Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Arhiv

Ljudje in zemlja Ljudje in zemlja

5. 5. 2024

Zaslužni prof. dr. Franc Lobnik je znanstvenik, ki je svoje življenjsko delo posvetil pedologiji. Je ustanovitelj Centra za proučevanje tal in varstva okolja, njegova bibliografija šteje več kot 820 objavljenih enot. Dejan Horvat je že dvajset let duhovnik v Gornjih Petrovcih in Markovcih na Goričkem. Ob poklicnem delu je zelo povezan tudi z naravo, ki jo s trudom in predanostjo obdeluje. Pred zaraščanjem rešuje okoli 100 ha kmetijskih površin, redi konje, krave dojilje, vzorno skrbi za župnijski gozd in čebelari. Predstavljamo še sodobno rejo perutnine na kmetiji Rodošek v Desencih.

Ljudje in zemlja Duhovnik in kmet na Goričkem – Dejan Horvat

5. 5. 2024

Dejan Horvat je že dvajset let duhovnik v Gornjih Petrovcih in Markovcih na Goričkem. Skupaj z domačini je veliko naporov vložil v prenovo dotrajanih sakralnih objektov in župnijskih poslopij. Ob svojem poklicnem delu je zelo povezan tudi z naravo, ki jo s trudom in predanostjo obdeluje. Pred zaraščanjem namreč rešuje okoli 100 ha kmetijskih površin, redi konje, krave dojilje, vzorno skrbi za župnijski gozd in čebelari.

Ljudje in zemlja Reja perutnine na Ptujskem

5. 5. 2024

Organizirana reja brojlerskih piščancev in proizvodnja piščančjega mesa je na Ptujskem območju prisotna že več kot 55 let. Člani Perutninarske zadruge Ptuj ves čas sodelujejo s podjetjem Perutnina Ptuj v zavedanju, da eden brez drugega ne bi obstajali. Članica perutninarske zadruge Ptuj je tudi kmetija Rodošek.

Ljudje in zemlja Portret znanstvenika zaslužnega profesorja dr. Franca Lobnika

5. 5. 2024

V prostorih Katedre za pedologijo in varstvo okolja na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani so člani Slovenskega združenja za ohranitveno kmetijstvo podelili častno priznanje zaslužnemu profesorju dr. Francu Lobniku. Profesor dr. Lobnik ima na Slovenskem največ zaslug za uveljavitev pedologije kot naravoslovne discipline. Je ustanovitelj Centra za preučevanje tal in varstvo okolja. Njegova osebna bibliografija je zelo obsežna, saj šteje več kot 820 objavljenih enot. V več kot 40-tih letih znanstvenoraziskovalnega in pedagoškega dela je pustil pečat na področju pedologije in varstva tal, ne le v Sloveniji, temveč tudi v tujini.

Na vrtu Na vrtu

3. 5. 2024

PRENOVA KOMPOSTNIKA Za vrtove je doma pridelan kompost poceni, a neprecenljivo gnojilo. Rastline oskrbi s hranili, izboljšuje strukturo tal. V tla ga vkopljemo ob prekopavanju jeseni ali spomladi, okoli posevkov ga posujemo kot zastirko. Zakonca iz Črete pa kompostnik prenavljata. Z GAIO NA OBISKU: MATEJINO JAGODIČJE S klubom Gaia smo bili na Gorenjskem, pri Mateji Reš z Vrta okusov. Njen nasad jagodičja je v razcvetu, nedavno pa ga je poškodovala sodra. Z Davorinom Gamserjem, prav tako strokovnjakom za jagodičevje, sta se posvetovala o negi malin, ribeza, aronije ... V POMLAD S SNEŽNO KEPO Še dandanes ima marsikdo na vrtu posajeno očarljivo grmovnico, z njenih vej pa visijo – snežne kepe! Res je, da so njeni 3- do 5-krpi listi opaznejši jeseni, ko se obarvajo rahlo rdečkasto, a kremasta kobulasta socvetja zdaj ukradejo veliko pozornosti. Tudi tokrat je na voljo kar nekaj nagrad v kar treh nagradnih igrah. Več o sodelovanju pa v petek, 3. maja, ob 17.20 na TVS1.

Na vrtu Z Gaio na obisku: Matejino jagodičevje

3. 5. 2024

S klubom Gaia smo bili na Gorenjskem, pri Mateji Reš z Vrta okusov. Njen nasad jagodičja je v razcvetu, nedavno pa ga je poškodovala sodra. Z Davorinom Gamserjem, prav tako strokovnjakom za jagodičevje, sta se posvetovala o negi malin, ribeza, aronije ...

