Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Generacije znanosti • oddaje

Generacije znanosti XXX. Generacije znanosti ZRC SAZU

05.06.2024

Znani so letošnji nagrajenci, natančneje tri nagrajenke in en nagrajenec, za Generacije znanosti: dr. Jana Horvat (Inštitut za arheologijo ZRC SAZU), dr. Katarina Bačnik (Nacionalni inštitut za biologijo), Franjo Drole (Inštitut za raziskovanje krasa ZRC SAZU), Tanja Valte (pomočnica direktorja ZRC SAZU).

Generacije znanosti XXIX. Generacije znanosti ZRC SAZU, posnetek prireditve

02.04.2023

Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) je v okviru prireditve Generacije znanosti 23. marca letos že 29. leto zapored podelil nagrade za znanstvene dosežke v preteklem letu na področju družboslovja in humanistike. ZRC SAZU želi z Generacijami znanosti izpostaviti izjemne rezultate sicer nevidnih raziskovalk in raziskovalcev. S prireditvijo si na ZRC SAZU prizadevajo za promocijo znanstvenega dela in aktivno vlogo v družbi, poleg tega pa želijo ustvarjalno izraziti zavest ZRC SAZU, da je za raziskovalno delo treba spodbuditi interes širše javnosti. Letos so nagrade prejeli: dr. Matej Šekli (Zlati znak ZRC SAZU), dr. Maruša Goluža ( Nagrada srebrni znak ZRC SAZU), prof. dr. Andrej Mihevc (Zaslužni raziskovalec ZRC SAZU), prof. dddr. Andrej Pleterski (Zaslužni raziskovalec ZRC SAZU), mag. Matej Ažman (Nagrada modri znak ZRC SAZU) in Tanja Pavčič (Nagrada modri znak ZRC SAZU). Generacije znanosti pa so bile letos posvečene tudi 50-letnici Umetnostnozgodovinskega inštituta Franceta Steleta ZRC SAZU in več kot 70-letnici delovanja Inštituta za slovensko narodopisje ZRC SAZU.

Generacije znanosti XXVIII. Generacije znanosti ZRC SAZU

12.06.2022

Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) je v okviru prireditve Generacije znanosti 25. maja letos že 28. leto zapored podelil nagrade za znanstvene dosežke v preteklem letu na področju družboslovja in humanistike. Ta tradicionalna prireditev je po dveh težkih letih zaradi epidemije ponovno zaživela v vsem svojem sijaju. ZRC SAZU želi z Generacijami znanosti predstaviti izjemno delo sicer nevidnih raziskovalk in raziskovalcev. Letos so nagrade prejeli: Nagrada zlati znak ZRC SAZU-ja: Dr. Matej Gabrovec, ki je na Geografskem inštitutu Antona Melika zaposlen od sredine osemdesetih let in se ukvarja pretežno z geografijo prometa, s poudarkom na javnem potniškem prometu. Nagrada srebrni znak ZRC SAZU-ja: Dr. Jure Tičar, katerega delo je osredinjeno na geomorfologijo krasa, ukvarja pa se tudi z varstvom narave in geomorfološke dediščine. Nagrada modri znak ZRC SAZU-ja: Alenka Porenta, ki že več kot četrt stoletja, vse od začetka službe na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša, upravlja drugo največjo knjižnico na ZRC SAZU-ju. Nagrada modri znak ZRC SAZU-ja: Miha Peče, ki je na ZRC SAZU-ju zaposlen od leta 2001 kot strokovni sodelavec v Avdiovizualnem laboratoriju Inštituta za slovensko narodopisje. V zadnjem desetletju ta inštitut tudi vodi. Generacije znanosti pa so bile letos posvečene tudi 50-letnici Zgodovinskega inštituta Milka Kosa.

Generacije znanosti XXVII. Generacije znanosti ZRC SAZU

05.06.2021

Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) je v okviru prireditve Generacije znanosti 27. maja letos že 27. leto zapored podelil nagrade za znanstvene dosežke v preteklem letu na področju družboslovja in humanistike. ZRC SAZU želi z Generacijami znanosti izpostaviti izjemne rezultate sicer nevidnih raziskovalk in raziskovalcev. S prireditvijo si na ZRC SAZU prizadevajo za promocijo znanstvenega dela in aktivno vlogo v družbi, poleg tega pa želijo ustvarjalno izraziti zavest ZRC SAZU, da je za raziskovalno delo treba spodbuditi interes širše javnosti. Nagrade so prejeli: Amra Šabotić (modri znak ZRC SAZU), dr. Jernej Rihter (srebrni znak ZRC SAZU), izr. prof. dr. Matjaž Kuntner (zlati znak ZRC SAZU), dr. Janja Kogovšek (zaslužna raziskovalka ZRC SAZU) in univ. prof. mag. dr. Marija Wakounig (častna članica ZRC SAZU). Generacije znanosti so bile leta 2021 posvečene tudi 40-letnici Muzikološkega inštituta ZRC SAZU, ki razkriva ter z besedo in zvokom oživlja staro glasbo. Ozavešča najširšo javnost o dragoceni glasbeni preteklosti in si z vedno novimi pogledi prizadeva za uveljavljanje humanistične misli danes in jutri.

