Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je skušal osebno prepričati republikanske senatorje, a zaman. Foto: Reuters
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je skušal osebno prepričati republikanske senatorje, a zaman. Foto: Reuters

"Naša pomoč je bila bistvenega pomena za podporo ukrajinskim partnerjem pri obrambi svobode pred rusko agresijo. Koalicija več kot 50 držav še naprej podpira ukrajinske sile in kongres mora hitro ukrepati za zaščito interesov naše nacionalne varnosti s pomočjo Ukrajini," je sporočil ameriški državni sekretar Anthony Blinken.

A to je tudi zadnja ameriška pomoč, ki je še na voljo brez nove potrditve kongresa, v katerem pa so pogovori na to temo zastali, poroča BBC.

Ukrajina ob tem vztrajno opozarja, da za vojaško zmago nad Rusijo in za potrebe svojih javnih financ nujno potrebuje dodatno zahodno pomoč. A zavezniki v Washingtonu in Evropi so vse manj navdušeni nad neskončnim oboroževanjem in finančno pomočjo Kijevu, ki v svoji protiofenzivi ni dosegel kakšnega resnega preboja proti ruskim silam.

Sorodna novica Dovolj je oboroževanja, dovolj odprte pipice – del sveta kaže znake naveličanosti nad vojno

Proti vsi republikanci in Sanders

Čeprav ima pomoč Ukrajini široko podporo kongresa, pa so dogovor o dodatni vojaški pomoči ustavili republikanci, ki vztrajajo, da morajo biti strožji varnostni ukrepi na ameriško-mehiški meji del kakršnega koli dogovora o vojaški pomoči. Paket v vrednosti 110 milijard dolarjev je vključeval okoli 62 milijard dolarjev za Ukrajino in 14 milijard dolarjev za Izrael.

Vsi republikanski senatorji so glasovali proti, pridružil pa se jim je tudi Bernie Sanders, neodvisni senator, ki običajno glasuje z demokrati, a je tokrat izrazil nasprotovanje pomoči Izraelu zaradi njegove agresivne vojne proti Hamasu.

Senatorjev ni omajal niti obisk ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, ki jih je skušal osebno prepričati o pomoči.

Za zadnji paket pomoči bodo ZDA orožje poslale iz obstoječih zalog Pentagona, za kar ni potrebna odobritev Kongresa.

Odkar je Rusija februarja lani napadla Ukrajino, so ZDA Kijevu zagotovile skupaj za 44 milijard dolarjev vojaške pomoči.

Tovorna ladja zadela mino

Tovorna ladja, ki je bila na poti v ukrajinsko pristanišče, je v Črnem morju domnevno zadela mino, zaradi česar je izgubila nadzor nad plovbo, na palubi pa je izbruhnil požar, je sporočila ukrajinska mejna straža. Dva mornarja sta ranjena.

Ukrajinske oblasti niso pojasnile, kdaj in kje se je incident zgodil. Sporočile so le, da je ladja plula pod panamsko zastavo in da je bila na poti v eno od pristanišč ob Donavi.

Spletna stran Maritime Bulletin, ki spremlja tovorne ladje, je zapisala, da je v sredo pri krmi ladje, ki je v lasti Grčije in je plula pod zastavo Paname, eksplodirala mina. Ladja je bila na poti v Izmail.

Predstavnik grškega ladjarja Nava Shipping je medtem sporočil, da vzrok nesreče še ni znan. Kapitan jih je obvestil, da je odjeknila eksplozija. Dobili so še informacijo, da nihče ni huje poškodovan.

Zaradi nevarnosti ruskega napada z morja je Ukrajina kmalu po začetku vojne februarja 2022 namestila mine na delu črnomorske obale. Zaradi porušitve jezu na reki Dneper junija 2023 je v morje odplaknilo tudi več min, ki so bile nameščene na jugu Ukrajine. Kijev obenem obtožuje rusko črnomorsko floto, da z minami ovira pomorsko trgovino v Črnem morju.

Ukrajina nujno potrebuje dodatno orožje
V ruskih rokah 17 odstotkov Ukrajine