Na vrtu V pomlad s snežno kepo

3. 5. 2024

Še dandanes ima marsikdo na vrtu posajeno očarljivo grmovnico, z njenih vej pa visijo – snežne kepe! Res je, da so njeni 3- do 5-krpi listi opaznejši jeseni, ko se obarvajo rahlo rdečkasto, a kremasta kobulasta socvetja zdaj ukradejo veliko pozornosti.

Na vrtu Prenova kompostnika

3. 5. 2024

Za vrtove je doma pridelan kompost poceni, a neprecenljivo gnojilo. Rastline oskrbi s hranili, izboljšuje strukturo tal. V tla ga vkopljemo ob prekopavanju jeseni ali spomladi, okoli posevkov ga posujemo kot zastirko. Zakonca iz Črete pa kompostnik prenavljata.

Ljudje in zemlja Ljudje in zemlja

28. 4. 2024

Slovenski državni gozdovi so že petič pripravili vseslovensko akcijo sajenja mladih dreves. V Velenju se jim je pridružila naša ekipa. Govorimo o strojnih krožkih, ki imajo v Sloveniji že 30 letno tradicijo. Svetovno združenje veterinarjev se je leta 2000 odločilo, da bodo zadnjo soboto v aprilu praznovali dan veterinarjev in opozorili na družbeni pomen te strokovne službe. Predstavljamo veterinarje praktike iz veterinarske ambulanete KRI&ZA. Mariborska Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede sodeluje v projektu o evropskem svilogojstvu. Njihovi raziskovalci se ukvarjajo predvsem s proučevanjem murve, ki so jo včasih gojili tudi skupaj z vinsko trto.

Ljudje in zemlja Pogozdovanje – vseslovenska akcija SIDG in ZGS

28. 4. 2024

Slovenski državni gozdovi so že petič doslej pripravili vseslovensko prostovoljsko akcijo sajenja mladih dreves. Potekala je na petih lokacijah po Sloveniji - na Kočevskem, v Bohinju, v Trnovskem gozdu, na Pohorju in pri Velenju. Pod naslovom Pomladimo gozdove so tako prostovoljci posadili okoli 10 000 sadik dreves različnih drevesnih vrst, ki so značilne oz. prilagojene na rastiščne pogoje. Pogledali smo, kako je potekala akcija sajenja v primestnem gozdu pri Velenju.

Ljudje in zemlja 30 let strojnih krožkov Slovenije

28. 4. 2024

Slovenske kmetije so zaradi majhnosti in težkih pridelovalnih razmer prisiljene k iskanju učinkovitejšega načina obdelovanja zemljišč in gozdov. Skupna uporaba kmetijske tehnike je ena izmed rešitev, izvajajo jo kmetje, povezani v strojne krožke, ki jih v Sloveniji poznamo že 30 let.

Ljudje in zemlja Murve in vinogradi

28. 4. 2024

Mariborska Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede v zadnjih letih sodeluje v znanstveno - raziskovalnem projekta o evropskem svilogojstvu. Naši raziskovalci se ukvarjajo predvsem s proučevanjem murve. Gre za drevo, ki so ga včasih gojili tudi skupaj z vinsko trto. Zdaj to tradicijo obujajo v Virštanju.

Ljudje in zemlja Svetovni dan veterinarjev

28. 4. 2024

Svetovno združenje veterinarjev se je leta 2000 odločilo, da bodo vsako leto zadnjo soboto v aprilu obeležili dan veterinarjev in tako opozorili na družbeni pomen te strokovne službe. Gre za eno izmed ključnih skupin strokovnjakov, ki skrbijo za dobrobit in zaščito javnega zdravja. Vloga veterinarjev je večplastna in zajema širok spekter dejavnosti za ohranjanje javnega zdravja ter zdravja in dobrobiti živali, s poudarkom na strokovnosti in izobraževanju. Ob letošnjem dnevu veterinarjev vam predstavljamo le delček opravil veterinarjev praktikov. Obiskali smo veterinarsko ambulanto Kriza v Cirkovcah ter veterinarje pretekli ponedeljek spremljali v ambulanti in na terenu.

