Piere-Eymerick Aubameyang je po legendarnem Alfredu Di Stefanu drugi igralec, ki je na svojem prvem el clasicu dosegel dva gola in podajo. Foto: Reuters

Navijači Barce so več kot tri leta čakali na zmago nad največjim tekmecem. V tej sezoni je Real dobil ligaški el clasico na Camp Nouu, boljši pa je bil tudi v polfinalu superpokala. Toda na gostovanju na Santiago Bernabeuu so bili Katalonci razred zase. Tako rekoč vso tekmo so dominirali, bili vse do končnice, ko so ob visoki prednosti nekoliko popustili, zelo nevarni in zmaga bi lahko bila še višja. Los Blancos se je v napadu poznala odsotnost prvega strelca Karima Benzemaja, veliko težav pa so imeli tudi v obrambi, kjer so naredili številne napake.

Real ostaja trdno na vrhu La lige, v zadnjem času je bil v zelo dobri formi, toda tokrat ga je vrsta Xavija Hernandeza, ki je tretja, vse bližje pa je tudi drugi Sevilli, nadigrala. Legendarni vezist je po prihodu na vroč trenerski stolček prerodil blaugrano, ki je zdaj rezultat v zmagah na ligaških derbijih izenačila. "Sem trener in navijač Barcelone. Moramo uživati v tem rezultatu. Nismo odigrali popolne tekme, smo pa zelo dobro. Zelo sem zadovoljen z našo predstavo in gostujočo zmago nad vodilno ekipo prvenstva. Lahko bi dali še več zadetkov," je po tekmi navdušeno razlagal Xavi.

Pod taktirko Xavija je Barca močno dvignila raven igre, vse boljši pa so tudi rezultati. Foto: Reuters

Aubameyang in Araujo uspešna z glavo

Prvo resnejšo priložnost so si priigrali gostitelji. Po desni strani je preigraval Vinicius Junior, po njegovi podaji pa je Fede Valverde z diagonalnim strelom poskusil z roba kazenskega prostora, toda Marc-Andre ter Stegen je žogo odbil v kot. Kmalu je začela pobudo prevzemati Barcelona. Pet minut pozneje je po podaji Ferrana Torresa z leve strani in veliki napaki domače obrambe sam na približno desetih metrih ostal Pierre-Emerick Aubameyang, ki je sprožil po sredini, na pravem mestu pa je bil Thibaut Courtois. Z razdalje je kmalu zatem streljal Torres, žoga pa je zletela za las mimo vrat.

V 29. minuti je Barca matirala madridsko obrambo. Ousmane Dembele je po desni strani prodrl mimo Nacha, podal v sredino, kjer je ob Ederju Militau do strela z glavo prišel Aubameyang in zadel za 1:0. 35. minuta je tekla, ko je gostujočo akcijo z lepo dolgo podajo začel Eric Garcia, Frenkie de Jong je podaljšal do Aubambeyanga, Courtois pa je bil dobro postavljen. Belgijski vratar je bil brez moči tri minute pozneje, ko je kot izvedel Dembele. David Alaba je bil v skoku prenizek, Ronald Araujo pa je z glavo zatresel mrežo.

V drugem polčasu Torres in Aubameyang vpisala gol in podajo

Že po nekaj sekundah drugega polčasa je imela Barca izjemno priložnost. Po novi napaki madridske obrambe je sam proti vratom stekel Torres, iz oči v oči se je soočil s Courtoisom, nato pa žogo poslal mimo vrat. Španski napadalec se je hitro odkupil. Le dve minuti pozneje je de Jong priboril žogo na sredini igrišča, si izmenjal dvojno podajo z Dembelejem in jo nato poslal Aubameyangu, ki jo je za piko na i lepi kombinaciji s peto mojstrsko podaljšal do Torresa, ta pa jo je silovito pospravil pod prečko.

Real ima na prvem mestu devet točk naskoka pred Sevillo, Barca pa s tekmo zaostaja 12 točk. Foto: Reuters

Čez štiri minute se je mreža Reala znova zatresla, toda sodnik Juan Martinez je sprva dosodil prepovedani položaj. Gerard Pique je z dolgo žogo zaposlil Torresa, ki je prišel mimo Nacha, nato jo poslal v prostor Aubameyangu, obramba gostiteljev je zaspala in Gabonec je z lobom ukanil Courtoisa. Posredoval je VAR, ki je razkril, da je bilo v akciji vse 'čisto', in tako je bilo na semaforju že 0:4. V nadaljevanju je ritem Barce padel, vseeno pa je bila bližje petemu zadetku kot Real častnemu. Aubameyang je meril mimo vrat, ko mu je lepo v 58. minuti podal Jordi Alba, Torresov diagonalni poskus šest minut zatem je odbil Courtois, Dembele pa je 16 minut pred koncem, ko je opravil z neodločnim Militaom, iz bližine streljal mimo vrat.