Carlos Alcaraz je osvojil prestižno lovoriko. Foto: Reuters

Alcaraz je pri 20 letih osvojil že drugi turnir za grand slam po lanski zmagi v New Yorku, kjer je premagal Norvežana Casperja Ruuda. Danes je postal tretji najmlajši zmagovalec Wimbledona po Nemcu Borisu Beckerju in Švedu Björnu Borgu.

Novak Đoković je letos osvojil oba prejšnja grand slama, tako Odprto prvenstvo Avstralije kot Rolland Garros. Foto: Reuters

Đoković, ki je v Wimbledonu zmagal kar sedemkrat, je tukaj nanizal 34 zmag zaporedoma, dokler mu serije danes ni prekinil Španec.

36-letni Đoković je zamudil priložnost, da se s 24 naslovi na turnirjih za grand slam izenači s slovito Avstralko Margaret Court, ki pa je 13 izmed njih osvojila pred odprto ero tenisa (1968). Še vedno ostaja pri 23 zmagah.

Đoković odločno v dvoboj
Đoković je odločno začel dvoboj, po 24 minutah igre, v kateri je izkoristil dve brejk priložnosti, je vodil z 0:4 v prvem nizu. Tudi peto igro je odigral brezhibno za povišanje vodstva na 0:5. Alcaraz je uspel dobiti šesto igro, a Đoković je prevlado v prvem nizu potrdil v zadnji igri prvega niza, ko tekmecu ni prepustil niti točke.

Svit Suljič igral v finalu

V kategoriji do 14 let je v finalu igral obetavni slovenski teniški igralec Svit Suljič, ki pa je moral priznati premoč Britancu Marku Cebanu s 6:6 (7:5) in 6:3.

Alcarazu podaljšana igra
Drugi niz je bolje začel Alcaraz, ki je delal manj napak kot v prvem nizu, 14 minut je potreboval za vodstvo z 2:0. Đokoviću je uspel brejk za znižanje zaostanka na 2:1. Četrto igro, v kateri sta si tenisača izmenjala kar 29 udarcev, je z dobrim serviranjem dobil Đoković za izenačenje na 2:2. Boj za vsako točko se je nadaljeval tudi v peti igri, v katerem si je Alcraz z volejem prislužil aplavz občinstva in Đokovića, z dvema zaporednima točkama je Španec znova vodil 3:2. Alcaraz je z odličnim backhandom osvojil dve točki, toda Đoković je ustavil nalet Španca, izenačil je na 3:3. Sedma igra je brez izgubljene točke pripadla Alcarazu za vodstvo s 4:3. Alcaraz je bil zanesljiv na servisu za ohranjanje prednosti (5:4). Đoković je uspešno serviral za "tie-break" v drugem nizu. V podaljšani igri je Đoković vodil s 5:6, nato pa je z dvema slabima backhandoma – žogica je dvakrat končala v mreži, Alcarazu ponudil priložnost za izenačenje v nizih, kar je Španec izkoristil.

Teniški spektakel si ogledujejo številni znani obrazi, med njimi tudi filmski režiser Guy Ritchie, filmski igralec Brad Pitt in filmski producent Jeremy Kleiner. Foto: Reuters

Đoković storil 18 neizsiljenih napak
Backhand je bila šibka točka Đokovića tudi v prvi igri tretjega niza, Alcaraz je izkoristil brejk priložnost, povedel je z 1:0. Vodstvo je povišal na 2:0. Z dobrim servisom je Đoković znižal zaostanek (2:1), a že naslednja igra, v kateri Đoković ni izkoristil dveh brejk priložnosti, je pripadla Alcarazu (3:1). Peta maratonska igra, ki je trajala kar 26 minut in v kateri sta bila tenisača 13-krat izenačena na 40:40, je dobil Alcaraz, ki je vodil s 4:1. V naslednji igri je Alcaraz potreboval dve minuti za povišanje vodstva na 5:1. Serviral je za dobljeni tretji niz, izkoristil je drugo zaključno žogico (6:1). Alcarazu je uspelo narediti kar tri brejke, Đoković je v tem nizu slabo serviral, obenem naredil 18 neizsiljenih napak, Alcaraz pa polovico manj.

Đoković izsilil peti niz
Đoković je v četrti igri izkoristil brejk priložnost za prevzem vodstva 2:3. Osvojil je tudi naslednjo igro za podvojitev vodstva (2:4). Đoković je ujel ritem, vodstvo je ohranjal brez težav (3:5). Za konec četrtega niza je Alcaraz storil dvojno napako (3:6), Đoković je tako brez težav izsilil peti odločilni niz.

Dvoboj je dokončno odločila tretja igra petega niza, ko je Španec povedel z 2:1 (Đoković je jezno z loparjem udaril v okvir mreže) in na svoj servis s 3:1. Prednost je obdržal do konca.

Alcaraz: Za ta uspeh smo vsi zelo garali
"Uresničile so se mi sanje. Ponosen sem nase in na celotno ekipo okrog mene. Za ta uspeh smo vsi zelo garali. Vse to počnemo za take trenutke," je po tekmi povedal Alcaraz, ko mu je princesa Kate izročila zmagovalno lovoriko. Spomnil se je tudi španskega kralja Filipa VI., ki je tekmo spremljal na tribuni. "Dvakrat ste me gledali igrati, dvakrat sem zmagal. Pridite večkrat," je dejal in nasmejal tudi občinstvo.

Đoković je športno čestital zmagovalcu: "Danes sem izgubil proti boljšemu igralcu. Noro, kakšno kakovost si lahko pokazal ob koncu dvoboja. Absolutno si zaslužiš zmago!"