Velik dela Malija, predvsem na severu države, nadzorujejo različne skupine skrajnežev. Foto: Reuters
Velik dela Malija, predvsem na severu države, nadzorujejo različne skupine skrajnežev. Foto: Reuters

Ločena napada sta se zgodila v severovzhodni pokrajini Gao, po vladnih navedbah pa sta zahtevala življenje 49 civilistov in 15 vojakov. Kot je sporočil upravljavec čolna, so plovilo napadli z vsaj tremi raketami, usmerjenimi v motorje. Po poročanju tamkajšnjih medijev je umrlo tudi 50 skrajnežev.

Za napad na vojaško oporišče Bamba je na propagandni spletni strani Al Zalaka odgovornost prevzela džihadistična skupina GSIM, povezana z Al Kaido, navaja ameriška nevladna organizacija SITE, ki sledi skrajnim skupinam. Malijska vlada je medtem sporočila, da je skupina GSIM prevzela odgovornost za oba napada.

Oblasti v Maliju so razglasile tridnevno žalovanje, ki se začenja danes.

Mali, država s približno 20 milijoni prebivalcev, je od leta 2012 doživel tri vojaške udare. Od zadnjega maja 2021 nestabilno državo vodi prehodna vojaška vlada, ki je junija zahtevala, da vseh 12.000 pripadnikov mirovne misije Združenih narodov, znane kot Minusma, zapusti državo. Sile naj bi se umaknile do konca leta in svoja oporišča predale malijskim varnostnim silam.

Misija ZN-a je bila ustanovljena leta 2012, ko so se na severu države okrepili spopadi z islamističnimi uporniki in Tuaregi. Islamisti so se odtlej razširili v Burkino Faso in Niger. Vse tri države trenutno vodijo vojaške vlade, ki so obrnile hrbet Franciji, svoji nekdanji kolonialni sili, ki ohranja močno navzočnost na območju.