Sijajna predstava Kampla v Mainzu

"Zame osebno je najpomembnejše, da so moje noge v odličnem stanju in da lahko končno znova igram nogomet brez bolečin. Odločitev za operacijo stopala je bila vsekakor prava," se je smejalo Kevinu Kamplu, potem ko je po pol leta znova odigral nogometno tekmo, in to ne samo odigral, temveč jo je zaznamoval. Tako prvo kot drugo, v Leipzigu pa verjamejo, da bo tudi tretjo, četrto in vse do konca letošnje Bundeslige.

Analiza španske televizije, ki razkriva glavno odliko Kevina Kampla – gradnja igre iz osrčja igrišča. Prav zaradi zahteve, da igra kot klasična
Analiza španske televizije, ki razkriva glavno odliko Kevina Kampla – gradnja igre iz osrčja igrišča. Prav zaradi zahteve, da igra kot klasična "šestica", je KK44 zašel v spor s takratnim selektorjem Slovenije Srečkom Katancem, ki ga je videl v veliko napadalnejši vlogi na desnem krilu. Foto: MMC RTV SLO

Če je že v Sloveniji skorajda spregledan zaradi nenadne reprezentančne upokojitve, so tudi v Nemčiji vse do pandemije skorajda pozabili, da Kevin Kampl še igra nogomet. V sezoni 2019/20 je namreč do marčne prekinitve slovenski vezist iz Solingena zaigral na vsega 6 od 36 možnih tekem RB Leipziga, zadnjič 9. novembra proti Herthi, ko je sicer tudi dosegel edini gol. V nemškem nogometnem prvenstvu je zadnjič tekmo začel lanskega 30. avgusta.

Sorodna novica Leipzig s trojčkom Wernerja in odličnim Kamplom ohranja upe na naslov

Vso tekmo odigral le v Ligi prvakov proti Zenitu
V Bundesligi je do izbruha pandemije in prekinitve prvenstva zbral štiri nastope: 73 minut v 1. krogu, 70 minut v 3. krogu, 14 minut v 8. krogu in še 36 minut v 11. krogu v Berlinu. Celotno tekmo je odigral le v skupinskem delu Lige prvakov proti Zenitu doma, nato pa je dobil še en polčas na soočenju z Rusi v Sankt Peterburgu.

Preglavice z gležnjem že pri Salzburgu
Kronične težave z gležnjem se Kamplu vlečejo že vse od igranja v Salzburgu in sezone 2014/15. Zaradi nenehno otečenih nog je v tistem obdobju izpustil tudi marsikatero reprezentančno tekmo. S pomočjo injekcij je odigral tekmi dodatnih kvalifikacij z Ukrajino novembra 2015, po katerih neuspehu se je s solzami v očeh in cmokom v grlu opravičeval, ker Slovenije ne bo na Euru 2016. A to je zanj zdaj žal končana reprezentančna zgodba ...

Kamplov igralni odtis na tekmi Leipzig – Freiburg 1:1. Podaja za izenačenje, 92-odstotna natančnost podaj (48/52), dve ključni podaji, predložki 3/3, preigravanja 2/2, dvoboji 4/6, po dve prestreženi žogi in dve posredovanji za algoritemski oceni WhoScored 8,0, SofaScore 7,8. Foto: MMC RTV SLO/SofaScore

Po poletnem premoru takoj igralec tekme
Prejšnjo soboto, 16. maja, se je Kampl na prvi tekmi po izbruhu pandemije vrnil v začetno postavo, seveda znova z novo pričesko, in bil najsvetlejša točka rdečih bikov. 11,67 pretečenega kilometra, natančna asistenca za izenačujoči gol Yussufa Poulsena, a če bi soigralci bili še bolj zbrani, bi tekmo s Freiburgom končal še s kakšno podajo, Leipzig pa predvsem z vsemi tremi točkami. A tretji zaporedni ligaški remi je oddaljil najmanj priljubljenega bundesligaša od boja za prvaka.

Po WhoScored je bil KK44 z oceno 8,0 igralec tekme, z algoritmom pa se je strinjal tudi Kicker, ki je dal Kamplu najboljšo oceno tekme Leipzig – Freiburg, 2,5. (SofaScore 7,8 – druga ocena tekme).

