Luka Dončić je bil znova najboljši strelec Mavericksov. Foto: AP
MMC v Dallasu

MMC-jev novinar Tilen Jamnik je v Dallasu, kjer bo v prihodnjih desetih dneh podrobno spremljal Luko Dončića in dogajanje v Ligi NBA. V petek si boste lahko prebrali intervju z nekdanjim slovenskim selektorjem, zdaj trenerjem Phoenixa, Igorjem Kokoškovom.

Sunsi so bili v zadnjih dveh letih zares neugoden tekmec za Maverickse, saj so dobili zadnjih sedem medsebojnih srečanj. V letošnji sezoni sta se ekipi pomerili na uvodni tekmi, Phoenix je bil boljši kar s 121:100. Sredi decembra je zmagal še z 99:89.

Ekipi z dna zahodne konference nista navdušili v prvem polčasu. Sunsi so imeli ob odmoru štiri točke naskoka (46:50). Dončić je bil s 16 točkami edini razigrani košarkar pri gostiteljih, ki pa so se prebudili v tretji četrtini. Dobili so jo z 32:19 in gostje so nato popustili. Nekdanji slovenski selektor Igor Kokoškov ni mogel računati na odličnega Devina Bookerja. Brez najboljšega strelca v ključnih trenutkih niso imeli razpoloženega igralca.

19-letni Dončić je popolnoma zasenčil prvi izbor na lanskem naboru DeAndreja Aytona, ki je zbral le šest točk (1/7 iz igre) in pet skokov. Pri gostiteljih sta manjkala veteran Dirk Nowitzki, ki je zbolel in Dennis Smith Jr. zaradi poškodbe hrbta.

Dončić prvič dosegel štiri točke v eni akciji
Dončić je bil razigran v uvodni četrtini, ko je po petih minutah igre zadel trojko z leve strani po značilnem koraku nazaj, Mikal Bridges pa ga je podrl na parket. Dodal je še prosti met in prvič v mladi karieri v Ligi NBA v eni akciji dosegel štiri točke. Minuto pred koncem prve četrtine je ukradel žogo Elieju Okobu in krenil v protinapad, ki ga je uspešno zaključil s polaganjem, dodal pa je še prosti met, saj je osebno napako naredil Josh Jackson. Z 10 točkami je poskrbel, da je bil izid po 12 minutah izenačen (26:26).

Sunsi vodili ob odmoru
V drugi četrtini so se Sunsi razigrali in po trojki T. J. Warrena povedli za osem točk (32:40). Dallas se je približal, a je bil Bridges natančen izza črte pol minute pred odmorom. Po prvem polčasu so imeli gostje štiri točke naskoka (46:50).

Dve trojki Dončića za preobrat
Po treh minutah tretje četrtine je Dončić zrežiral preobrat. Najprej je bil natančen izza črte po podaji Wesleyja Matthewsa, v naslednji akciji pa mu je DeAndre Jordan pripravil odličen položaj in z naslednjo trojko je poskrbel za vodstvo s 56:55. Najboljši slovenski športnik preteklega leta se je centru oddolžil s sijajno podajo skoraj s sredine igrišča, Jordan je z zabijanjem povišal na 66:59. Phoenix ni več našel pravega ritma v napadu in gostitelji so po zabijanju Josha Powlla v zadnji sekundi tretjega dela igre povedli z 78:69.

Phoenix nemočen v zadnjih minutah
V zadnji četrtini je J. J. Barea zadel za tri točke, nato pa sta bila natančna še Harrison Barnes in Matthews, ki je poslal žogo skozi mrežico od table. Tri minute pred koncem je bilo srečanje odločeno (96:84). Piko na i je postavil Dončić 44 sekund pred zadnjim piskom sirene, ko je navdušil navijače s trojko po koraku nazaj z desne strani.

Luka je vsestranski košarkar, igra zelo nesebično. Na položaju organizatorja igre se zelo dobro znajde, obenem pa doseže tudi veliko točk. Mislim, da se je izboljšal tudi v obrambi.
Igor Kokoškov

Dončić je sedmič v sezoni dosegel vsaj 20 točk, 5 skokov in 5 podaj. Vsi ostali novinci so take številke vknjižili petkrat.

Milwaukee slavil v Houstonu
Derbi večera je bil v Toyota Centru, kjer je Houston izgubil proti Milwaukeeju s 109:116. Rakete so izgubile prvič po desetih zaporednih zmagah doma. James Harden je dosegel 42 točk, na drugi strani Giannis Antetokounmpo 27 točk in 21 skokov.

