli tudi farmacevti iz Leverkusna, ki so v Mainzu zmagali s 3:0. Gostje so temelje za zmago postavili med 29. in 41. minuto, ko je dva gola dosegel Nizozemec Jeremie Frimpong, enega pa Argentinec Exequiel Palacios.