Barcelona je v letošnji sezoni postala španski prvak, osvojila pa je tudi domači superpokal. Foto: Reuters

Barca si je pred tednom dni zagotovila 27. naslov državnega prvaka, krono pa je proslavila na svoji zelenici krog zatem. Toda večera ni nadgradila z zmago, saj je morala priznati premoč La Realu, ki je na Camp Nouu slavil prvič po letu 1991. Tudi tedaj je Katalonce ugnal, ko so ti prav tako že proslavljali lovoriko za naslov španskega prvaka. Baski so vpisali pomembne tri točke v boju za Ligo prvakov. Na četrtem mestu imajo dve točki naskoka pred Villarrealom.

Barca imela terensko premoč, La Real pa nizal priložnosti

Pred začetkom tekme so gostje s špalirjem počastili nove španske prvake. Foto: Reuters

La Real, ki je na začetku tekme postavil prvakom t. i. pasillo, je povedel v šesti minuti, ko je napako na sredini igrišča napravil Jules Kounde. Francoski branilec je ob poškodbi Ronalda Arauja začel na svojem primarnem položaju v osrčju obrambe, čeprav je letos v dresu blaugrane večino sezone igral na desnem boku. Žogo mu je odvzel Alexander Soerloth, ki jo je popeljal v napad. Ko ga je skušal pokriti Andreas Christensen, pa je norveški napadalec podal samemu Mikelu Merinu, ki je med nogama premagal Marca-Andreja ter Stegna. Nemški vratar je tako za zdaj ostal brez rekorda po številu tekem brez prejetega zadetka v La ligi.

V nadaljevanju si je Barca priigrala kar nekaj priložnosti, toda poskus Ousmana Dembeleja z glavo je ubranil Alex Remiro, strel Francka Kessieja je blokiral Martin Zubimendi, tako da je žoga za las zletela mimo vrat, po podaji Raphine pa je slabo z glavo žogo zadel Robert Lewandowski, ki je pred vrati ostal sam. Baski so prežali na protinapade in v 30. minuti je bilo znova zelo vroče, ko je Soerloth podal z leve strani, Mohamed-Ali Cho, ki je bil hitrejši od Jordija Albe, je streljal, izkazal pa se je ter Stegen. Zatem je Cho podal za hrbet domače obrambe, Ander Barrenetxea je poskusil z lobom, vendar je bil nenatančen.

Tudi v drugem polčasu gostje nevarnejši

Real Sociedad je na dobri poti, da si priigra nastop v Ligi prvakov. Foto: Reuters

Podobno se je zgodba nadaljevala tudi v drugem polčasu. Katalonci so pletli mrežo okoli gostujočega kazenskega prostora, txuri-urdinak pa so bili nevarnejši. 66. minuta je tekla, ko je Takefusa Kubo s prostega strela natančno podal Soerlothu, ki je ob Alejandru Baldeju prišel do strela z glavo, toda za las je žoga zletela mimo vrat. Pet minut pozneje je La Real povišal prednost. Frenkieju de Jongu je žogo izbil Zubimendi in trije gostujoči igralci so stekli v protinapad proti trem domačim. Zubimendi, ki je ena izmed poletnih želja Barce, si je izmenjal dvojno podajo s Kubom, potem pa našel odkritega Soerlotha, ki je žogo spravil mimo ter Stegna za 2:0.

Baski so bili nevarni tudi v nadaljevanju. Kubo je prišel do strela v kazenskem prostoru, a je v zadnjem trenutku z blokom posredoval Balde, odbito žogo je prejel Diego Rico, ki je silovito sprožil z razdalje, toda ter Stegen je bil na mestu. Vendarle se je tik pred koncem zatresla tudi gostujoča mreža. Ferran Torres je z desne strani poslal predložek v kazenski prostor, kjer je bil Aritz Elustondo v skoku prenizek, Lewandowski pa je z glavo dosegel svoj 22. zadetek v tej sezoni La lige.