Harry Wilson je v 47. minuti spretno matiral hrvaško obrambo na čelu z Dominikom Livakovićem. Trinajst minut pozneje je krilni napadalec Fulhama udaril drugič s prekanjenim strelom z glavo za 2:0. Foto: Reuters

Po prvem polčasu brez golov na tekmi med Walesom in Hrvaško so gostitelji povedli že v prvem napadu v nadaljevanju. V četrt ure drugega dela je kar dvakrat hrvaško mrežo zatresel Harry Wilson. V 47. minuti je po podaji Davida Brooksa Wilson s privzdignjeno žogo ukanil Dominika Livakovića, nato pa je v 60. minuti s strelom z glavo nazaj še drugič matiral hrvaškega vratarja, ki ga doma že čakajo nove ostre kritike. A celotna predstava Hrvaške je bila v Cardiffu daleč od iger z zadnjih dveh svetovnih prvenstev ...

Zaostanek in grožnja z drugim porazom v štirih dneh je le prebudila Hrvate in Mario Pašalić je z glavo v 75. minuti vlil upanje na njihovo vrnitev. Sledilo je obleganje vrat Walesa, a brez natančnega zaključka. Hrvati vseeno usodo še držijo v svojih nogah, medtem ko je razplet tekme v Cardiffu osrečil Turčijo, ki je postala uradna udeleženka 17. evropskega prvenstva v nogometu. Turki so doma ob koncu le strli odpor Latvijcev in jih odpravili s 4:0.

Morata in VAR v glavni vlogi v Oslu

Gol ali ne? V Oslu je dvakrat posredoval VAR, prvi zadetek Špancev je razveljavil, drugega pa priznal. Foto: Reuters

Osrednja nedeljska tekma se je odvijala v Oslu, kjer je Norveška gostila Španijo. Z zmago nad favoriti bi se Erling Haaland in druščina vrnili v igro za nastop na evropskem prvenstvu, poraz pa bi že odločil skupino A, v kateri je pred tekmo vodila Škotska.

Alvaro Morata je v 20. minuti sprva utišal Ullevaal, a je bil zadetek razveljavljen zaradi prepovedanega položaja. V 50. minuti je po pravcatem biljardu na koncu zadel Gavi, a je bil gol znova vprašljiv ravno zaradi Morate, ki je sprva ustavil žogo in preprečil gol, nato pa se tik pred zdajci umaknil Gavijevemu strelu. Po dolgem pregledu je VAR le prisodil gol Španiji. Kapetan Španije je v zadnjih minutah naredil že vse, a je njegov zadetek preprečila vratnica.

Španija in Škotska sta zmagovalki skupine A ter potrjeni udeleženki Eura 2024, medtem ko Norveški s Haalandom preostane le še pot skozi kvalifikacijski turnir na podlagi izidov Lige narodov.

Belorusi v Švici še v 88. minuti vodili s 3:1

Neverjetna in nepričakovana drama se je odvila v St. Gallnu, kjer je vodilna ekipa v skupini I Švica gostila Belorusijo. Po golu Shaqirija so Švicarji na odmor šli z golom prednosti, a sledil je šokantni preobrat in trije zaporedni goli Belorusov. Po zadnjem dolgem preverjanju je VAR v 87. minuti priznal zadetek Antilevskega za 3:1.

Poraz se je zdel neizbežen, a Švica je izenačila z dvema goloma v zadnjih dveh minutah rednega dela. Najprej je bil z glavo natančen Manuel Akanji, nato pa je Zeki Ambdouni sprva stresel prečko, v drugem poskusu pa zadel za 3:3.

Rezervist Zeki Amdouni je takole s svojim drugim strelom v 90. minuti prinesel Švici točko proti Belorusiji, ki je še v 88. minuti vodila s 3:1. Foto: EPA