Jeremie Frimpong je zatresel prazno mrežo v zadnji akciji na tekmi. Foto: EPA

Leverkusen je petkrat končal nemško prvenstvo na drugem mestu (1997, 1999, 2000, 2002 in 2011). Ko je vse kazalo na naslov, so v zadnjih krogih popustili. Najbolj grenek je seveda poraz v zadnjem krogu 20. maja 2000 v Unterhachingu z 0:2, ko so Bayernu prepustili naslov.

V letošnji sezoni so farmacevti v izjemni formi. Trener Xabi Alonso je uglasil orkester. Exequiel Palacios in Victor Boniface sta bila poškodovana, a se to sploh ni poznalo. Gostitelji so bili hitrejši, odlično so kombinirali in dobili vse ključne dvoboje na sredini igrišča. Že 31 tekem zapored so neporaženi, zdaj imajo pet točk naskoka pred Bayernom in odprto pot do prvega naslova nemškega prvaka.

Zadetek Šeška v Augsburgu, Leverkusen nadigral Bayern

Kane neviden, Bayern le enkrat streljal v okvir vrat
Trener Bayerna Thomas Tuchel se je odločil za zelo nenavadno začetno postavo. Novinec Sacha Boey je bil izgubljen, Min-jae Kim se je šele vrnil z azijskega prvenstva, Joshua Kimmich in Thomas Müller sta eno uro sedela na klopi. Harry Kane je bil odrezan, priigral si ni niti ene priložnosti. Bayern je le enkrat streljal v okvir vrat.

30.210 gledalcev je pripravilo imenitno vzdušje na BayAreni. Povpraševanje za to tekmo je bilo neverjetno, prodali bi lahko 180.000 vstopnic.

Josip Stanišić je odigral nekaj sijajnih tekem v dresu Bayerna. Marca lani je blestel v osmini finala Lige prvakov proti PSG-ju. Poleti so ga Bavarci posodili Leverkusnu, kjer je dobil precej več minut za dokazovanje. Foto: EPA

Posojeni branilec Stanišić jo je zagodel Bavarcem
Gostitelji so začeli previdno, v uvodne četrt ure je potekal taktičen boj med kazenskima prostoroma. V 18. minuti je napadalec Amine Adli ušel po desni strani, njegov strel pa je odbil Manuel Neuer. Leverkusen je hitro izvedel podajo iz avta, Bavarci pa so zaspali. Robert Andrich je z desne strani med nogama Dayota Upamecana podal žogo pred vrata, na daljši vratnici pa je bil popolnoma osamljen Josip Stanišić. Hrvat je z desno nogo potisnil žogo v mrežo. Zadetka se ni veselil, saj je posojen igralec Bayerna. Poleti je pripel v Leverkusen, ker je hitro dobil veliko priložnosti za igro.

Bayern je bil razglašen. Kane je bil neviden. Leroy Sane je še najbolj zapretil dve minuti pred odmorom.

Izjemen strel Grimalda
Tuchel presenetljivo ni opravil nobene menjave med odmorom. V 49. minuti je Nathan Tella podal v prazen prostor na levi strani kazenskega prostora, hitri Alejandro Grimaldo je z levico zabil žogo pod prečko za 2:0.

Šele po uri igre sta vstopila Müller in Kimmich. Bayer je bil precej nevarnejši. Grimaldo je neposredno iz kota zavrtinčil žogo na vrh prečke v 63. minuti. Bayern je skušal z večjo posestjo žogo prevzeti pobudo, a je bila premoč jalova, pravih priložnosti ni bilo.

Frimpong najprej zadel vratnico, nato pa zatresel prazno mrežo
V 88. minuti je Frimpong po odlično izvedenem protinapadu zadel vratnico. V 95. minuti je tudi Neuer stekel v napad, a so gostitelji izvedli protinapad. Edmond Tapsoba je podal do Frimponga, ki je ušel po desni strani in iz težkega položaja uspel zatresti prazno mrežo.

