Luka Dončić v prvi četrtini ni dosegel točke, nato pa se je prebudil v drugem polčasu. Foto: AP

V lanski sezoni so Maverickse pokopali porazi proti slabšim ekipam. Charlotte je dobil zadnje tri medsebojne tekme pred nedeljskim večerom in tudi tokrat je bil zelo blizu uspeha.

Dončić ni imel strelskega večera (8/19 iz igre, 1/9 za tri), a je odlično razigral soigralce. Sijajno je vodil igro v napadu v zadnji četrtini, ko je zbral 10 točk. Znova se je izkazal Grant Williams, ki je zadel tri trojke v zadnji četrtini. 19-letni novinec Dereck Lively je navdušil z dvojnim dvojčkom (15 točk in 14 skokov). Kyrie Irving je prispeval 18 točk in 10 podaj.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Trojni dvojček Balla ni zadostoval
LaMelo Ball je 23 točk dosegel v zadnji četrtini, a tudi njegov trojni dvojček (30 točk, 13 podaj in 10 skokov) ni bil dovolj za zmago Charlotta. Center Mark Williams je zadel vseh osem metov iz igre in zbral še 10 skokov. Gordon Hayward in P. J. Washington sta dodala po 20 točk.

V soboto je Charlotte zmagal v Indianapolisu v napeti končnici s 125:124. Poškodoval se je Terry Rozier. Trener Steve Clifford je bil pred tekmo zelo zaskrbljen in imel je prav, saj je Rozier motor ekipe v napadu. V zadnji četrtini se je zelo poznalo, da je manjkal.

Zelo slaba igra Mavericksov v prvem polčasu
Že sredi prve četrtine je bilo jasno, da to ne bo lahka tekma za Maverickse, ki več kot štiri minute niso dosegli točke. Sršeni so z delnim izidom 12:0 prevzeli vodstvo (15:22).

V drugi četrtini je Dallas znižal na 40:44, a obramba ni bila prava in Charlotte si je zagotovil najvišjo prednost na tekmi minuto in pol pred odmorom po polaganju Balla (45:60).

Mavericksi so se preveč zanašali na met izza črte, ki pa nikakor ni stekel (6/26 v prvem polčasu), Dončić je v prvem polčasu dosegel osem točk, zgrešil je vseh šest trojk in zaostanek 12 točk je bil še kar ugoden (50:62).

LaMelo Ball in Grant Williams sta blestela v zadnji četrtini. Foto: AP

Pravi recept so bili prodori in polaganja
Ob koncu tretje četrtine so Mavericksi prenehali z meti za tri točke s težkih položajev in s številnimi polaganji dosegali lahke koše. Dwight Powell, Jaden Hardy in Josh Green so poskrbeli, da je zaostanek po 36 minutah znašal le še točko (83:84).

Jezni Dončić prejel tehnično napako
Devet minut pred koncem je Tim Hardaway zadel trojko z leve strani za prvo vodstvo Dallasa po sredini uvodne četrtine (94:92). Dončić je naredil osebno napako nad Ballom in se jezil na sodnike, ki so najprej zapiskali dodaten prosti met, nato pa mu prisodili še tehnično napako. Ball je s štirimi točkami v enem napadu izenačil na 96:96.

Dončić je osem minut pred koncem prejel drugo tehnično napako v tej sezoni. Foto: AP

Grant Williams zadel dve ključni trojki
V napeti končnici je dve ključni trojki zadel Williams, ki je blestel že v sredo proti Chicagu. Dve minuti in pol pred koncem je povišal na 115:109. Ball je goste držal v igri in pol minute pred koncem je prednost Dallasa znašala le tri točke (119:116).

Velika napaka novinca Millerja
Grant Williams je prepozno vrgel na koš, 24 sekund za napad se je izteklo in Charlotte je imel devet sekund za zadnji napad. Po minuti odmora novincu Brandonu Millerju ni uspelo spraviti žoge v igro v petih sekundah. Soigralci se mu niso odkrili, pozabil pa je, da Sršeni nimajo več na voljo nobene minute odmora. Irving in Hardaway sta s prostimi meti potrdila težko prigarano zmago Mavericskov.

Dallas v drugem polčasu strl Charlotte

Clifford: Dončić nas je razbil, ni nam ga uspelo zaustaviti
"Zelo smo si želeli zmage. Iztisnil sem maksimum, a v končnici nam ni steklo po načrtih," je bil razočaran Ball, ki je zadel pet trojk v zadnji četrtini in s 23 točkami postavil rekord kariere v eni četrtini.

"Ko imamo Dončića in Irvinga, je vse skupaj lahko. Mislim, da je bil Luka odličen podajalec, v zadnji četrtini so soigralci unovčili njegove podaje," je poudaril trener Dallasa Jason Kidd, ki se je vrnil na klop, potem ko je izpustil petkovo tekmo v Denverju zaradi prehlada.

"Vse smo poskušali v obrambi, zamenjal sem igralce, ki so pokrivali Dončića. Poskusil sem štiri ali pet različnih taktičnih različic, a nas je vseeno razbil. Imel je devet podaj, v resnici pa je kreiral celotno njihovo igro v napadu. Nikakor nam ga ni uspelo zaustaviti," je priznal trener Clifford.

