Mohamed Salah je v 76. minuti Liverpool povedel v vodstvo. Foto: Reuters

Manchester City je doživel prvi prvenstveni poraz v letošnji sezoni, potem ko je v uvodnih devetih krogih nanizal sedem zmag in dva neodločena izida. A derbiji proti Liverpoolu so vselej izjemno napeti, nič drugače ni bilo tokrat.

Gostje z Etihada so sicer zatresli mrežo v drugem polčasu, a je bil zadetek razveljavljen. Na prvega strelca Premier lige Erlinga Haalanda so se rdeči odlično pripravili, njegove (pol)priložnosti so izdatno omejili.

Na koncu je bil mož odločitve Mohamed Salah, za katerim je dokaj tih začetek sezone. Egipčan letos ni v najboljši strelski formi, a očitno se je začel pobirati. V Ligi prvakov je proti Rangersom dosegel hat-trick, tokrat je potopil angleškega prvaka.

Trenutek, ki je odločil derbi na Anfieldu. Foto: Reuters
Veselje nogometašev Manchester Cityja ob zadetku Phila Fodna, ki pa je bil pozneje razveljavljen zaradi prekrška Erlinga Haalanda nad Fabinhem. Foto: Reuters

City 'držal' žogo, Liverpool napadal
Derbi na Anfieldu se je predvidljivo začel zelo previdno z obeh strani, nobena od ekip v uvodnih minutah ni želela preveč tvegati, šele v 15. minuti je prvo polpriložnost z roba kazenskega prostora zapravil Ilkay Gündogan, ki je sprožil naravnost v vratarja Alissona Beckerja. Liverpool si je prvo priložnost pripravil šest minut pozneje, ko je Harvey Elliott pred vrata poslal uporaben predložek, tam pa je Diogo Jota z glavo žogo poslal v naročje vratarja Edersona Moraesa. V 24. minuti je po lepi akciji Liverpoola zadišalo po zadetku, a je Andrew Robertson z leve strani meril previsoko. Gostitelji so v zaključku prvega polčasa pritisnili na vrata angleških prvakov, ti so se ubranili, zadnja prava priložnost prvega dela pa se je vendarle ponudila najboljšemu strelcu letošnje sezone Erlingu Haalandu, ki je po diagonalnem predložku poskusil z glavo, a je ostalo pri 0:0.

Jürgen Klopp si je v 86. minuti zaradi besnega ugovarjanja prislužil rdeči karton oziroma izključitev. Nemški strateg je imel med srečanjem kopico pripomb nad sojenjem Anthonyja Taylorja in pomočnikov. Foto: Reuters

Foden se je veselil prehitro
Že v uvodnih minutah nadaljevanja je Mohamed Salah ušel gostujoči obrambi in odlično sprožil, Ederson je z zadnjimi močmi žogo preusmeril za nekaj centimetrov mimo svoje desne vratnice, ob tem pa se je tudi za trenutek poškodoval. Igra se je razživela nekaj minut pozneje, ko so varovanci Pepa Guardiole tudi povedli. Phil Foden se je razveselil zadetka, ki pa je bil zaradi Haalandovega prekrška razveljavljen po ogledu posnetka. Cityjeva klop se še ni povsem umirila, ko je na drugi strani iz bližine z glavo zapretil Jota. Salah mu je z levico poslal sijajen predložek na drugo vratnico, portugalski napadalec je povsem neovirano žogo poslal v vratnico.

Salah poskrbel za eksplozijo navdušenja
Nato pa vendarle sprememba izida! Tako kot v uvodnih minutah je Salah v 76. minuti znova ušel gostujoči obrambi in se znašel iz oči v oči z Edersonom, le da je tokrat žogo pospravil v mrežo za 1:0. Anfield je zajel val navdušenja. Do konca srečanja je nogometašem na obeh straneh večkrat zavrela kri, City je skušal izid izenačiti, a zaman. Liverpool je kljub šestim minutam Taylorjevega dodatka (tekma se je zavlekla celo do 100. minute!) zdržal vse nalete in dosegel šele svojo tretjo zmago v sezoni.

Vodilni Arsenal se je po porazu Cityja na Anfieldu in zmagi na Elland Roadu še utrdil v vodstvu Premier lige. Takole je edini zadetek na tekmi dosegel Bukayo Saka. V drugem polčasu so imeli gostitelji priložnost za izenačenje, a je Patrick Bamford zapravil strel z bele točke. Meril je v desni kot, njegovo namero je uganil vratar Aaron Ramsdale in poskrbel, da je rezultat ostal nespremenjen. Minimalno prednost so topničarji nato obdržali do konca srečanja za deveto zmago v sezoni. Foto: Reuters

ARSENAL             10  9 0 1 24:10 27
MANCHESTER CITY     10  7 2 1 33:10 23
TOTTENHAM           10  7 2 1 22:10 23
CHELSEA              9  6 1 2 15:10 19
MANCHESTER UTD.      9  5 0 3 13:15 16
NEWCASTLE           10  3 6 1 17:9  15
BRIGHTON             9  4 2 3 14:11 14
LIVERPOOL            9  3 4 2 21:12 13