Bayern je prvič po 21 tekmah izgubil derbi nemškega prvenstva na katerem sta se pomerili prvouvrščeni ekipi na lestvici. Tako nebogljeni serijski prvaki niso bili že več let. Zdaj usode v boju za "solatni krožnik" nimajo več v svojih nogah. Foto: EPA

Müller: Nismo imeli "jajc"
"Zmaga Leverkusna je popolna zaslužena. Mi smo odpovedali na celi črti. Po prvem zadetku smo popolnoma popustili. Oliver Kahn bi dejal, da nismo imeli "jajc". Nismo si upali tvegati, krožili smo z žogo in nismo bili nevarni," je poudaril Thomas Müller.

Tuchel: Leverkusnu bo težko odvzeti naslov
"Ključen je bil prvi zadetek Stanišića, ko smo zaspali. Žoga je šla mimo petih igralcev na daljšo vratnico. Takega zadetka ne moreš prejeti na taki ravni. Če bo Leverkusen tako nadaljeval, jim bo težko odvzeti naslov," je dodal trener Tuchel.

"Na igrišču smo imeli šest ofenzivnih igralcev, nismo pa si priigrali veliko priložnosti. Nikakor nismo uspeli zaposliti Kana. Moral si bom ogledati posnetek in potegniti določene spremembe. Celoten teden smo se pripravljali na to tekmo, treningi so bili intenzivni, Leverkusen pa zapuščamo brez točk. V tej sezoni imamo preveč nihanj. Vsekakor se ne bomo predali do konca, imamo še možnosti za naslov prvaka," je napovedal Tuchel, ki ga čaka naporen teden. V sredo bo Bayern gostoval v Rimu na prvi tekmi osmine finala Lige prvakov. V primeru poraza proti Laziu bi se mu pošteno zatresel stolček.

Na novinarski konferenci, ki je trajala 16 minut, je bil precej bolj zadovoljen Xabi Alonso, ki ga številni mediji (na tekmi je bilo tudi veliko angleških novinarjev) vidijo na klopi Liverpoola v naslednji sezoni. Jügen Klopp bo zapustil redse konec maja.

Navijači so zahtevali, da zmago proslavi tudi Xabi Alonso, ki se je pridružil svojim varovancem. Foto: EPA

Alonso: Maja lahko gledamo na lestvico in računamo
"Igrali smo zelo disciplinirano. Ni bilo lahko, a smo bili potrpežljivi. Čakali smo na priložnosti in jih dočakali. Zelo pomemben je bil vodilni zadetek, ki nas je stabiliziral. Najtežje je preprečiti Bayernu, da si ustvari priložnosti. Tokrat nam je uspelo. Torkova zmaga nad Stuttgartom na napeti pokalni tekmi nam je zelo pomagala. Ekipa je zelo samozavestna," je razmišljal Xabi Alonso.

O naslovu Španec seveda ne želi govoriti: "Res smo na vrhu lestvice, a februarja je do konca še veliko tekem. Maja lahko gledamo na lestvico in računamo. Moramo ostati mirni."

Zadetek Šeška z glavo ni bil dovolj za tri točke
Nogometaši Leipziga so osvojili le točko v Augsburgu (2:2). Rdeči biki so zapravili dve pomembni točki v boju za naslednjo evropsko sezono, ekipa je zamudila priložnost, da samozavestno nadaljuje Ligo prvakov in na krilih uspeha nastopi na tekmi osmine finala z madridskim Realom v torek.

Phillip Tietz je v 35. minuti z levico poskrbel za vodstvo gostiteljev. Štiri minute zatem je Lois Openda izenačil z glavo po podaji Davida Rauma.

Benjamin Šeško je zadel na tretji zaporedni tekmi. To je bil njegov šesti gol v Bundesligi. Foto: EPA

Benjamin Šeško je v 52. minuti izkoristil podajo Danija Olma in zadel z glavo. Napadalec slovenske izbrane vrste je bil nevaren tudi v 57. minuti, a je žogo po strelu ustavila vratnica. Po uri igre je izenačil kapetan domačih Ermedin Demirović. To je bil že njegov 12. zadetek v letošnji sezoni.

Openda zapravil najstrožjo kazen
V 78. minuti je vratar Augsburga Finn Dahmen podrl Mohameda Simakana. Videosodnik je opazil prekršek v kazenskem prostoru in Leipzig je imel na voljo najstrožjo kazen. Openda je streljal zelo slabo in Dahmen je žogo odbil.