Na vrtu Na vrtu

26. 4. 2024

SEBASTJANOVA VISOKA GREDA Sebastjan opazuje svojo lani narejeno visoko gredo. Vedno znova spoznava, da se prezgodnje setve ne obnesejo. Tako se je redkvica, posejana kasneje, že začela debeliti, medtem ko pri zgodnji setvi še ne. S sajenjem plodovk pa še odlaša. KO SADIMO PARADIŽNIKE Preden bomo paradižnike presadili na prosto, jih nekaj dni utrjujemo zunaj v zavetni legi. Ker se paradižnik zelo razveji, naj bo sadilna razdalja med vrstami vsaj 70 cm, v vrsti pa 40 cm. Nasvete o oporah povzema dr. Kristina Ugrinović s Kmetijskega inštituta Slovenije. OPRAŠEVANJE KAKTUSOV V Paviljonu kaktej v Rogaški Slatini lahko občudujemo eno najbogatejših zbirk teh posebnih rastlin v Evropi. Med njimi so že skoraj 90 let stari primerki, med povprečno velikimi pa izstopa komaj kak centimeter 'velik' – najmanjši na svetu. S skrbnico, gospo Lučko, spoznamo opraševanje kaktusov. RABARBARA – ZA NA VRT IN V LONEC Ker rabarbara zavzame kakšen kvadratni meter površine, to upoštevajmo ob sajenju. Pobiramo močne listne peclje, ki so užitni do začetka poletja, kasneje je v njih preveč oksalne kisline. Mateja Reš z Vrta okusov rabarbaro uporablja za zatiranje škodljivcev na vrtu, iz sočnih stebelc pa pričara okusne prigrizke. V tokratni oddaji se lahko potegujete tudi za kar nekaj lepih nagrad. Ne zamudite nas v živo, v petek ob 17.20 na TVS1. navrtu@rtvslo.si

Na vrtu Rabarbara - za na vrt in v lonec

26. 4. 2024

Ker rabarbara zavzame kakšen kvadratni meter površine, to upoštevajmo ob sajenju. Pobiramo močne listne peclje, ki so užitni do začetka poletja, kasneje je v njih preveč oksalne kisline. Mateja Reš z Vrta okusov rabarbaro uporablja za zatiranje škodljivcev na vrtu, iz sočnih stebelc pa pričara okusne prigrizke.

Na vrtu Opraševanje kaktusov

26. 4. 2024

V Paviljonu kaktej v Rogaški Slatini lahko občudujemo eno najbogatejših zbirk teh posebnih rastlin v Evropi. Med njimi so že skoraj 90 let stari primerki, med povprečno velikimi pa izstopa komaj kak centimeter 'velik' – najmanjši na svetu. S skrbnico, gospo Lučko, spoznamo opraševanje kaktusov.

Na vrtu Ko sadimo paradižnike

26. 4. 2024

Preden bomo paradižnike presadili na prosto, jih nekaj dni utrjujemo zunaj v zavetni legi. Ker se paradižnik zelo razveji, naj bo sadilna razdalja med vrstami vsaj 70 cm, v vrsti pa 40 cm. Nasvete o oporah povzema dr. Kristina Ugrinović s Kmetijskega inštituta Slovenije.

Na vrtu Sebastjanova visoka greda

26. 4. 2024

Sebastjan opazuje svojo lani narejeno visoko gredo. Vedno znova spoznava, da se prezgodnje setve ne obnesejo. Tako se je redkvica, posejana kasneje, že začela debeliti, medtem ko pri zgodnji setvi še ne. S sajenjem plodovk pa še odlaša.

Ljudje in zemlja Projekt Renature

19. 4. 2024

V Parku Škocjanske jame so zaključili še enega v vrsti projektov, ki so namenjeni obnovi travišč in mokrišč, kjer živijo različne avtohtone rastlinske in živalske vrste. Denar je zagotovil finančni sklad v katerega prispevajo Islandija, Lihtenštajn in Norveška. V okviru projekta Renature so izkrčili gozd na Vremščici za potrebe paše, v občinah Pivka, Divača, Hrpelje-Kozina in Ilirska Bistrica pa obnovili šest hektarov pašnikov in osem kalov. Z našo kamero smo se jim pridružili pred nekaj dnevi na predstavitvi rezultatov.

Ljudje in zemlja Nevarnosti pri delu v naravi

19. 4. 2024

Pri spomladanskih delih na vrtu, v gozdu, na njivi, v sadovnjaku in še kje, potrebujemo kar veliko orodja. Pa znamo z njim varno rokovati? Nesreča se lahko zgodi že z nedolžnimi škarjami, kaj šele z motorno žago, s traktorjem… O varnem delu in nevarnostih so nas podučili na srednji gozdarski, lesarski in zdravstveni šoli v Postojni.

Stran 1 od 108
Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov