Srečko Katanec, ki je vodil Slovenijo tako na evropskem prvenstvu 2000 kot svetovnem prvenstvu 2002, sodeluje na azijskem prvenstvu že s tretjo različno reprezentanco. Foto: Reuters

Azijsko prvenstvo, ki uradno nosi letnico 2023, a poteka januarja 2024 v Katarju, je že prineslo zahtevani cilj za Srečka Katanca, ki je odločen, da naredi vsaj korak višje, kot ga je z Iračani pred petimi leti.

Uzbekistan je osvojil drugo mesto v skupini B, potem ko je remiziral z nosilko skupine Avstralijo. Ob koncu prvega polčasa so Avstralci povedli z najstrožjo kaznijo, potem ko je branilec Uzbekistana Odidžon Hamrobekov ponesreči igral z roko. Zanesljiv izvajalec 11-metrovke je bil Martin Boyle.

Uzbekistan bo v morebitnem dvoboju s Tajsko užival vlogo favorita, nato pa se Katančevim fantom obeta soočenje z gostiteljem Katarjem. Foto: Reuters

Aduta s klopi poskrbela za remi

V drugem polčasu so Uzbeki vztrajno iskali izenačenje, prvi zadetek v 60. minuti je bil razveljavljen zaradi ofsajda, a nato je prišla 78. minuta. Navdahnjeni rezervist Džalolidin Mašaripov je našel drugega Katančevega aduta s klopi in Azizbek Turgunbojev je poskrbel za 1:1.

Sočasno je Sirija premagala Indijo z 1:0, s čimer se je potrdilo, da Avstralija osvaja skupino B, Uzbekistan je drugi, Sirija pa tretja z lepimi možnostmi za izločilne boje.

Na uvodni tekmi turnirja je Uzbekistan kljub popolni prevladi s Sirijo le remiziral brez golov, nato pa je nadigral Indijo s 3:0.

V osmini finala najverjetneje proti Tajski

Katanec in njegov slovenski strokovni štab že ve, da se bo v osmini finala soočil z drugo ekipo skupine F, kar bo najverjetneje Tajska, razen če ta v četrtek preseneti Savdsko Arabijo. Prva tekma izločilnih bojev Uzbeke čaka 30. januarja v Al Vakri.

Srečko Katanec je na azijskem prvenstvu 2019 z Irakom izpadel v četrtfinalu proti poznejšemu prvaku Katarju. Prvič pa je slovenski selektor okusil azijsko prvenstvo leta 2011, ko je z Združenimi arabskimi emirati sklenil tekmovanje že po skupinskem delu.