Nemci so med obupnim lovom na izid na vseh treh tekmah poskušali največkrat, tudi z razdalje (29-krat), skupno pa so jim blokirali več kot tretjino (25) poskusov strelov, kar priča, da ni šlo za izdelane in kakovostne priložnosti. Foto: Reuters

Res so pri tem Nemci na vseh treh tekmah lovili zaostanek in izid, na koncu pa postali žrtve uroka nad svetovnimi prvaki iz Evrope. Ravno primer elfa, podprt s statističnimi podatki, razkriva, kako je pomembna tudi sreča, še bolj pa kakovost priložnosti. Nemcem z 72 poskusi sledijo tako Brazilci s 57 in Belgijci z 52 poskusi strelov, iz katerih so dosegli 9 golov oz. največ izmed vseh 32 udeleženk.

Afričani po 36 letih brez osmine finala
Po dveh tednih bojev v skupinskem delu se je število reprezentanc na SP-ju prepolovilo na 16, najboljši izkoristek izmed celinskih zvez ima Južna Amerika (Conmebol) s štirimi od petih moštev v osmini finala, sledi Evropa (Uefa) z 10/14, medtem ko Azija (Afc) in Severna in Srednja Amerika ter Karibi (Concacaf) prispevajo po enega udeleženca izločilnih bojev. Zato pa prvič po letu 1982 med najboljšo 16-erico ni predstavnika Afrike (Caf).

Urugvaj s popolnim izkupičkom in brez prejetega gola
Trije zmagovalci skupin gredo v osmino finala s popolnim izkupičkom: Urugvaj, Hrvaška in Belgija, pri čemer dvakratni svetovni prvaki sploh niso prejeli gola! Najboljša tekma predtekmovanja je vsekakor bila iberska poslastica med Portugalsko in Španijo (3:3). Kar 22 odstotkov vseh golov (27) je bilo doseženih v zadnjih 10 minutah tekem in sodnikovih podaljških. Vrhunec so bili zaključki po skupinah, zlasti v B, D, F in H.

Rekorda Hadarija in enajstmetrovk
Postavljena sta bila dva rekorda svetovnih prvenstev: tudi zaradi VAR-a je bilo dosojenih 24 enajstmetrovk (18 uspešno izvedenih), pri 45 letih in 161 dneh je egiptovski vratar Esam El Hadari postal najstarejši igralec SP-jev, pri čemer je tudi ubranil eno 11-metrovko.