Robert Lewandowski je v zadnji akciji derbija vodilnih ekip Bundeslige na BayAreni dosegel že 17. zadetek v tej sezoni. Lani se je ustavil pri številki 34, spomladi bo tudi
Robert Lewandowski je v zadnji akciji derbija vodilnih ekip Bundeslige na BayAreni dosegel že 17. zadetek v tej sezoni. Lani se je ustavil pri številki 34, spomladi bo tudi "večni rekord" Gerda Müllerja iz sezone 1971/72 v nevarnosti. "Bomber der Nation" je pred 38 leti zabil kar 40 golov. Foto: Reuters

Vse je kazalo, da bo Bayer uspel leto zaključiti na prvem mestu, a je dve veliki napaki kaznoval Poljak in v 93. minuti poskrbel za novo zmago Bavarcev. To je bil prvi poraz Leverkusna v tej sezoni.

Izbranci Petra Bosza so blesteli tudi v Evropski ligi in motiv na tekmi proti evropskim prvakom je bil ogromen. V prvem polčasu so igrali odlično in neodločen izid ob odmoru je precej bolj ustrezal Bavarcem.

Bayern že sedmič zapored prvi prejel gol, a izgubil ni niti enkrat
Po četrt ure igre so gostitelji izvedli skrajšan kot. Nadiem Amiri je z desne strani podal v kazenski prostor, kjer je Patrik Schick z izjemnim volejem z levico zabil žogo v mrežo, Manuel Neuer je bil nemočen. Bayern se je že sedmič zapored na prvenstveni tekmi znašel v zaostanku, kar je nov klubski rekord. V sezoni 2008/09 so se pod vodstvom Jürgena Klinsmanna šestkrat znašli v zaostanku, a takrat ekipa ni bila tako močna.

Prav nobene izmed zadnjih šestih tekem Bayern (edini poraz v koledarskem letu 2020 v vseh tekmovanjih je doživel septembra v Hoffenheimu z 1:4!) ni izgubil in tudi tokrat je prišel do preobrata.

Patrik Schick je kronal odlično predstavo Leverkusna v prvem polčasu. Foto: Reuters

Lewandowski kaznoval veliko napako Hradeckega
V 28. minuti je Leon Bailey našel češkega napadalca Schicka, ki je zatresel mrežo, a je bil v prepovedanem položaju. Bayern ni našel prave igre, a je dve minuti pred odmorom vseeno izenačil. Thomas Müller je z desne strani podal pred vrata, čuvaj mreže Lukas Hradecky je zaplaval v prazno in trčil z branilcem Jonathanom Tahom, Lewandowski pa je le še podstavil glavo in poslal žogo v prazno mrežo.

Sane v igri le 36 minut
Na začetku drugega polčasa je bil Bayern precej boljši. Leroy Sane, ki je vstopil po pol ure igre namesto poškodovanega Kingsleyja Comana, je v 67. minuti zapravil veliko priložnost. Njegov diagonalni strel je Hradecky s skrajnimi močmi odbil v kot. Hansi Flick ni bil zadovoljen s Sanejem in v 68. minuti je moral že zapustiti igro! Vstopil je Jamal Musiala, ki je v tej sezoni naredil ogromen korak naprej. Deset minut pred koncem je z roba kazenskega prostora stresel vratnico.

Flick je v igro poslal tudi Joshuo Kimmicha, ki se je vrnil po poškodbi kolena. 25-letnik je postal eden nosilcev igre in v zadnjih tednih se je zelo poznalo, da je manjkal. Hitro je okreval in tudi tokrat je takoj poživil igro.

Tah se je preveč poigraval, Lewandowski pa je sprejel darilo
Gostitelji so bili zadovoljni s točko, saj so bili v drugem polčasu v podrejenem položaju. Trener Bosz je večkrat dal navodila, da je treba umiriti igro. Na vrsti so bile še tri minute sodnikovega dodatka. Prav v zadnjih sekundah tekme si je branilec Tah slabo zaustavil žogo, Kimmich mu jo je spretno odvzel in podal do Lewandowskega. Poljak je z leve strani takoj streljal, žoga je zadela branilca Edmonda Tapsobo in končala v mreži.

