Daiči Kamada je bil junak zmage Eintrachta v Londonu. Foto: Reuters

Topničarji v novembru še niso okusili slasti zmage, nazadnje pa so slavili 24. oktobra, ko so s 3:2 premagali Vitori Guimaraes. Vse glasnejše so kritike Unaia Emeryja. Številni navijači londonskega kluba zahtevajo odhod Baska in njegov stolček je resnično močno majav. V Premier ligi je Arsenal na 13 tekmah zmagal le štirikrat in je šele osmi, za vodilnim Liverpoolom pa zaostaja ogromnih 19 točk. V Evropski ligi so v boljšem položaju, remi proti Eintrachtu bi jih že peljal naprej, toda Frankfurtčani so angleško prestolnico zapustili s polnim izkupičkom.

Kamada zrežiral preobrat na Emiratesu

Na Emiratesu se je sicer prva zatresla gostujoča mreža. Začela je teči prva minuta sodnikovega podaljška prvega polčasa, ko je Gabriel Martinelli prodrl po desni strani. V kazenskem prostoru je iskal Bukaya Sako, ki je žogo zgrešil, a je ta prišla do Patricka-Emericka Aubameyanga, ki jo je s pomočjo prečke pospravil v mrežo. Arsenal je imel na začetku drugega dela lepo priložnost za povišanje vodstva, nato pa so pobudo prevzeli gostje, ki so napadalno igro tudi kmalu kronali.

V 55. minuti je Daiči Kamada žogo dobil na robu kazenskega prostora, se obrnil in z lepim strelom z levico premagal Emiliana Martineza. Japonski nogometaš je znova udaril devet minut kasneje. Po kotu je prišla do njega odbita žoga. Znova je meril z roba kazenskega prostora, tokrat pa je mrežo zatresel z desnico. Za že tako praznem Emiratesu so mnogi navijači razočarani še pred koncem tekme začeli zapuščati stadion.

Aubameyang povedel Arsenal v vodstvo

Slovan ostal brez možnosti za napredovanje

V skupini K je že jasno, da bosta prvi mesti zasedla Braga in Wolverhampton, ki sta tokrat remizirala (3:3). Slovan iz Bratislave je po porazu v Carigradu, kjer je bil Bešiktaš boljši z 2:1, ostal brez možnosti za napredovanje. Gostje, pri katerih sta Andraž Šporar in Kenan Bajrić, odigrala celo tekmo, so sicer v 35. minuti povedli, ko je Pedra Rebocha preigral in mrežo zatresel Erik Daniel. V zadnjih 15 minutah je domači vrsti uspel preobrat. Najprej je v 75. minuti z lepim strelom z glavo izenačil Enzo Roco, v 92. minuti pa je za prvo zmago Bešiktaša v tej sezoni z bele točke zadel Adem Ljajić.

Odločena je tudi skupina I, kjer je St. Etienne z Robertom Berićem, ki je igral od 80. minute dalje, remiziral z Gentom (0:0). V šestnajstino finala se je ob Gentu uvrstil tudi Wolfsburg, ki je bil boljši od Olksandrije (0:1).

Verbič zadel ob porazu Dinama

Zelo razburljivo bo v zadnjem krogu v skupini B, kjer so v igri še trije klubi. Köbenhaven je po zmagi v Luganu (0:1) v najboljšem položaju, sledi pa Malmö, ki je bil s 4:3 boljši od kijevskega Dinama, pri katerem je Benjamin Verbič igral do 82. minute. Pet minut predtem je slovenski reprezentant, ko so gostje že imeli igralca manj na zelenici, zadel z glavo po podaji Viktorja Cigankova s prostega strela za 3:3. V 96. minuti je za veliko veselje gostiteljev z drugim zadetkom na tekmi poskrbel Markus Rosenberg.

V zadnjem krogu bo Benjamin Verbič z Dinamom gostil Lugano, pri katerem Domna Črnigoja ni bilo v kadru. Foto: Reuters

V skupini A si je ob Sevilli, ki je petič zmagala, napredovanje zagotovil tudi Apoel, ki je bil z 2:0 boljši do Dudelanga. Vid Belec je branil vso tekmo, Roman Bezjak pa je bil na klopi kluba iz Nikozije.

Espanyol do točke v 96. minuti

V skupini H bosta o drugem potniku v nadaljevanje tekmovanja v zadnjem krogu na medsebojni tekmi odločila Ludogorec in Ferencvaros. Bolgarski prvaki so v boljšem položaju, saj poleg tega, da bodo igrali pred domačimi navijači, jih bo naprej peljal že remi. Ferencvaros je tokrat gostil Espanyol, ki je že uvrščen naprej. Gostitelji so povedli v 23. minuti, ko je Isael s prostega strela z velike razdalje zadel okvir vrat, odbito žogo pa je v mrežo pospravil David Siger. Šest minut kasneje je po izjemnem prodoru Pipe izenačil Oscar Melendo.

V 77. minuti se je izkazal gostujoči vratar Diego Lopez, ki je ubranil enajstmetrovko Isaelu. V 91. minuti je brazilski nogometaš izsilil še en strel z bele točke, ki ga je uspešno izvedel Michal Škvarka, toda pet minut kasneje je po še eni podaji Pipe z glavo za delitev točk (2:2) zadel Sergi Darder. Miha Blažič je pri Ferencvarosu igral celo tekmo. CSKA, pri katerem je Jaka Bijol v igro vstopil v 76. minuti, in Ludogorec sta se razšla z 1:1.

Jesse Lingard je pri Manchestru Unitedu tokrat nosil kapetanski trak in po 307 dneh znova zadel. Foto: Reuters

Manchester United si je že pred predzadnjim krogom zagotovil napredovanje v šestnajstino finala. Zato je Ole Gunnar Solskjaer na gostovanju v Astani zaigral s precej pomlajeno zasedbo in rdeči vragi so prvič klonili, za kazahstanski klub pa je bila to prva zmaga v tej sezoni Evropske lige. Gostje so sicer povedli, ko je v deseti minuti z roba kazenskega prostora zadel Jesse Lingard, ki je s tem prekinil strelsko sušo. To je bil šele njegov drugi zadetek za Manchester United v letu 2019, prvič pa je mrežo zatresel po 29 tekmah.

Deseta minuta drugega polčasa je tekla, ko je z diagonalnim strelom ob Di'Shonu Bernardu z leve strani žogo v malo mrežico poslal Dmitri Šomko. Sedem minut kasneje je Bernard, eden izmed treh debitantov v zasedbi rdečih vragov, skušal blokirati poskus podaje Antonia Rukavine z desne strani, toda žoga se je nesrečno odbila za hrbet Leeja Granta.

AZ v 92. minuti do evropske pomladi

V skupini L si je napredovanje zagotovil tudi že AZ, ki je po velikem preobratu remiziral s Partizanom (2:2). Beograjčani so sicer tekmo na Nizozemskem začeli odlično. Če so želeli ohraniti upanje na nadaljevanje tekmovanja, so morali zmagati in v 27. minuti so po zadetkih Takume Asana in Seydoube Soumaha vodili z 2:0. V 84. minuti so gostitelji ostali brez Myrona Boaduja, ki je zaradi simuliranja v kazenskem prostoru prejel drugi rumeni karton, toda vseeno so zrežirali preobrat. Junak je bil Ferdy Druijf, ki je v 88. minuti po podaji kapetana Teun Koopmeiners z glavo znižal, 21-letni napadalec pa je štiri minute zatem zadel še po podaji Fredrika Midstsjoeja z desne strani in popeljal AZ med najboljših 32.