Generacije znanosti XXVI. Generacije znanosti ZRC SAZU

06.09.2020

Prireditev Generacije znanosti, na kateri ZRC SAZU vsako leto podeljuje nagrade za izstopajoče dosežke v znanosti, je letos izjemoma potekala v mesecu avgustu. Nagrado častni znak ZRC SAZU je prejela dr. Heidemarie Uhl, znanstvena svetnica na Inštitutu za kulturne študije in zgodovino gledališča na Avstrijski akademiji znanosti ter predavateljica na univerzah na Dunaju in v Gradcu. Raziskovalno se ukvarja s konstrukcijami identitet v Srednji Evropi v 19. in 20. stoletju. Z ZRC SAZU sodeluje še slabi dve desetletji, in sicer v okviru različnih skupnih raziskovalnih projektov. Srebrni znak ZRC SAZU je za svojo doktorsko disertacijo z naslovom Notranja glasovna in naglasna členjenost terskega narečja slovenščine prejel dr. Janoš Ježovnik. Njegova disertacija izkazuje izjemno metodološko doslednost in prepričljivo poznavanje raziskovalnih standardov sodobne dialektologije. Gre za izrazito inovativno delo, ki je hkrati prva obsežna primerjalna raziskava glasovnih in naglasnih značilnosti terskih govorov. Strokovna sodelavka ZRC SAZU Kata Cvetko Barić je modri znak ZRC SAZU prejela za izjemno zavzetost, vestnost, natančnost in učinkovitost pri svojem delu. Kot vodja laboratorija Paleontološkega inštituta Ivana Rakovca je že kmalu dosegla popolno samostojnost in zavidljivo stopnjo mojstrstva pri pripravi preparatov. V delo tega inštituta je vpeta že 40 let, v novejšem času pa sodeluje tudi z raziskovalci drugih inštitutov, ki delujejo v okviru ZRC SAZU.

Generacije znanosti XXV. Generacije znanosti ZRC SAZU

05.05.2019

Prireditev Generacije znanosti, na kateri ZRC SAZU vsako leto podeljuje nagrade za izstopajoče dosežke v znanosti, je letos potekala 17. aprila. Nagrade so na že petindvajsetih Generacijah znanosti prejele 4 raziskovalke in ena strokovna sodelavka. Nagrado zaslužna raziskovalka ZRC SAZU sta prejeli dr. Majda Merše, ki se ukvarja z zgodovino slovenskega knjižnega jezika in dr. Darja Mihelič pri kateri so rdeča nit raziskovanja piranske notarske knjige. Zlati znak ZRC SAZU je prejela dr. Sneža Tecco Hvala, ki se na Inštitutu za arheologijo ZRC SAZU posveča raziskavam kulturnih pojavov in procesov v starejši železni dobi na ozemlju Slovenije in v širšem prostoru vzhodnih Alp, zahodnega Balkana in Caput Adriae. Dr. Monika Deželak Trojar, prejemnica srebrnega znaka ZRC SAZU se je usmerila v doslej malo raziskano slovstveno in kulturno zgodovino 17. stoletja na Slovenskem. Modri znak ZRC je prejela strokovna sodelavka Alenka Koren, dolgoletna sodelavka na upravi ZRC SAZU, kjer je poleg administrativnih nalog sodelovala pri zbiranju in obdelavi podatkov za različne projekte ter skrbela tudi za protokol in izvedbo številnih prireditev, od vsega začetka tudi za prireditev Generacije znanosti.

Generacije znanosti XXIV. Generacije znanosti ZRC SAZU

06.05.2018

Sodelavci Izobraževalnega programa so tudi letos posneli tradicionalno prireditev GENERACIJE ZNANOSTI, ki se je že štirindvajsetič odvila v atriju Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU v Ljubljani. Na njej so podelili posebna priznanja, s portretnimi filmi predstavili nagrajence, vse skupaj pa obogatili z glasbenim nastopom skupine TEO COLLORI in MOMENTO CIGANO.Nagrajeni so bili znanstveni sodelavci ZRC SAZU: PETER PEHANI z Inštituta za antropološke in prostorske študije, dr.MARJAN DRNOVŠEK z Inštituta za slovensko izseljenstvo,dr.LUKA REPANŠEK z Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje FF UL, dr.ŽIGA KOKALJ z Inštituta za antropološke in prostorske študije ZRC SAZU, »častni član ZRC SAZU« pa je postal akademik in zaslužni profesor Univerze v Liverpoolu-profesor MICHAEL TALBOT, ki že več kot dvajset let tvorno sodeluje z Muzikološkim inštitutom ZRC SAZU. Prireditev je povezovala dr.MIRJAM HLADNIK MILHARČIČ.

