Neznačilno je Marcos Llorente z glavo prišel do četrtega gola sezone, pri čemer je izkoristil zdesetkanost branilske vrste Reala, kjer manjkajo takorekoč vsi osrednji branilci. V 93. minuti sta ob skoku 29-letnika zamudila tako kapetan Nacho Fernandez kot Daniel Carvajal. Foto: Reuters

Namesto prednosti štirih točk pred drugo Girono in desetih točk pred tretjo Barcelono je Atletico naredil uslugo tekmecem za neposredni preboj v Ligo prvakov in poskrbel, da špansko prvenstvo po 23. krogu ostaja odprto.

Ob jalovi pobudi in nenevarnih poskusih, ki so postajali vse bolj obupani, je Atletico Madrid tako rekoč iz nič izenačil v 93. minuti, ko je Marcos Llorente poskrbel za hladno prho med igralci in navijači madridskega Reala. Tribune Santiaga Bernabea so namreč že odštevale sekunde do zmage, ki bi jo zagotovil gol Brahima Diaza iz 20. minute.

Vskočil zadnji hip in zadel

Brahim Diaz bi moral derbi začeti na klopi, a je zadnji hip zamenjal poškodovanega Viniciusa Juniorja in prav 24-letnik iz Malage je bil osrednji igralec ter strelec prvega gola. Foto: Reuters

Vodilna ekipa španskega prvenstva je začela silovito: s tremi poskusi strelov v uvodnih petih minutah, pri čemer je Jan Oblak ubranil nevarni poskus Brahima Diaza. V 8. minuti je sledil odgovor gostov po akciji naveze Griezmann-Morata, a se je s parado izkazal Andrij Lunin. Po četrt ure so se atleti otresli pritiska belih in vzpostavili ravnotežje.

A v 20. minuti se je Brahim Diaz sprehodil skozi obrambo gostov in tudi z nekaj sreče pri odbijanju žoge – to mu je dejansko odložil kapetan Atletica Koke – iz bližine matiral Oblaka. Že čez tri minute je po prekinitvi z glavo udaril Axel Witsel, a je znova zablestel Ukrajinec v vratih Reala.

Statistika 236. madridskega derbija. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Statistika 236. madridskega derbija. Grafiko zagotavlja sofascore.com

Prepovedani položaj ob nesojenem izenačenju Savića

Po vseh treh minutah nadaljevanja je Atletico le izkoristil zdesetkano branilsko vrsto Reala in po podaji iz kota je z glavo izenačil Stefan Savić. Vendar veselje gostov ni trajalo dolgo, saj se je oglasil VAR in zadetek rdeče-belih razveljavil zaradi prepovedanega položaja, v katerem je bil Saul, ki je stal med Luninom in domačimi branilci.

Po nizu menjav se je igra razživela. V 66. minuti je beli balet imel protinapad štiri na dva, a je Rodrygo sebično sam zaključil, njegov močan strel pa je Oblak ubranil in še ujel. Sledil je eden redkih hitrih protinapadov Atletica prek rezervista Samuela Lina. Zatem je znova gostujočo obrambo premešal Diaz, a je z levico za las zgrešil Oblakova vrata. Sledila je menjava edinega strelca, ki ga je Santiago Bernabeu nagradil s stoječimi ovacijami.

Jan Oblak je odigral 30. tekmo proti Realu, ki je njegov najpogostejši tekmec in ob Barceloni tudi najbolj neugoden. Škofjeločan je Atleticu doslej pomagal do sedmih zmag na madridskih derbijih, osemkrat je mrežo ohranil nedotaknjeno, beli pa so mu do zdaj natresli 40 golov, največ izmed vseh tekmecev v karieri. Derbi je Oblak končal s kapetanskim trakom, ki mu ga je v 68. minuti predal Koke. Foto: Reuters

Ko zadnji hip kronaš jalovo pobudo

Gostitelji so dobro zaprli poti do svojega gola in Atleticu prepustili jalovo pobudo na zelenici. Ko se je pričakoval zadnji sodnikov žvižg, so gostje tako rekoč iz nič izenačili v 93. minuti. Dolga podaja Savića, Memphis Depay je z glavo ne prav uspešno zaustavljal žogo, a zato je skok za visoko žogo dobil Marcos Llorente, ki je s sedmih metrov zatresel domačo mrežo za 1:1.

Osnovna statistika tekme: poskusi strelov 17:10, v okvir vrat 4:5, pričakovani goli (xG) 1,82 proti 1,01 v korist Reala.

Oblak 6,9 oziroma osma ocena med 17 atleti, ki so zaigrali. Za povečavo kliknite na sliko. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Oblak 6,9 oziroma osma ocena med 17 atleti, ki so zaigrali. Za povečavo kliknite na sliko. Grafiko zagotavlja sofascore.com

Madrid kot Girona izpustil dve točki

Girona je v soboto zvečer doma le remizirala brez golov proti Real Sociedadu, s čimer je Real Madrid ostal na vrhu La Lige pred mestnim derbijem in imel priložnost, da pobegne presenetljivemu izzivalcu za štiri točke.

Četa Carla Ancelottija je sicer trenutno izjemno zdesetkana, ob dveh rezervnih vratarjih je imel na klopi zgolj še šest igralcev, med njimi sveže načetega Viniciusa. Na zadnjih 11 tekmah je popolni izkupiček Reala pokvaril Atletico, ki je dobil pokalni obračun, zdaj pa ob izdihljajih ligaškega derbija izvlekel remi. Izbranci Diega Simeoneja so sicer predtem nanizali pet zaporednih zmag.

Po 18 golih na treh derbijih zdaj le dva

Na prvih treh soočenjih v tekoči sezoni na madridskih derbijih ni manjkalo golov: na prvem ligaškem derbiju je Atletico doma slavil s 3:1, v Savdski Arabiji na superpokalu je bilo 5:3 za Real in pred 17 dnevi v pokalu na Metropolitanu 4:2 za rdeče-bele.

S poškodbami obremenjeni Real Madrid (Courtois, Militao, Alaba, Rüdiger) v naslednjem krogu v soboto čaka prvenstveni derbi doma z Girono, nato pa pride na vrsto gostovanje v osmini finala Lige prvakov pri Leipzigu in Benjaminu Šešku, ki je našel strelsko formo. Še prej bo zaigral Atletico, ki ga v sredo čaka pokalni polfinale pri Athletic Bilbau, ki je sicer tudi prvenstveni tekmec za preboj v Ligo prvakov.