Tri obrambe, vse ob strelih iz 16-m prostora, dve izbiti žogi in ena ujeta visoka žoga ter nedotaknjena mreža je vratarski izkupiček Igorja Vekića. Foto: AP

Pred reprezentančnim zborom za prijateljsko tekmo z ZDA v neuradnem reprezentančnem terminu je bilo jasno, da je v ekipi Slovenije za poletno evropsko nogometno prvenstvo bore malo prostih oziroma vprašljivih mest. Ob zgolj 23 potnikih je bilo še najbolj odprto vprašanje tretjega čuvaja mreže, ki bi delal družbo dolgoletni vratarski navezi Jan Oblak-Vid Belec.

Igor Vekić je s pridom izkoristil priložnost in po zmagi nad Američani v San Antoniu z 1:0 doživel priznanje. V nasprotju z običajnim pristopom je bil selektor Matjaž Kek odkrit: "Absolutno smo dobili tretjega vratarja, tudi ko bo reprezentanca v popolni postavi."

25-letni Ljubljančan je bil počaščen: "Češnja na torti. Takšne besede bi vsakemu fantu pomenile ogromno." Pred leti je v dresu matičnega Brava že veljal za najboljšega vratarja Prve lige, ki je nato dve leti preživel na posoji na Portugalskem pri Pacos Ferreiri. Lani poleti je dokončno zapustil Bravo in podpisal pogodbo s klubom Vejle na Danskem, kjer pa je le rezervni vratar, ki je dobil trikrat priložnost v pokalu. Ob težji poškodbi vratarja Olimpije Matevža Vidovška in neigranju Martina Turka pri Parmi je ostalo tretje vratarsko mesto na voljo.

Po algoritemski oceni Sofascorja je bil najboljši igralec tekme Danijel Šturm, ki je bil vpleten v večino najnevarnejših akcij Slovenije proti ZDA. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Po algoritemski oceni Sofascorja je bil najboljši igralec tekme Danijel Šturm, ki je bil vpleten v večino najnevarnejših akcij Slovenije proti ZDA. Grafiko zagotavlja sofascore.com

Vratar imel pred seboj poznane branilce

"Zato sem tukaj, da branim. Del vratarskega poklica. Se je pričakoval pritisk v zaključnih 15 minutah," je po sobotni tekmi v Teksasu povedal Vekić in nadaljeval: "Dobra predstava. Vsak posameznik je dal vse od sebe, skupaj pa smo vse povezali v ekipo. Osem fantov prve postave je prvič igralo za Slovenijo. Za nami je dolga pot, tudi marsikaj se je zgodilo, lahko bi se na igrišču tudi drugače razpletlo. Vsa čast vsem za odrekanja in prikazano dobro predstavo."

Ob kar osmih novincih v začetni postavi je bilo nekaj živčnosti in negotovosti, a je Vekić črpal iz poznanstev z ožjo branilsko vrsto. "Ker se ne poznamo z vsemi, je bilo pomembno, da pa sem si bil z nekaterimi domač, kot so Karničnik, Zec in Zaletel, ker sem z njimi že igral. Pomaga, da držimo kemijo tudi zunaj igrišča in obratno."

Sorodna novica Slovenija v Teksasu z golom Gradišarja prvič premagala ZDA

Na treningih uigravali kombinacije za protinapade

Na zelenici v San Antoniu je bila Slovenija v posesti žoge podrejena z 32:68, a zlasti v prvem polčasu je bila nevarnejša iz protinapadov, kar je bil očitno taktični načrt. "Prvi polčas – tranzicija je bila izredna. Dobro smo igrali. Tudi gol smo dosegli iz tega, kar smo skušali uigrati in predstaviti na teh štirih, petih treningih. Malo je bilo tudi živčnosti, ker je bilo preveč debitantov," je priznal selektor Kek.

V nekaj akcijah sta nepričakovano dobro uigranost pokazala krilni napadalec Domžal Danijel Šturm in osrednji napadalec Rogaške Nejc Gradišar. Prvi je v 26. minuti ukradel žogo in jo poslal v prostor za drugega, ki si je ravno dovolj podaljšal žogo, da je prehitel branilca in nato z desnico spretno udaril žogo mimo vratarja v gol.

V mlajših selekcijah Brava Nejc Gradišar ni bil tako učinkovit, kot je zdaj pri članih Rogaške, kjer ga bodo težko obdržali. Foto: Reuters

Bo Gradišar že pozimi zapustil Rogaško?

"Prva priložnost, ki sem jo dobil za slovensko reprezentanco in sem jo tudi izkoristil. Imeli smo nekaj dobrih akcij. Tudi Američani so dobro igrali, a mi smo bili potrpežljivi in smo želeli zadeti iz protinapadov," je na kratko povzel 21-letnik z Lavrice pri Ljubljani, ki se je prav tako kalil pri Bravu, preden je poleti 2022 prestopil k Rogaški in zanjo v 2. SNL zabil 17 golov, sedem pa v letošnji Prvi ligi.

"Zelo dobro vzdušje, poznamo se iz klubov, kar se je videlo na zelenici. Lepa zmaga. Zelo velika motivacija. Dosedanje trdo delo se je izplačalo, kar se je videlo na igrišču," je bil z golom na krstnem nastopu za reprezentanco zadovoljen 187 cm visoki napadalec, ki bi lahko že do izteka zimskega prestopnega roka zamenjal klub. Z zmagovitim golom proti ZDA oz. reprezentanci Lige MLS pa je Gradišarju cena samo še narasla.

Vekić in oba osrednja branilca Žan Zaletel in David Zec so opravili levji delež v obrambi, ki je bila zadnjih 20 minut tekme pod pravcatim obleganjem Američanov. Foto: Reuters

Kek si želi novih "prvoligaških" reprezentanc

Pod črto je bil zimski izlet v ZDA uspeh tako za Kekov strokovni štab kot tudi za NZS, ki mu je ne nazadnje vse stroške gostovanja pokrila ameriška zveza. A če bo obveljala selektorjeva beseda, se tudi v prihodnje obetajo podobne reprezentančne akcije z igralci iz Prve lige in nekaterimi pozimi prostimi nogometaši iz tujine.

"Tekma, ki meni in še komu govori, kot dokaz, da so takšne tekme in reprezentančne akcije prepotrebne. Za mlajše igralce so tovrstne tekme zunaj uradnih terminov potrebne. Sam bi takšno prakso nadaljeval enkrat ali dvakrat na leto. Da ustvarimo bazen, iz katerega lahko črpamo, ko se pojavijo težave. O teh zadevah bi morali razmisliti. Seveda je to povezano s stroški in določenimi sredstvi, a tokratna tekma v ZDA nas ni stala prav nič. Še enkrat: hvala slovenskim klubom, ki so pustili igralce. Upam, da je tudi marsikateri igralec komu padel v oko. Vsekakor bi nadaljeval takšno prakso tekem v neuradnih terminih," je bistvo januarske uradne tekme Slovenije povzel selektor Kek.