Beatrix von Storch je namestnica vodje poslanske skupine AfD-ja. Foto: Reuters
Beatrix von Storch je namestnica vodje poslanske skupine AfD-ja. Foto: Reuters
Sporočilo sta izbrisala tako Facebook kot Twitter, ki je 12 ur po objavi zapisa tudi blokiral poslankin račun. Foto: Reuters

V Nemčiji je sicer 1. januarja začel veljati strožji zakon glede sovražnega govora na spletu. Facebook in Twitter sta njen zapis umaknila.

V zapisu, objavljenem na silvestrovo, je bila von Storchova kritična do kölnske policije, ki je na Twitterju objavila zapis v arabščini. "Kaj, hudiča, se dogaja v tej državi? Zakaj policija objavlja uradna sporočila v arabščini? Hočejo s tem pomiriti barbarske, muslimanske in posiljevalske horde moških?" je zapisala namestnica vodje poslanske skupine AfD.

Zapis se verjetno nanaša na množične spolne napade mladih prebežnikov na ženske v Kölnu med silvestrovanjem leta 2015.

Policija je pojasnila, da ob večjih dogodkih običajno sporočila objavijo v več jezikih. Tako so ga tudi letos poleg nemščine objavili še v angleščini, francoščini in arabščini.

Kot je sporočila kölnska policija, so poslanko ovadili, saj bi lahko s tem zapisom "spodbujala sovraštvo". Tožilstvo v Kölnu je medtem sporočilo, da so zaradi zapisa von Storchove prejeli še več sto prijav posameznikov.

Blokirali so ji račun na Twitterju
Sporni zapis sta izbrisala tako Facebook kot Twitter, ki je 12 ur po objavi zapisa tudi blokiral poslankin račun. Družbeni omrežji sta ukrepali v okviru novega zakona o sovražnem govoru na spletu, ki je začel veljati 1. januarja. Zakon zahteva v 24 urah umik nezakonitih sporočil, ki spodbujajo sovraštvo. Če tega ne storijo, jih lahko doleti kazen v znesku 50 milijonov evrov.

Sopredsednik AfD-ja Alexander Gauland je glede nove zakonodaje dejal, da ogroža svobodo izražanja mnenj. "Te stasijevske metode me spominjajo na DDR," je dejal Gauland, pri čemer je imel v mislih policijo komunističnega režima v nekdanji Vzhodni Nemčiji. Gauland, ki sam ni dejaven uporabnik družbenih omrežij, je podpornike pozval, naj objavljajo izbrisana sporočila von Storchove.

Von Storchova pa je dejala, da gre za "konec pravne države v Nemčiji".

AfD, ki je priljubljenost pridobil predvsem z nasprotovanjem prihodu prosilcev za azil, je na septembrskih volitvah osvojil več kot 90 sedežev v nemškem parlamentu. S tem je kanclerki Angeli Merkel močno otežil sestavljanje koalicije.