Vinicius Junior se je ekspresno vpisal med strelce, na odmor je odšel s hat-trickom. Foto: Reuters

Za nogometaše s Santiaga Bernabeua je bila to 13. zmaga v finalu španskega superpokala, od rekordnega dosežka Barcelone jih zdaj loči le še ena lovorika. Madridčani so se svojemu večnemu tekmecu iz Katalonije oddolžili za lanski poraz v finalu istega tekmovanja, ko je bila Barcelona boljša s 3:1.

Prvo ime srečanja je bil brazilski napadalec Vinicius Junior, ki je že do desete minute srečanja dvakrat zatresel mrežo, hat-trick pa dopolnil v končnici prvega polčasa, ko je bil natančen še z bele točke. Edini gol za Barcelono, ki je razočarala s porozno obrambo in brezidejno igro v napadu, je zadel Robert Lewandowski.

Takole je Vinicius Junior dosegel drugi zadetek na tekmi v Riadu, potem ko je madridski kolektiv še enkrat izigral katalonsko obrambo. Ta si je v uvodnih minutah privoščila preveč napak. Foto: Reuters

Vinicius Junior (dvakrat) zatresel prazno mrežo
Prvo resnejšo priložnost so si na tekmi pripravili Katalonci, ko je po lepo izdelani akciji zanki prepovedanega položaja ušel Ferran Torres in iz bližine nastreljal vratarja Andreja Lunina. Kdor ne da, dobi – in že nekaj trenutkov pozneje je Real povedel. Natančneje v 7. minuti, ko se je po Bellinghamovi podaji iz oči v oči z vratarjem Iñakijem Peño znašel Vinicius Junior, ga preigral in žogo potisnil v prazno mrežo. Rajanje navijačev Reala se še ni povsem umirilo, ko je Vinicius vodstvo svojega kluba podvojil. Madridčani so znova izigrali katalonsko obrambo, po desni strani je ušel Rodrygo, podal pred vrata, kjer je Vinicius z drsečim štartom podstavil nogo in zadel za 2:0.

Robert Lewandowski je v 33. minuti prepolovil zaostanek Barcelone, a je že nekaj minut pozneje na drugi strani za +2 znova poskrbel Vinicius, ki je bil natančen z bele točke. Foto: Reuters

'Lewa' zadel za 2:1, nato Realova kazen z 11 m
Barcelona je zaostanek po dobre pol ure igre vendarle prepolovila. Poljski napadalni as Robert Lewandowski je izkoristil (pol)priložnost, ki se mu je ponudila z roba kazenskega prostora in silovito sprožil ter zadel ob desni vratnici. A kaj hitro so Madridčani znova vzpostavili dva zadetka prednosti: v 37. minuti je Ronald Araujo v kazenskem prostoru povlekel Viniciusa in ga podrl na tla, glavni sodnik Juan Martinez pa je pokazal na belo točko. Vinicius je prevzel odgovornost na svoja ramena in z enajstih metrov s strelom v levo premagal Peño za 3:1. To je bil šesti hat-trick v zgodovini finalov španskega superpokala.

Menjave Xavija Hernandeza niso obrodile sadov, že nekaj minut pozneje je Rodrygo odbito žogo pospravil v mrežo za 4:1. Za nameček je bil nato izključen še branilec Barcelone Ronald Araujo. Foto: Reuters

Tudi Rodrygo med strelci, izključitev Arauja
Ker se igra Barcelone tudi v nadaljevanju ni kaj prida popravila, se je strateg Xavi Hernandez odločil za trojno menjavo: Pedrija, Torresa in Sergija so na zelenici zamenjali Fermín Lopez, João Félix in Lamine Yamal. Xavi je upal, da bodo ti poživili igro njegove ekipe, zgodilo pa se je najhuje: Peña je moral po žogo v svojo mrežo še četrtič na tekmi. Tokrat je mrežo zatresel Rodrygo, ki je odbito žogo spravil za hrbet nemočnega 24-letnega vratarja iz Alicanteja. Za nameček je bil nato nekaj trenutkov pozneje zaradi prekrška nad Viniciusom in drugega prejetega rumenega kartona izključen še Araujo.

Real Madrid, zmagovalec španskega superpokala 2023/24. Foto: Reuters

Barcelona brez pravih možnosti
Do zadnjega sodnikovega žvižga so imeli varovanci Carla Ancelottija vse niti igre v svojih rokah. Dobro so nadzorovali potek, ničesar niso prepustili naključju, kar jim z igralcem viška na zelenici niti ni bilo tako težko storiti. Večkrat so tudi pritisnili na obrambno vrsto nasprotnika, a mreže jim ni več uspelo zatresti.

Španski superpokal, Riad (Savdska Arabija)