Westfalen ostaja trdnjava v izločilnih bojih Lige prvakov. PSV iz Eindhovna, madridski Atletico in PSG so poraženi zapuščali kultni stadion v Dortmundu. Foto: EPA

PSG je v nedeljo postal francoski prvak, medtem ko so Dortmundčani po porazu proti Leipzigu obsojeni na peto mesto v Bundesligi.

Ekipi sta se jeseni že dvakrat srečali v skupinskem delu Lige prvakov. V uvodnem krogu skupinskega dela je PSG v Parku princev premagal črno-rumene 2:0. 19. septembra sta zadela Kylian Mbappe z bele točke v 49. minuti in Achraf Hakimi v 58. minuti. 13. decembra je bilo v zadnjem krogu skupinskega dela v Dortmundu 1:1. Karim Adeyemi je zadel za gostitelje v 51. minuti. Pet minut zatem je izenačil Warren Zaire Emery.

Niclas Füllkrug, ki je lani poleti prišel iz Bremna, je poskrbel za veliko navdušenje na stadionu Westfalen. Foto: EPA

Füllkrug unovčil natančno podajo Schlotterbecka
V uvodne pol ure so bili boljši gostitelji, a izrazitih priložnosti ni bilo. V 36. minuti je Nico Schlotterbeck s svoje polovice z natančno dolgo podajo zaposlil Niclasa Füllkruga. Napadalec nemške reprezentance je prodrl v kazenski prostor, Lucasu Hernandezu ga ni uspelo ustaviti in z levo nogo je s 14 metrov matiral Gianluigija Donnarummo.

Branilec Hernandez si je poškodoval gleženj, ko je skušal z drsečim startom preprečiti zadetek. V 42. minuti je zapustil zelenico, vstopil je Lucas Beraldo. Minuto pred odmorom so imeli gostitelji še eno lepo priložnost, a je Donnarumma odbil strel Marcela Sabitzerja.

Kylian Mbappe ni imel svojega večera. Foto: EPA

Mbappe in Hakimi v razmiku nekaj sekund zadela okvir vrat
Parižani so močno pritisnili na začetku drugega polčasa. V 51. minuti je najprej Kylian Mbappe z leve strani zavrtinčil strel mimo Gregorja Kobla, a zadel notranji del vratnice. V nadaljevanju akcije je Bradley Barcola podal do Achrafa Hakimija, ki je znova stresel vratnico.

Gostiteljem se ni uspelo otresti pritiska. V 56. minuti je Fabian Ruiz ušel branilcem Borussie in z glavo iz bližine popolnoma neoviran streljal mimo vrat.

V 59. in 60. minuti sta na drugi strani mimo gola merila Julian Brandt in Füllkrug. Zelo vroče je bilo v kazenskem prostoru Borussie še v 72. minuti, ko je iz obrata poskusil Ousmane Dembele, a je bil na pravemmestu Kobel. Pozneje so bile prave priložnosti redke in črno-rumeni so zadržali prednost zadetka.

81.365 je napolnilo stadion Westfalen. Vzdušje je bilo imenitno, še posebej na južni tribuni, ki se v Dortmundu imenuje rumena stena (Gelbe Wand). Foto: EPA

Hummels: Ni lahko ostati miren v polfinalu Lige prvakov
"Odigrali smo odlično tekmo. To je bila zelo zrela predstava. Ni lahko ostati miren v polfinalu Lige prvakov. Večino tekmo smo sprejemali prave odločitve, zato nismo prejeli zadetka. Vsi si želimo na Wembley, a v Parizu ns čaka res težka tekma," je povedal branilec Mats Hummels, ki je bil izbran za najboljšega igralca tekme.

"Zasluženo smo zmagali, zelo sem zadovoljen s predstavo. Lahko bi dosegli več golov, a tudi Parižani bi jih lahko. Pretekli smo 10 km več od njih, a to me ne preseneča. Zaslužiti si je treba vozovnico za Wembley. Potrebujemo neodločen izid, kar pa seveda v Parizu ne bo lahko. Naš cilj bo zmaga tudi naslednji torek," je poudaril trener Borussie Edin Terzić.

Luis Enrique lahko še vedno osvoji trojno krono, čeprav sta lani PSG zapustila Lionel Messi in Neymar. Foto: EPA

Luis Enrique: Fantje so precej poklapani v garderobi
"Vsi smo se zavedali, da ne bo lahko. Dvakrat smo zadeli vratnico in fantje so precej poklapani v garderobi. Ta stadion je nekaj posebnega, navijači res stojijo za svojo ekipo," je razmišljal trener PSG-ja Luis Enrique, ki je pred devetimi leti osvojil naslov evropskega prvaka z Barcelono.

Borussia želi imeti popravni izpit na Wembleyju
Za črno-rumene je to peti polfinale Lige prvakov, a prvi po letu 2013, ko so nato igrali v finalu in izgubili proti Bayernu z 1:2. Tudi pred enajstimi leti je bil finale na Wembleyju, odločil pa ga je Arjen Robben v 89. minuti.

Za PSG pa je to četrti polfinale in prvi po sezoni 2020/21. Avgusta 2020 so Parižani igrali v finalu, a izgubili v Lizboni proti Bayernu z 0:1.

Polfinale, prvi tekmi:
BORUSSIA (D) – PARIS SG 1:0 (1:0)
81.365; Füllkrug 36.

Borussia (D): Kobel, Ryerson (87./Wolf), Hummels, Schlotterbeck, Maatsen, Sabitzer, Can, Sancho, Brandt (87./F. Nmecha), Adeyemi (83./Reus), Füllkrug (91./Moukoko).

Paris SG: Donnarumma, Hakimi, Marquinhos, Hernandez (42./Berlado), Nuno Mendes, Vitinha, Zaire-Emery, Fabian, Dembele, Mbappe, Barcola (65./Kolo Muani).

Sodnik: Anthony Taylor (Anglija)

Povratna tekma bo 7. maja.

Odigrano v torek:
BAYERN – REAL MADRID 2:2 (0:1)
75.000; Sane 53., Kane 57./11-m; Vinicius Junior 24., 83./11-m

Povratna tekma bo 8. maja.

Finale bo v soboto, 1. junija, v Londonu. Stadion Wembley bo gostil že osmi finale za evropskega prvaka.