Razplet ženskega veleslaloma v Areju

Zaradi premočnega vetra so prireditelji skrajšali drugo vožnjo in start prestavili nižje pod uvodno strmino. Zato se je pa v Aareju razjasnilo in posijalo sonce. Izboljšane razmere je z naskokom najbolje izkoristila Federica Brignone, ki je končno prikazala eno popolno vožnjo in se je z najboljšim časom finala s tretje stopničke povzpela prav na najvišjo.

Enajsta veleslalomska zmaga 33-letnice iz Milana in druga to zimo, ko je dvakrat slavila tudi v superveleslalomu. Foto: EPA

Sprva je za Italijanko zaostala vodilna veleslalomistka zime Lara Gut-Behrami, ki je zaostala 40 stotink in končala na tretjem mestu. Sara Hector je imela kar 1,16 sekunde prednosti, a si je že zgoraj privoščila veliko napako, komaj se je rešila, na koncu pa se je vsa njena prednost stopila in Švedinja se je morala pred domačimi navijači zadovoljiti z drugim mestom.

Razplet desetega veleslaloma zime pomeni, da se bo uradno mali kristalni globus Švicarki Gut Behrami predal šele na finalu v Saalbachu, saj zmagovalka Areja zdaj za njo zaostaja za 95 točk.

Bucik z delitvijo 25. mesta na finale

Kljub boljšim pogojem se Ani Bucik druga vožnja ni posrečila in je ob prihodu v cilj prehitela le eno smučarko. Zaradi tega je Novogoričanki grozilo, da bo ostala brez veleslalomskega nastopa na finalu sezone v Saalbachu. Na koncu se ji je s 27. mestom

nasmehnila tudi sreča: s 85 točkami si je namreč razdelila 25. mesto s Kanadčanko Britt Richardson, tako da bosta obe nastopili v Saalbachu.

Bolje je znova šlo Neji Dvornik, ki pa je ob napaki v spodnjem delu sprva izgubila tri mesta in zamudila priložnost, da popravi svojo najboljšo uvrstitev v veleslalomu. A če je bilo 12. mesto z lanskega Kronplatza nedosegljivo, je s 16. mestom dosegla svoj drugi najboljši izid v tej disciplini. Za finale v Saalbachu se 23-letni Korošici ni izšlo, kar pa bo skušala potrditi na nedeljskem slalomu.

Veleslalomski finale Neje Dvornik v Areju

Številka ena najhitrejša v prvi vožnji

Tekmo je s številko ena odprla Sara Hector, ki je med sneženjem v vetru ob slabi vidljivosti izkoristila najugodnejše pogoje in poznavanje domače tekme svetovnega pokala. Švedinja je bila prepričljivo najhitrejša v prvi vožnji, na manj kot sekundo se ji je približala zgolj Lara Gut-Behrami (+0,61).

Lara Gut Behrami je na poti k drugemu velikemu kristalnemu globusu (po 2016) in prvemu malemu globusu za zmago v veleslalomu, kjer je bila druga lani in tretja leta 2016. Foto: Reuters

Minus 5 stopinje Celzija, sneženje, veter, oblačnost in pomrznjen sneg na razgibani progi Störtloppsbacken, ki ima 53 vratc za 400 metrov spusta. Na startni listi je 52 alpskih smučark iz 16 držav, med njimi tudi dve Slovenki.

Ana Bucik je s številko 21 začela previdno, po spodbudnem drugem odseku, pa je v preostalih dveh izgubila po dodatno sekundo in v cilju z zaostankom 3,69 prehitela zgolj dve smučarki. Neja Dvornik je prvič startala med prvo trideseterico veleslalomistk in je šla hitreje od rojakinje. Na polovici je imela 11. vmesni čas, v cilju pa je z zaostankom 3,07 prevzela 15. mesto.

V nedeljo vrnitev Mikaele Shiffrin

Ameriška superzvezdnica Mikaela Shiffrin se je odpovedala nastopu v veleslalomu, bo pa v Aareju nastopila na nedeljskem slalomu, kar bo njena prva tekma svetovnega pokala po poškodbi na smuku v Cortini konec januarja. Prva vožnja ob 10.30, finale ob 12.30. Prenos na TV SLO 2/MMC-ju.