Najboljši strelec lige James Harden je šestič na zadnjih osmih tekmah presegel 40 točk. Foto: Reuters

Zadnji se je smejal Antetokounmpo
Harden je kar 14-krat zapored presegel 30 točk, kar je zadnjič uspelu Tracyju McGradyju leta 2003. Že šestič na zadnjih osmih tekmah je najboljši strelec Lige NBA presegel 40 točk. V obračuniu najresnejših kandidatov za MVP-ja rednega dela sezone se je zadnji smejal Antetokounmpo, ki pa po tekmi ni hotel govoriti o nagradah za posameznike. Zanimajo ga le zmage Bucksov, ki so trenutno najboljša ekipa lige.

Sanjski večer Kuzme v Staples Centru
Poškodovani LeBron James je v suknjiču navdušeno spremljal tekmo v Staples Centru, kjer so LA Lakersi odpravili Detroit s 113:110. Večer kariere je imel Kyle Kuzma, ki je 22 izmed 41 točk dosegel v tretji četrtini. Zadel je pet trojk in v zadnji četrtini sploh ni več stopil na parket. Michael Beasley je dodal 19 točk na 30. rojstni dan.

23-letni Kyle Kuzma je bil 27. izbor na naboru Lige NBA leta 2017. Vodstvo Lakersov je precej več pričakovalo od Lonza Balla in Brandona Ingrama, vendar se je Kuzma razvil v nosilca igre. Odlično se dopolnjuje tudi z Jamesom. Ob odstotnosti LeBrona je prevzel odgovornost in navdušil. Foto: Reuters

"Ekipa je tudi brez Jamesa in Rajona Ronda zares napredovala. Zelo sem zadovoljen tudi z igro v obrambi, nadgradili smo zmago iz Dallasa. Kuzma je na zadnjem treningu ostal v telovadnici po koncu in še vsaj 500-krat vrgel na koš. Marljivo delo se izplača," je bil navdušen trener Luke Walton.

Sredine tekme:
DALLAS
‒ PHOENIX 104:94

Dončić 30 (8/14 iz igre, 4/9 za tri, prosti meti 10/16), 6 skokov, 5 podaj in 3 ukradene žoge v 36 minutah, Barnes 17, Matthews 14, Kleber 13 in 9 skokov, Jordan 11, Brunson 7, Barea 6, Finney Smith 4, Powell 2; Warren 20, Jackson 17, Holmes 16 (7/8 iz igre), Oubre 14, Okobo 10, Bridges in Ayton (1/7 iz igre, 5 skokov) po 6, Melton 4, Daniels 1.

BOSTON ‒ INDIANA 135:108
Brown in Morris po 22, Tatum 20, Hayward 14; Sabonis 20, O'Quinn 11.

WASHINGTON ‒ PHILADELPHIA 123:106
Beal 34 (13/21 iz igre, 6/11 za tri), Porter 23, Ariza 17; Embiid 35 (11/17 iz igre) in 14 skokov, Butler 23 in 9 skokov, Kokmaz 16, Simmons 15, 10 skokov in 8 podaj.

BROOKLYN ‒ ATLANTA 116:100
Russell 23 (11/20 iz igre), Carroll 17, Harris in Dinwiddie po 16; Collins 30 (12/21 iz igre) in 14 skokov, Young 17, Lin 16.

HOUSTON ‒ MILWAUKEE 109:116
Harden 42 (13/30 iz igre, 6/16 za tri), 11 skokov in 6 podaj, Capela 18 in 13 skokov, Green 16, Rivers 13; Antetokounmpo 27 (8/16 iz igre) in 21 skokov, Brogdon 24 (9/12 iz igre), Middleton 15, Brown 13.

MEMPHIS ‒ SAN ANTONIO 96:86
M. Gasol 26 (9/16 iz igre, 3/5 za tri) in 14 skokov, Conley 15, Green in Jackson Jr. po 12; Forbes in Belinelli po 14, Aldridge in Mills po 13.

NEW ORLEANS ‒ CLEVELAND 140:124
Davis 38 (11/17 iz igre), Jackson 19 (4/4 za tri), Holiday 18, Mirotić in Randle po 17; Clarkson 21, Burks in Dellavedova po 16.

UTAH ‒ ORLANDO 106:93
Mitchell 33 (12/21 iz igre), Ingles 16, Gobert 12 in 14 skokov; Augustin 23, Vučević 20, Gordon 18 in 10 skokov.

PORTLAND ‒ CHICAGO 124:112
McCollum 24 (10/14 iz igre), Nurkić 18 in 8 skokov, Curry 17; Carter Jr. 22, LaVine 18.

LA LAKERS ‒ DETROIT 113:100
Kuzma 41 (16/24 iz igre, 5/10 za tri) v 29 minutah, Beasley 19 (9/13 iz igre), Caldwell Pope 15, Zubac 11 in 9 skokov; Griffin 16, Jackson in Galloway (5/6 za tri) po 15.