Erling Haaland je v tej sezoni dosegel že 15 zadetkov na 13 tekmah. Foto: EPA

Črno-rumeni so v jesenskem delu razočarali. Nabrali so si devet točk zaostanka za vodilnim Bayernom, izpadli pa so tudi iz Lige prvakov (presenetljivo jih je izločil Sporting iz Lizbone). Prejšnji teden so se po zaostanku z 0:2 vrnili v Frankfurtu in osvojili velike tri točke.

Tokrat je bila tekma izenačena le v uvodnih desetih minutah, nato pa so gostitelji prevzeli pobudo in igra se je večji del odvijala na polovici gostov. V prvem polčasu je bilo razmerje strelov na gol 12:1. Na kultnem Westfalnu se je lahko zbralo le 750 gledalcev, stadioni imajo zaradi pandemije covida-19 zelo omejeno kapaciteto, večina mora biti popolnoma praznih.

Thomas Meunier (desno) je bil nepričakovani junak na stadionu Westfalen. Foto: EPA

Meunier dvakrat natančen z glavo
Freiburg, ki je navdušil v jesenskem delu, je bil tokrat nemočen. Vsi načrti so se izbrancem priljubljenega trenerja Christiana Streicha sesuli že po četrt ure, ko je Meunier zadel z glavo po podaji Juliana Brandta iz kota z leve strani.

Haaland znova neustavljiv
30-letni belgijski branilec je bil natančen z glavo tudi po pol ure igre, ko je Brandt podal iz kota z desne strani. V sodnikovem dodatku prvega polčasa je Mahmoud Dahoud odvzel žogo Lucasu Hölerju na sredini igrišča, Jude Bellingham pa je takoj podaljšal do Haalanda, ki si je mojstrsko zaustavil žogo z levico in z močnim strelom matiral vratarja Benjamina Uphoffa.

V drugem delu je Borussia nato začela prekmalu varčevati moči za torkovo pokalno tekmo s St. Paulijem, ki vodi v drugi nemški ligi. Ermedin Demirović je znižal iz bližine po uri igre, potem ko je Gregor Kobel še uspel odbiti strel Rolanda Sallaija. Freiburg je nato pritisnil, a je četrt ure pred koncem Haaland povišal na 4:1 z levico po podaji Dahouda. Končni izid je postavil sijajni vezist Dahoud štiri minute pred koncem po podaji Nica Schulza.

Rose: Vedno smo poudarjali, da želimo znova dvigniti prestižni krožnik
"Prvi polčas je bil odličen. To je bila odlična predstava. Želel sem, da v drugem polčasu ne popuščamo. Vsi so še decembra govorili, da je Bundesliga znova dolgočasna. Imeli so prav, saj nismo uspeli držati koraka z Bayernom. Zdaj smo ujeli pravi ritem. Vedno smo poudarjali, da želimo znova dvigniti prestižni krožnik po desetih letih. Ne smemo več izgubljati točk, saj jih Bayern v tej sezoni oddal zares malo," je bil zadovoljen trener Marco Rose.

Gladka zmaga Bayerna v Kölnu
Bayern je hitro pokazal, da je spodrsljaj v prejšnjem krogu, ko je doma klonil proti Gladbachu z 1:2, že pozabljen. Trener Julian Nagelsmann je imel na voljo nekaj več nogometašev kot prejšnji teden, med vratnici se je vrnil tudi Manuel Neuer, ki je slavil jubilej s 300. tekmo v Bundesligi za Bayern.

Köln je izgubil z 0:4, zelo se je poznalo, da ni imel podpore glasnih navijačev na stadionu Rhein Energie. Kozlički so zadnjič premagali Bayern februarja 2011 s 3:2, ko je dva zadetka dosegel Milivoje Novaković. Na zadnjih 16 tekmah proti Baravcem so osvojili le še točko.

S hat-trickom je Robert Lewandowski dosegel mejo 300. golov v Bundesligi. Več golov je v zgodovini prve nemške lige dosegel zgolj Gerd Műller (365). Foto: Reuters

Videosodnik priznal zadetek Lewandowskega
V 9. minuti je Ondrej Duda izgubil žogo na sredini igrišča. Thomas Müller je v idealnem trenutku zaposlil Roberta Lewandowskega, ki je z desnico poslal žogo v mrežo. Stranski sodnik je dvignil zastavico, a je počasni posnetek pokazal, da se je zmotil in videosodnik je zadetek priznal.

Izjemen strel Tolissoja
V 25. minuti je Corentin Tolisso z izjemnim strelom s 15 metrov poslal žogo pod prečko po podaji Müllerja. Köln ni postavil "bunkerja" in priigral si je nekaj priložnosti. Po pol ure je napadalec Mark Uth zatresel mrežo iz bližine, a je bil v prepovedanem položaju.

Rezervist Sane nerešljiva uganka za obrambo kozličkov
Po uri igre je vstopil Leroy Sane. Hitri vezist je takoj povzročal ogromne težave obrambi Kölna. V 63. minuti je zaposlil Lewandowskega, ki je z levico povišal na 0:3. Četrt ure pred koncem je Sane s sijajnim preigravanjem premešal obrambo gostiteljev in podal do Lewandowskega, ki je s sedmih metrov podstavil levico in se veselil hat-tricka. Poljski zvezdnik je že pri 23 golih v sezoni.

Že s prvim golom je Lewandowski poskrbel tudi za nov ekipni rekord. Serijski nemški prvaki so že na 66. zaporedni tekmi v Bundesligi dosegli vsaj en gol ter tako postavili novo najboljšo znamko v ligi.

"Zelo pomembno je bilo, da ohranimo šest točk naskoka pred Dortmundom. Köln igra zelo pogumno, v tej sezoni je odigral že nekaj odličnih tekem. Zelo sem zadovoljen, da nismo prejeli zadetka," je povedal Nagelsmann.

Stuttgart je izgubil proti Leipzigu z 0:2. Kevin Kampl je igral do 88. minute. Rdeči biki so z zadetkoma Andreja Silve in Christopherja Nkunkuja zasluženo osvojili tri točke.