Robert Lewandowski je izboljšal rekord Gerda Müllerja, ki je veljal za večnega. Zdržal je skoraj pol stoletja. Foto: Reuters

Bavarci so si že pred dvema tednoma zagotovili deveti zaporedni naslov nemških prvakov. Na Allianz Areni so v zadnjem krogu premagali Augsburg s 5:2. Že pred tekmo je bilo slavnostno, saj so se poslovili David Alaba, Jerome Boateng in Javi Martinez, ki so imeli pomembno vlogo pri številnih lovorikah v zadnjem desetletju.

Zadnjo tekmo je vodil tudi trener Hansi Flick, ki je v letu in pol osvojil sedem lovorik. Poleti bo zelo verjetno nasledil Joachima Löwa na klopi nemške reprezentance. Tudi dolgoletni pomočnik Hermann Gerland in Miroslav Klose bosta zapustila klub.

Lewandowski se je 41. zadetka zares zelo razveselil. Tako je bil srečen le še ob zmagi v Ligi prvakov avgusta lani v Lizboni. Foto: Reuters

Gikiewicz ubranil številne strele rojaka Lewandowskega
Augsburg je imel precejšnjo smolo že na začetku. V 9. minuti je bil v gneči pred vrati največji osmoljenec Jeffrey Gouweleeuw, ki je žogo poslal v lastno mrežo. V 23. minuti je vratarju Augsburga Rafalu Gikiewiczu uspelo odbiti strel rojaka Lewandowskega, Kingsley Coman je zadel vratnico, Serge Gnabry pa je z glavo potisnil žogo v mrežo.

V naslednji akciji je Lucas Hernandez v kazenskem prostoru podrl Floriana Niederlechnerja. Daniel Caligiuri je skušal po sredini vrat presenetiti Manuela Neuerja, ki pa je ostal na nogah in žogo odbil. V 33. minuti je za pravo mojstrovino poskrbel Joshua Kimmich, ki je žogo s 23 metrov z desnico poslal v zgornji desni kot vratarja Augsburga.

Lewandowski se je zelo trudil, a mu nikakor ni uspelo ukaniti Gikiewicza. V 43. minuti je bil uspešnejši Coman z 20 metrov in ob odmoru je bilo že 4:0.

V drugem polčasu je ritem igre precej padel. Andre Hahn je z glavo v 68. minuti znižal, nato pa je Niederlechner dosegel še drugi zadetek za goste.

V zadnji akciji tekme ostrostrelec na pravem mestu
Vztrajnost pa se je izplačala tudi Lewandowskemu, ki je v 90. minuti postavil nov rekord v nemškem državnem prvenstvu po številu doseženih golov v eni sezoni. Leroy Sane je streljal z 20 metrov, Gikiewicz je žogo le odbil, najboljši nogometaš na svetu za leto 2020 pa je žogo potisnil v mrežo. Po izvajanju sredine je sodnik Robert Schmidt takoj odpisal konec srečanja.

Sloviti Gerd Müller, ki je v sezoni 1971/72 dosegel 40 golov, je tako vendarle potisnjen na drugo mesto. Zaradi poškodbe je v tej izjemni sezoni Poljak izpustil pet tekem.

"Težko je oceniti, kaj mi je uspelo. To bo znano šele po koncu kariere. Vse od zdaj je bilo zame nekaj nepredstavljivega, da bi v eni sezoni dosegel toliko golov. Pred 50 leti je bil svet drugačen, nogomet se je igral drugače, Gerdu Müllerju pa je uspel zgodovinski dosežek. Zelo ga spoštujem," je povedal Lewandowski.

Prestižni krožnik so devetič zapored dvignili nogometaši Bayerna. Foto: Reuters

Za trenerja Bayerna Hansija Flicka je bila to zadnja tekma na klopi državnih prvakov. V prihodnji sezoni bo njegovo mesto 1. julija zasedel Julian Nagelsmann.

Mladi strateg je zadnjič vodil Leipzig. Union iz Berlina je ugnal rdeče bike z 2:1. Berlinčani so si z zmago priigrali sedmo mesto, ki jih pelje v kvalifikacije za Uefino konferenčno ligo. Za rdeče bike je 85 minut odigral Kevin Kampl.

Sebastiaan Bornauw (desno) je rešil Köln. Foto: Reuters

Köln se je rešil v dodatne kvalifikacije
Zelo napeto je bilo v boju za obstanek. Nogometaši Kölna so z 1:0 odpravili Schalke in si z zmago zagotovili dodatne kvalifikacije za obstanek s Kielom. Prva tekma bo v sredo v Kölnu, povratna pa prihodnjo soboto.

Odpisani Schalke se je zelo organizirano branil 85 minut. Odločilni zadetek je Sebastiaan Bornauw dosegel štiri minute pred koncem z glavo. Belgijec je dosegel prvi zadetek v tej sezoni. Vsekakor je bil to eden ključnih v zgodovini kluba za kozličke.

Milot Rashica in soigralci so doživeli ogromno razočaranje. Zadnjo zmago so Bremenčani dosegli 10. marca v Bielefeldu. Foto: Reuters

Schaafu ni uspelo preporoditi Werderja
Werder je v zadnjih devetih krogih zbral le eno točko in po porazu proti Borussii iz Mönchengladbacha z 2:4 se seli v drugo ligo. Bremenčani so do zdaj edinkrat izpadli leta 1980.

Tudi kultnemu trenerju Thomasu Schaafu ni uspelo zrežirati čudeža. Moštvo je prevzel v ponedeljek, potem ko je bil odpuščen Florian Kohfeldt. Schaaf je vodil Bremenčane v zlatem obdobju med letoma 1999 in 2013. Maja 2004 je osvojil tudi dvojno krono (prvenstvo in pokal). Nepozabna je bila zmaga na olimpijskem stadionu v Münchnu s 3:1 za potrditev naslova, ko so blesteli Ailton, Johan Micoud in Ivan Klasnić.

Bochum in Greuther Fürth med elito
Prvak druge lige je Bochum, ki se vrača med elito po enajstih letih. Drugo mesto je zasedel Greuther Fürth, ki je v zadnjem krogu premagal Fortuno iz Düsseldrfa s 3:2 z igralcem manj.