Kevin Kampl bo dobil priložnost, da kariero nadaljuje v domači Nemčiji in hkrati ostane
Kevin Kampl bo dobil priložnost, da kariero nadaljuje v domači Nemčiji in hkrati ostane "rdeči bik". Tako je napovedal Ralf Ragnick, športni direktor tako Salzburga kot Leipziga. Foto: Reuters
Alan in Kevin Kampl
Kampl je v avstrijski Bundesligi za znova vodilni Salzburg prispeval 5 golov in 6 podaj, v celotni sezoni pa na 24 tekmah za "rdeče bike" 8 golov in 13 podaj. Foto: EPA
RB Leipzig
RasenBallsport Leipzig je bil ustanovljen maja 2009, cilj pa je bil preboj v prvi ligo v roku 8-10 let. S kupljeno licenco manjšega kluba Markranstadta so začeli v peti ligi, po petih sezonah so prišli do druge lige, kjer so že pri vrhu. Foto: EPA
Roman Bezjak
Roman Bezjak letos še išče lansko strelsko formo, ko je na 51 tekmah za Ludogorec v vseh tekmovanjih dosegel kar 20 golov. Foto: Reuters
Siniša Anđelković (Palermo)
V nedeljo se je zmage na San Siru nad Milanom skupaj s Palermom veselil Siniša Anđelković. Kljub rednemu igranju prej v Serii B in zdaj v Serii A pa ni stalni član reprezentance. Foto: Reuters

"2. Bundesliga?" Da, tudi to je lahko realnost za motor slovenske reprezentance, če so se šefi v Salzburgu res odločili, da bo paradni nogometni rdeči bik Leipzig iz dežele svetovnih prvakov.

Ralf Ragnick, nogometni šef Red Bulla, je v intervjuju za avstrijski Profil odkrito priznal, kar se je napovedovalo že dve leti. "Nemčija je popolnoma druga dimenzija v nogometu. V 2. Bundesligi imamo občutno več gledalcev kot v prvi avstrijski ligi. Neumni bi bili, če igralcem Salzburga ne bi ponudili prihodnosti v Nemčiji."

Naslednje poletje zagotovo ne več v Salzburgu
"Kako naj bi Kevinu Kamplu razložil, da bi moral v Avstriji ostati še dve sezoni? To bi bilo mogoče samo z občutnimi denarnimi argumenti. In točno tega si ne želimo,"
je bil neposreden Ragnick, ki je športni direktor tako RB Salzburga kot RB Leipziga, razvpitega nogometnega projekta in kluba starega le pet (!) let, s katerim zdaj osvajajo drugo nemško ligo in jurišajo na ekspresni preboj med elito.

"Nekaterih igralcev, ki zdaj igrajo v Salzburgu, tam naslednje poletje ne bo več in bi morali biti jasno okrepitve za Leipzig," je še dodal 56-letni Nemec, ki se mu z avstrijskimi prvaki ni uspelo prebiti v Ligo prvakov, zato pa je odločen, da že drugo sezono začne nagajati nemškim velikanom.

Osovražena "umetna" zgodba o uspehu
Leipzig, ki zaradi umetne zgodbe "ki ti da krila" že velja za najbolj osovražen klub nižjih nemških lig, je favorit za napredovanje v 1. Bundesligo. A po nepopolnem 12. krogu je klub športov na travi iz nekdanje vzhodne Nemčije (RasenBallsport Leipzig je uradno ime kluba, ki da kratico RB) na 3. mestu lestvice s 6 točkami zaostanka za vodilnim Ingolstadtom. V ponedeljek so na domačem Zentralstadionu, ki sprejme 44.345 gledalcev, gostili neposrednega tekmeca za napredovanje Kaiserslautern in igrali le 0:0.

Evropska liga ali napredovanje v 1. Bundesligo?
In če bi se minuli niz treh tekem brez zmage ponovil, ni izključeno, da ne bi bilo prijateljskih prestopov iz Avstrije v Nemčijo že pozimi. Na Saškem si mediji in navijači najbolj želijo ravno omenjenega slovenskega reprezentanta, saj nemškim rdečim bikom manjka ravno vrhunski ustvarjalec napadalne igre. Na Solnograškem dodajo, da ne gre pozabiti, kako se je Salzburg prevečkrat opekel z Evropo, tako da ne gre preveč računati na privlačnost osvajanja Evropske lige.