Že v ponedeljek čaka Dallas nov velik test. Orlando je v soboto razbil LA Lakerse v Amway Centru in je v odlični formi na domačem parketu na začetku sezone.

Scottie Barnes je zagotovil Torontu zmago v San Antoniu. Foto: AP

Izjemna vrnitev Toronta v San Antoniu
Zelo napeto je bilo v San Antoniu, kjer so Spursi izgubili proti Torontu s 116:123 po podaljšku.

Varovanci Gregga Popovicha so tik pred odmorom povedli že z 22 točkami naskoka (54:32). Tudi po 36 minutah je še vedno kazalo na zanesljivo zmago Spursov (86:71).

Keldon Johnson je minuto in 19 sekund pred koncem zadel trojko z desnega kota za vodstvo s 118:113. Scottie Barnes je znižal z zabijanjem po podaji Dennisa Schröderja. Po zgrešenem metu Johnsona je Barnes s trojko izenačil na 108:108.

Johnson je zadel oba prosta meta po osebni napaki Pascala Siakama 14 sekund pred koncem rednega dela. Zadnji napad so imeli Raptorsi. Schröder je zgrešil trojko, a je O. G. Anunoby odbito žogo potisnil skozi mrežico 1,8 sekunde pred koncem. Po minuti odmora je Jeremy Sochan iz avta podal naravnost v roke Barnesu, ki je že v zraku vzel minuto odmora. Ostalo je še devet desetink, a je Barnes zgrešil ob pisku sirene.

Prvi izbor na naboru Lige NBA Victor Wembanyama je zbral 20 točk in devet skokov. Foto: AP

Podaljšek sta Siakam in Anunoby odprla s trojkama, Spursi pa niso imeli odgovora. V petih minutah so dosegli le šest točk. Novinec Victor Wembanyama je prispeval štiri.

Raptorsi so zadeli 19 trojk. Najboljši strelec tekme je bil Barnes s 30 točkami (5/10 za tri), Anunoby in Schröder sta jih dodala po 24.

Cleveland po skoraj sedmih letih prvič ugnal Bojevnike
Donovan Mitchell je nasul 31 točk za presenetljivo zmago Clevelanda nad Golden Statom s 115:104. To je bila prva zmaga Cavaliersov nad Bojevniki po 25. decembru 2016. Po 12 porazih v rednem delu in še štirih v finalu leta 2017 so le dočakali veliki trenutek.

Ekipi sta se štirikrat zapored srečali v velikem finalu. V letih 2015, 2017 in 2018 so zanesljivo zmagali Bojevniki. LeBron James je popeljal Cleveland do edinega naslova v zgodovini kluba junija 2016, potem ko se je vrnil po zaostanku z 1:3 v zmagah.

Donovan Mitchell je navdušil 19.432 gledalcev v Rocket Mortgage FieldHousu. Foto: AP

Od odhoda Jamesa v Los Angeles julija 2018 je rivalstvo precej manjše. Trener Steve Kerr se je zelo rad spomnil na vse nepozabne finalne tekme, ekipi sta jih v štirih serijah odigrali kar 22.

Stephen Curry je zadel sedem trojk in zbral 28 točk, a mi ni uspelo preprečiti prvega poraza Bojevnikov na gostovanjih v tej sezoni.

Mitchell: Navijačem ta zmaga ogromno pomeni
"To je izjemen občutek. Navijačem ta zmaga ogromno pomeni. Rivalstvo je še vedno prisotno, čeprav smo precej zamenjali ekipo. Tokrat smo sestavili skupaj vseh 48 minut na visoki ravni. Naš cilj je, da pridemo na raven Bojevnikov, ki jo držijo že celotno desetletje," je povedal Mitchell.

Tekme 5. novembra:
DALLAS
- CHARLOTTE
124:118 (26:31, 24:31, 33:22, 41:34)
Dončić 23 (8/19 iz igre, 1/9 za tri, prosti meti 6/7), 12 skokov in 9 podaj v 36 minutah, Irving (6/14 iz igre in 10 podaj) in G. Williams (4/5 za tri) po 18, Hardaway 16 (4/12 za tri), Lively 15 (7/9 iz igre) in 14 skokov, Hardy 14, Powell 10, Green 7, Exum 3; Ball 30 (11/23 iz igre, 5/10 za tri), 13 podaj in 10 skokov, Hayward (9/23 iz igre) in Washington po 20, M. Williams 19 (8/8 iz igre) in 10 skokov, Richards 12, Maledon 9, Miller 7, McGowens 1.

DETROIT - PHOENIX 106:120
Cunningham 26 (12/24 iz igre, 0/6 za tri), Sasser 22 (4/6 za tri), Thompson 14 in 9 skokov, Hayes 13; Durant 41 (14/27 iz igre, 1/3 za tri, prosti meti 12/12), Gordon 21 (3/5 za tri), Allen 14.

SAN ANTONIO - TORONTO * 116:123
K. Johnson 26 (11/18 iz igre, 2/4 za tri), Collins 21 in 11 skokov, Wembanyama 20 (7/16 iz igre, 2/7 za tri) in 9 skokov, Branham 16 (8/9 iz igre); Barnes 30 (5/10 za tri) in 11 skokov, Anunoby (7/13 za tri) in Schröder (10/19 iz igre) po 24, Pöltl 16 in 10 skokov.