Tonči Žlogar (desno) je ob poškodbi Klemna Lavriča računal na kapetanski trak, vendar je naposled ostal brez njega. Levo strelec prvega gola Blagoj Georgiev. Foto: Reuters
Dimitar Berbatov
Dimitar Berbatov je zabil zadnji žebelj v slovensko krsto. Foto: EPA
Slovo sklonjenih glav

Slovenske upe na četrto mesto sta pokopala Blagoj Georgiev in Dimitar Berbatov v zadnjih 10 minutah tekme v zelo vetrovnem Celju ter Belorusi, ki so z 2:1 ugnali Nizozemce. Prava mojstrovina je bil zadetek Georgieva v 81. minuti, ki je Samirja Handanoviča premagal s približno 25 metrov s strelom v desni zgornji kot. Končni izid je postavil Dimitar Berbatov, ki je iz bližine kaznoval napako slovenskih branilcev.

Lavrič s škarjicami previsoko
"Sarma" se je izkazal na začetku drugega polčasa, ko je Aleksandru Tunčevu z odličnim refleksom preprečil veselje po strelu z glavo. Najlepšo priložnost Slovencev je imel v 27. minuti Klemen Lavrič, ki je po kotu in slabem posredovanju vratarja Dimitarja Ivankova s škarjicami s petih metrov meril za malenkost previsoko.

Selektor Matjaž Kek je na zelenico postal pričakovano postavo z izjemo Lavriča, ki je kljub težavam s poškodbo v zadnjih dneh v napadu dobil prednost pred Milivojem Novakovičem. 3.000 premraženih gledalcev na Areni Petrol je v prvem polčasu še spremljalo kolikor toliko enakovredno igro, v drugem pa so Slovenci močno popustili.

Izključitev Jokiča
Eden od razlogov za to je bila tudi izkjučitev Bojana Jokiča, ki je v 45. minuti upravičeno prejel rdeči karton, ko je kot zadnji igralec v obrambi na tla potegnil prodirajočega Hrista Jovova. Bolgari so v prvem polčasu trikrat merili v okvir vrat (naši niti enkrat, čeprav so igrali z vetrom), najbolj nevarno pa je bilo ob poskusu Georgieva iz prostega strela.

Cilj Slovencev ob koncu kvalifikacij je bila zmaga in osvojitev četrtega mesta, ki bi jim prinesla ugodnejši boben za nedeljski žreb kvalifikacij za svetovno prvenstvo. Na koncu jim poraz in izidi z drugih tekem kaj več od predzadnjega mesta niso namenili. Pred njimi so zaradi boljše razlike v zadetkih končali tudi Albanci, čeprav so kar z 1:6 klonili v Romuniji.

Celje:

SLOVENIJA 0 - 2 BOLGARIJA
Georgiev 81.
Berbatov 84. --------------------------------------- Handanovič Ivankov Cesar Tunčev Mörec Tomašić Jokič Milanov ** Brečko Angelov Kirm Georgiev Žlogar S. Petrov * Koren Jovov *** Stevanovič ** Dimitrov Birsa * M. Petrov Lavrič *** Berbatov --------------------------------------- * 49./ Ilič * 46./Telkijski ** 57./Komac ** 46./Todorov

BELORUSIJA - NIZOZEMSKA 2:1 (0:0)
Buljga 50., Koritko 65.; van der Vaart 89.

ROMUNIJA - ALBANIJA 6:1 (1:0)
Dica 21., 72./11-m, Tamas 53., Niculae 63., 66., Marica 69./11-m; Kapllani 65.
RK: Curri 60., Dede 71./oba Albanija

ROMUNIJA * 12 9 2 1 26:7 29 NIZOZEMSKA * 12 8 2 2 15:5 26 BOLGARIJA 12 7 4 1 18:7 25 BELORUSIJA 12 4 1 7 17:23 13 ALBANIJA 12 2 5 5 12:18 11 SLOVENIJA 12 3 2 7 9:16 11 LUKSEMBURG 12 1 0 11 2:23 3 * - na evropskem prvenstvu