Bašakšehir je do zgodovinskega uspeha pripeljal trener Okan Buruk, nekdanji reprezentant Turčije in dolgoletni igralec Galatasaraya, ki je nekaj časa igral tudi za Inter. Foto: EPA

Do premiernega naslova je Istanbul Bašakšehir F. K., kot se glasi polno ime novih turških državnih prvakov, prišel po zmagi z 1:0 (1:0) nad Kayserisporjem, ki ga vodi hrvaški strokovnjak Robert Prosinečki, sicer eden od kandidatov za trenerja zagrebškega Dinama.

Na podajo Gaela Clichyja je v 19. minuti zgodovinski gol za zmago in potrditev naslova zadel vezist Mahmut Tekdemir. Bašakšehir je bil ustanovljen šele leta 1990, zanj pa vneto navija predsednik države Recep Tayyip Erdogan. Med slavjem je na zelenici z igralci in predsednikom kluba Gokselom Gumusdagom slavil tudi predsednikov razvpiti sin Bilal Erdogan.

Skubic režiser preobrata
Bašekšehirju je do naslova krog pred koncem prvenstva 2019/20 pomagal tudi drugouvrščeni Trabzonspor, ki je sočasno doma zapravil vodstvo s 3:1 in na koncu izgubil proti Konyasporju s 3:4 (1:1). Za goste je v 88. minuti z bele točke izenačil nekdanji slovenski reprezentant Nejc Skubic, za zmago in potrditev obstanka pa je zadel Thuram v 92. minuti.

Turška liga je bila ustanovljena leta 1959, Bašakšehir pa je šele šesti klub z naslovom prvaka v zgodovini. Galatasaray je doslej zbral 22 naslovov, Fenerbahče 19, Bešiktaš 15, Trabzonspor šest in enega Bursaspor.