Slalom za nogometne učbenike
V nedeljo so jezni rdeči biki stresli jezo nad Mainzem, ki so ga po jesenskih rekordnih 8:0 tokrat odpravili v gosteh le s 5:0. Niti iz osrčja igrišča je vlekel Kampl, ki je znova neutrudno gradil, tekel in podajal na mestu, kamor ga Srečko Katanec nikakor ni želel postaviti.

Vrhunec Kamplove predstave je prišel v 48. minuti, ko je s pravo čarovnijo ukanil Mainzevo obrambo in Timu Wernerju kot na pladnju podaril drugi gol tekme. V bistvu je 29-letnik postregel še z boljšim trenutkom, ko je v 62. minuti dosegel izreden gol z 20 metrov, a je bil zadetek razveljavljen zaradi pasivnega prepovedanega položaja Poulsena, ki naj bi zakrival pogled nasprotnemu vratarju.

Znova v ritmu 11,5 km/tekmo
Po 70 minutah je bil Kampl kot zadnja, po novem začasna peta, menjava poslan na klop. Do takrat je KK44 pretekel 8,75 kilometra, v takšnem ritmu do konca bi znova zbral okoli 11,5 km, kar bi bilo znova največ med vsemi. Poteza 32-letnega trenerja Juliana Nagelsmanna je sicer logična – zdaj se začenja peklenski ritem s tekmami tudi med tednom. Tudi zaradi predčasne menjave in razveljavljenega gola je bil Kampl po koncu le četrti najbolje ocenjeni igralec tekme, tako algoritemsko kot časopisno. Že v sredo Kampla in Leipzig v okviru 28. kroga čaka soočenje s Hertho.

Vročinski odtis Kampla na tekmi Mainz – Leipzig 0:5. Podaja za 4:0, 95-odstotna natančnost podaj (73/77), tri ključne podaje, globinske žoge 4/4, dvoboji 4/5, preigravanje 1/1, po dve prestreženi žogi in posredovanji za algoritemski oceni WhoScored 8,6, SofaScore 8,4. Foto: MMC RTV SLO/SofaScore

Ob lažjem razporedu še v igri za naslov?
S petardo v Mainzu se je Leipzig vrnil na 3. mesto Bundeslige, a ne še v boj za prvaka, za kar bi potreboval spodrsljaje vodilnega Bayerna (+7 točk) in Borussie Dortmund (+4 točke), ki pa v torek med seboj igrata veliki prvenstveni derbi. Tiho upanje kluba iger z žogo na travi (RasenBallsport) je razpored – do konca sezone igrajo s klubi, ki so trenutno vsi v spodnji polovici lestvice, izjema je le predzadnji, 33. krog, ko gostijo Borussio Dortmund.

Avgusta s KK44 v boj za prvaka Evrope
A z junijem še ne bo konca sezone za Leipzig. Kot zmagovalec dvoboja s Tottenhamom je že četrtfinalist Lige prvakov, ki se bo s pospešenimi zaključnimi boji razpletla šele avgusta. Do takrat bodo lahko rdeči biki pilili formo, tudi s Kevinom Kamplom, ki je v pospešenih pogovorih za podaljšanje sodelovanja s Leipzigom.

Želi ostati najstarejši rdeči bik v polju
"Videti je dobro. V Leipzigu se počutim zelo udobno, sam sem pa v najboljših nogometnih letih. Najboljše "šestke" so stare več kot 30 let,"
je na temo podaljšanja pogodbe povedal nemški Štajerec za Leipziger Volkszeitung. Obstoječi dogovor se izteka drugo poletje, a čeprav je že zdaj najstarejši igralec v polju (starejša sta le oba vratarja Gulasci in Tschauner), bi prav Kevin Kampl lahko prelomil klubsko politiko Leipziga, ki stavi na mladost. Navsezadnje je že s postpandemijsko vrnitvijo dokazal, da se ga ne sme odpisati in pozabiti. Vsaj v Leipzigu.

Prizor slavje Kampla po golu Wernerja je v eri pandemije že postal izhodišče za spletne meme. A glede na nogometno vstajenje je mogoče tudi razumeti navdušenje KK44, da končno igra brez bolečin. Foto: EPA