Generacije znanosti XXIII. Generacije znanosti ZRC

28.05.2017

Že tradicionalno je konec aprila v atriju Znanstveno raziskovalnega centra SAZU potekala prireditev, na kateri so podelili letne nagrade in priznanja za dosežke v znanosti in raziskovalni dejavnosti. Letos v znamenju SHODOV ZA ZNANOST v več kot 600 mestih po svetu, s katerimi so udeleženci opozorili, da trend zniževanja vlaganj v znanost ogroža njen obstoj, kontinuiranost in avtonomnost. Samo dan pred prireditvijo je bil shod za znanost tudi v Ljubljani in na njem je fotograf Jane Štravs pripravil fotoreportažo, ki so jo avtorji prireditve kot rdečo nit vgradili v svečani dogodek. Nanj je v svojem nagovoru opozoril tudi direktor ZRC SAZU, doktor OTO LUTHAR, gostitelj prireditve, na kateri so osrednjo pozornost namenili nagrajencem in jubilantom, ki so jih predstavili tudi s kratkimi portretnimi filmi. Podelili so štiri nagrade in priznanja ter počastili jubilej dveh inštitutov- 70 letnice Geografskega inštituta Antona Melika in Inštituta za raziskovanje krasa. Nagrade so prejeli: doktor geodezije Aleš Marsetič, jezikoslovec doktor Kozma Ahačič, arheolog doktor Janez Dular, naziv "častni član ZRC SAZU" pa so podelili profesorju LIU HONGU iz Kitajske. Glasbeni gostje so bili vrhunski virtuoz na harmoniki MARKO HATLAK in skupina KAPOBANDA.

Generacije znanosti XXII. Generacije znanosti ZRC SAZU

22.05.2016

Vabilo k ogledu posnetka tradicionalne prireditve, ki vsako leto izpostavi odlične dosežke znanstvenic in znanstvenikov različnih generacij v okviru ZRC (Znanstveno-raziskovalnega centra) SAZU, ki je bila letos nadvse zanimiva. Snovalci programa so posebno pozornost namenili enemu izmed 18 institutov ZRC SAZU- Inštitutu za slovensko izseljenstvo in migracije, ki praznuje 30 let zelo uspešnega delovanja in ob tem k oblikovanju programa povabili dva izjemna potomca slovenskih izseljencev iz ZDA: kulturnega raziskovalca JOE-ja VALENČIČA in glasbenika JOEY-a MISKULINA. JOE VALENČIČ, predsednik slovensko-ameriškega glasbenega muzeja v Clevelandu in vodja slovenskega programa na radiu, je odličen poznavalec vsega slovenskega, kar je zraslo v Severni Ameriki, saj se z zgodovino slovenske skupnosti v ZDA, pomembnimi dosežki ameriških Slovencev na različnih področjih kulturnega , umetniškega, političnega in športnega delovanja ukvarja že več desetletij. JOEY MISKULIN pa je izjemen glasbenik, ki igra harmoniko že od mladosti. Z ameriškim kraljem polke Frankom Yankovicem je preživel štiri zelo plodna desetletja, ki so ga glasbeno oblikovala. Joey živi že 30 let v Nashvilleu, kjer je dosegel imenitno kariero glasbenika, aranžerja, skladatelja, pedagoga in producenta. Ko Hollywood išče harmonikarja, pokličejo k sodelovanju Joeyja. Posebej za tokratno priložnost se je priključil domačima glasbenikoma-Igorju Leonardiju in Žigi Golobu, da so s POLKA JAZZ TRIOM pripravili poseben glasbeni program. Ker je ZRC SAZU eno vodilnih raziskovalnih in izobraževalnih središč v Sloveniji, primerljivo z najbolj prodornimi akademskimi ustanovami v srednji in jugovzhodni Evropi, so tudi vsakoletna priznanja, ki jih prejmejo izbrani vrhunski raziskovalci, posebej prestižna. Letos so podelili: srebrni znak ZRC SAZU dr. MATEJI FERK, mladi raziskovalki z Geografskega inštituta Antona Melika za dosežke na področju geomorfologije, priznanje zlati znak ZRC SAZU za življenjsko delo je prejela TANJA PIP ...

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov