V Mini teatru so napovedali tudi jesensko odprtje obnovljenih prostorov gledališča na Križevniški 1 in 3 v Ljubljani. Foto: MMC RTV SLO/Miloš Ojdanić
V Mini teatru so napovedali tudi jesensko odprtje obnovljenih prostorov gledališča na Križevniški 1 in 3 v Ljubljani. Foto: MMC RTV SLO/Miloš Ojdanić

Do konca tega leta se bodo zvrstile štiri premierne uprizoritve Mini teatra, pri čemer bodo tokrat v ospredju režiserji mlajše generacije, ki bodo na oder postavili dela priznanih sodobnih avtorjev.

Predstava Kdo se boji Virginie Woolf bo 27. avgusta na ogled v Križevniški cerkvi, 30. in 31. avgusta bosta na Križevniški ulici sledili ponovitvi ulične predstave Judovsko življenje v Ljubljani. 1. septembra se bo tam znova odvil Tradicionalni Dan križevniškega soseda, v začetku septembra bosta sledili še ponovitvi predstave Angeli v Ameriki v Mini teatru.

Stripovski vampirček za najmlajše
Za najmlajše občinstvo bo Jernej Potočan v soavtorstvu s filozofom, prevajalcem in risarjem Izarjem Lunačkom na oder postavil predstavo po stripu Vampirček gre v šolo francoskega avtorja Joanna Sfarja. Premiera bo 30. septembra, v uprizoritvi pa bodo nastopili Nejc Jezernik, Tina Resman in Matic Lukšič. Pomemben element predstave bo živa glasba. Gre za zgodbo, ki z mojstrskim mešanjem humorja in tragedije ter spretnim preklapljanjem med grozljivo in komično atmosfero, odpira teme, kot so osamljenost, smrt, vera v Boga in vrednost pravega prijateljstva.

Po poteh razvpite banke Lehman Brothers
Režiser Peter Petkovšek bo na oder postavil predstavo Trilogija Lehman po besedilu italijanskega dramatika Stefana Massinija, ki ga je tudi sam prevedel. Premiera je predvidena 12. oktobra, v predstavi bodo nastopili Igor Samobor, Branko Šturbej in Gal Oblak. Trilogija Lehman je presunljiv ep o družini, imigrantih, vzponu in padcu ameriških sanj, predvsem pa poetična in pronicljiva analiza kapitalizma in njegovih finančnih institucij, ki imajo že v svojem začetku zapisan lasten konec – banka Lehman Brothers, v kateri že od 1960 ni več nikogar na vodilnem mestu s priimkom Lehman, velja za enega glavnih krivcev velike finančne krize leta 2008.

Znamenito rivalstvo fiktivnih sester in resničnih igralk
Mladi prodorni srbski gledališki in filmski režiser Nikola Ljuca se bo lotil francoskega dela Jeana Marboeufa Kaj se je zgodilo z Bette Davis in Joan Crawford? Predstava bo v koprodukciji s Teatrom Tivoli premierno zaživela v novembru, v njej pa bosta zaigrali Nataša Barbara Gračner in Jana Zupančič. Dramsko besedilo Marboeufa je napisano kot odsev filma Kaj se je zgodilo z Baby Jane?, v katerem je podčrtano rivalstvo dvojice sester: pikanje, psovke, nizki udarci. Lepota tega besedila je v njegovi epistolarni obliki, igralki si pošiljata pisma in ta oddaljena oblika daje konfliktu posebno razsežnost. Besedilo, poleg neverjetnega šarma teksta, odpira tudi globlja vprašanja o staranju, osvajanju, padcu kariere.

Norveška uspešnica Snežena sestra je do danes prevedena v okoli 30 jezikov, kritiki pa jo imajo za novo klasiko norveške božične literature. Knjigo je v slovenščino prevedla Marija Zlatnar Moe. Foto: Založba Grafenauer
Norveška uspešnica Snežena sestra je do danes prevedena v okoli 30 jezikov, kritiki pa jo imajo za novo klasiko norveške božične literature. Knjigo je v slovenščino prevedla Marija Zlatnar Moe. Foto: Založba Grafenauer

Priljubljena Maja Lunde na obisku
Luka Marcen
bo prvič v Sloveniji uprizoril eno od del trenutno najbolj brane norveške pisateljice Maje Lunde, naslovljeno Snežena sestra. Premiera predstave bo v predprazničnem decembrskem času, ko pričakujejo tudi pisateljico, ki je sama pripravila dramatizacijo svojega dela za Mini teater. Snežena sestra je topla zgodba o žalosti ob izgubi sestre in veselju ob novem prijateljstvu, o nadnaravnih stvareh in pravem božičnem veselju.

Še večje občinstvo po pandemičnih letih
Sicer so svojo gledališko sezono 2022/23 v Mini teatru ocenili kot "izjemno uspešno, produktivno in kreativno", predstave si je ogledalo skoraj 20.000 obiskovalcev. Zapisali so, da se je po letih pandemije občinstvo v še večjem številu vrnilo v gledališče. Znova so gostovali po vseh večjih slovenskih gledališčih in kulturnih domovih ter na mednarodnih gledaliških festivalih in gostovanjih. Premiero je v tej sezoni doživelo devet predstav, poleg premier so odigrali 197 ponovitev.