V četrtek KK44 gostuje v Zagrebu
Od zadnjih izbrancev Srečka Katanca se je med strelce vpisal le Kevin Kampl, ki je med tednom pripomogel, da je Salzburg v pokalu strl Wacker, a šele v podaljšku. V soboto je nato KK44 že v tretji minuti s podajo poskrbel nov gol Soriana in hitro vodstvo proti Admiri (2:0), Salzburg pa je na račun poraza koroškega WAC končno pobegnil na tri točke prednosti. V četrtek bosta Kampl in druščina gostovala v Zagrebu pri Dinamu v okviru Evropske lige.

Bezjak končno našel pot do mreže
Med kandidati za reprezentanco je odleglo Romanu Bezjaku, ki je po mesecu in pol končno zatresel mrežo. Pri skromnem Mareku je odigral vidno vlogo pri visoki zmagi Lugodogrca s 4:0, pri čemer je prispeval gol za 3:0. To je bil šele drugi ligaški zadetek Bezjaka in skupno četrti na 20 tekmah sezone v vseh tekmovanjih. Bolgarske prvake v torek čaka ključno gostovanje v Ligi prvakov pri Baslu v boju za 3. mesto v skupini. Med tednom je v hrvaškem pokalu zadel tudi povratnik v reprezentanco branilec Miral Samardžić, ki je z golom za 3:0 potrdil napredovanje Rijeke Matjaža Keka.

Ocena tedna prvemu vratarju
Če se ozremo še na ocene statističnega portala WhoScored, je najboljšo predstavo v minulem tednu z oceno 7,8 pokazal Samir Handanović, ko je med tednom Interju z dvema izrednima obrambama omogočil zmago nad Sampdorio z 11-m v sodnikovem podaljšku. A kaj, ko je sledila hladna prha ...

Brečko in Cesar obtičala na klopi
Ob pregledu iger slovenskih nogometnih ladij je treba poudariti, da sta na klopi pristala dva ključna slovenska branilca. Mišo Brečko je kljub kapetanskemu traku med rezervisti Kölna že pet tekem, trikrat mu je delal družbo tudi Dominic Maroh. Kapetan Slovenije Boštjan Cesar je v zadnjih petih krogih Serie A odigral le 19 minut. Soigralec pri Chievu Dejan Lazarević je od oktobrskega reprezentančnega zbora v klubu zaigral samo enkrat za 26 minut.

Za novembrski reprezentančni zbor, ki prinaša dve odmevni tekmi: najprej kvalifikacijski derbi z Anglijo na Wembleyju in nato še prestižni prijateljski dvoboj s Kolumbijo v Stožicah, tako lačnih nogometašev ne bi smelo primanjkovati.

Bezjak zadel ob visoki zmagi

Samardžićev gol v hrvaškem pokalu

V tabelo za igralnim časom so dodane ocene statističnega portala WhoScored.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in aktivnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, prek podaj, preigravanj, do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 11 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji.

NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca za Švico in Litvo (24)

Salzburg - Admira 2:0
97' (0:0)
/
84' (0:1)
v 35' - 3. karton
Nejc PečnikCrvena zvezda (SRB)Rad - Crvena 1:0 (P);
Rad - Crvena 1:2
vso tekmo;
79' (1:2)

/

Rajko RotmanIstanbul BB (TUR)Gencelrbirligi -Istanbul BB 1:0 60' (0:0) (6,0)/
Dalibor StevanovićTorpedo Moskva (RUS)CSKA - Torpedo 2:0 (P);
Torpedo - Arsenal Tula 0:1
46' (2:0)
Valter BirsaChievo (ITA)Palermo - Chievo 1:0;
84' (1:0) (6,8)
vso tekmo (7,3)
/;
/
Zlatan LjubijankićOmija Ardidža (JAP)Hirošima - Omija 1:182' (1:1)

Marek - Ludo. 0:4

79' (0:3) v 65' za 0:3 - 2. gol v A Grupi
Damjan BoharMariborMaribor - Radomlje 1:0 (P);