"Lewandowski je najboljši napadalec na svetu. To je znova dokazal. Le dve napaki je naredila obramba Bayerja in obe je kaznoval. To je bil res izjemen konec tega leta. Boljšega scenarija se ni bi uspel zamisliti," je poudaril Flick, ki je 3. novembra lani zamenjal Nika Kovača in uspelo mu je do vrha napolniti vitrino na Säbener Strasse.

Leipzig le remiziral s Kölnom
Bayern se je znova povzpel na vrh lestvice, kjer ima dve točki prednosti pred Leverkusnom in Leipzigom. Kevin Kampl (igral je 82 minut) in soigralci so proti Kölnu streljali s praznimi naboji (0:0). V 3. minuti so sicer zatresli mrežo, a je zadetek Amadouja Haidare sodnik zaradi prepovedanega položaja razveljavil po posvetu z videosodnikom. Kozlički so postavili "bunker" in odnesli veliko točko iz Red Bulla Arene.

Kamerunec Youssoufa Moukoko je postal najmlajši strelec v zgodovini Bundeslige. Od leta 2014 živi v Nemčiji, njegov oče je delal v Hamburgu že od leta 1990. V Dortmundu je idol najstnikov. Foto: Reuters

Union drugič zapored šokiral Dortmundčane
Borussia iz Dortmunda kljub trenerski menjavi ne najde poti iz krize. Edin Terzić, ki je nasledil Luciena Favreja je v torek osvojil tri točke v Bremnu, a tokrat so njegovi izbranci znova odpovedali. Union iz Berlina, ki je prejšnjo soboto remiziral z Bayernom, je v petek zvečer šokiral črno-rumene z 2:1. Borussia je že drugo leto zapored sklonjenih glav zapuščala stadion An der Alten Försterei.

Moukoko najmlajši strelec v zgodovini Bundeslige
Taiwo Awoniyi je v 57. minuti zadel z glavo za vodstvo Uniona. Youssoufa Moukoko je izenačil po uri igre in postal najmlajši strelec v zgodovini Bundeslige pri 16 letih in 28 dneh. S tem je precej pomladil dosežek dragulja Leverkusna Floriana Wirtza, ki je kot do zdaj najmlajši gol dosegel pri 17 letih in 34 dneh. Odločilni zadetek je dosegel Marvin Friedrich v 78. minuti z glavo po podaji iz kota.

Huub Stevens ima kultni status v Gelsenkirchnu. Leta 1997 je Schalke pod njegovim vodstvom osvojil Pokal Uefa v nepozabnem finalu proti Interju. Leta 2001 je Stevens bil že na pragu naslova nemškega prvaka v zadnjem krogu, a je Bayern z golom Patrika Anderssona v 94. minuti poskrbel za najbolj grenek trenutek v zgodovini Schalkeja. 19. maja 2001 so tekle solze zaradi izgubljenega naslova, zdaj pa je Schalke pred prvim izpadom iz elite po letu 1980. Foto: Reuters

Tudi Stevens ni uspel dvigniti Schalkeja - neslavni rekord je blizu
Schalke nadaljuje pot proti neslavnemu rekordu Tasmanie Berlin, ki je bila v sezoni 1965/66 brez zmage v nemškem prvenstvu kar 31 tekem. Schalke je že pri številki 29, potem ko je na Veltins Areni izgubil proti Arminii iz Bielefelda z 0:1 v obračunu ekip, ki se borita za obstanek. Odločilni zadetek je dosegel napadalec Fabian Klos v 53. minuti.

Vodstvo Schalkeja je v petek odpustilo trenerja Manuela Bauma, ki je bil na tem mestu od 30. septembra, ko je nasledil Davida Wagnerja. Začasno so vpoklicali veterana Huuba Stevensa, ki je bil izbran za trenerja stoletja v Gelsenkirchnu. 67-letni Nizozemec je tako še četrtič sedel na Schalkejevo klop. V torek ga čaka še tekma nemškega pokala proti Ulmu.

Nazadnje je Schalke slast zmage okusil 17. januarja proti Borussii iz Mönchengladbacha.