Dončić in Davis sta navdušila gledalce v Smoothie King Centru. Foto: AP

19-letni Dončić je presegel svoj strelski rekord, ki ga je postavil prejšnji teden proti LA Clippersom (32 točk). Zadel je kar sedem trojk iz desetih poskusov, na parketu je bil 34 minut in gostitelji nikakor niso našli igralca, ki bi ga lahko pokrival.

Strelski rekord Dončića premalo za zmago Dallasa

Prvi najstnik s sedmimi trojkami na eni tekmi
Postal je najmlajši igralec v Ligi NBA, ki je na eni tekmi zadel sedem trojk. Pred Dončićem še nikoli na eni tekmi najstnik ni zadel sedem trojk. Dončić, ki bo 28. februarja dopolnil 20 let, je s tem dosežkom prekašal D'Angela Russella, ki je bil star 20 let in sedem dni, ko je na eni tekmi dal vsaj sedem trojk, Brandon Jennings je bil star 20 let in 52 dni, LeBron James pa 20 let in 100 dni.

Dončić je postal prvi igralec v Ligi NBA, ki je pri 19 letih na eni tekmi dosegel sedem trojk.  Foto: Reuters
Dončić je postal prvi igralec v Ligi NBA, ki je pri 19 letih na eni tekmi dosegel sedem trojk. Foto: Reuters

Minuto in 18 sekund pred koncem je zadel trojko z značilnim korakom nazaj (111:112). Po zgrešenem metu Juliusa Randla je Dončić krenil v protinapad, a mu je E'Twaun Moore izbil žogo od zadaj. Davis je zadel z leve strani in dodal še prosti met po prekršku DeAndreja Jordana. V zadnjem napadu na srečanju so imeli Mavericksi še štiri sekunde, vendar niso prišli do meta, potem ko so gostitelji dobro pokrili Dončića.

Dallas zapravil 15 točk naskoka
Gostovanja ostajajo velika težava košarkarjev Dallasa v letošnji sezoni. Dve zmagi na 17 tekmah sta premalo za moštvo, ki se poteguje za končnico. Mavericski so vodili večino tekme, na začetku tretje četrtine celo za 15 točk (57:72).

Gostitelji so prišli do preobrata na krilih Davisa, ki se mu je pridružil še Julius Randle. Skupaj sta dosegla kar 70 točk, večino iz rakete. Skok so dobili Pelikani z 49:39, imeli so kar 20 skokov v napadu. S tem so prekinili niz petih zaporednih porazov.

Davis držal gostitelje v igri v prvem polčasu

Dončić je prejemal čestitke soigralcev za novo odlično predstavo. Foto: AP

V izenačeni prvi četrtini je Dončić dosegel 5 točk. S trojko je poskrbel za vodstvo Dallasa v 8. minuti (19:21). Davis je držal Pelikane v igri s 15 točkami v uvodnih 12 minutah.

Sredi druge četrtine se je Dončić vrnil v igro in Mavericksi so se takoj razleteli po parketu. Zadel je tri trojke in s 13 točkami zrežiral vodstvo Dallasa ob polčasu (55:66). Gostje so končali drugo četrtino z delnim izidom 19:9. Pelikani so do odmora zadeli le enkrat izza črte, Mavsi pa kar desetkrat. Dončić je do odmora prispeval 18 točk v 17 minutah. Davis je z 22 točkami preprečil še precej višje vodstvo Dallasa.

Davis je z rekordom sezone končal serijo porazov New Orleansa. Foto: Reuters

Pelikani so se prebudili v tretji četrtini
Tudi začetek drugega polčasa je pripadel gostom. Mavi Kleber je najprej našel Dončića, ki je zadel novo trojko, nato pa je s polaganjem poskrbel za najvišjo prednost Dallasa na tekmi (57:72). Gostitelji so odgovorili z delnim izidom 18:6, razigral se je Randle. Na začetku zadnje četrtine je izenačil na 96:96, nato pa je Frank Johnson zadel trojko z leve strani za prvo vodstvo Pelikanov po uvodnih minutah.

Dončić je vstopil sedem minut pred koncem. S trojko je poskrbel za vodstvo Dallasa (103:105), sedmič je bil izza črte natančen minuto in 18 sekund pred koncem, ko je dosegel zadnje točke Mavsov na tekmi (111:112). Davis je seveda prevzel odgovornost na drugi strani in s košem in dodatnim prostim metom zrežiral vodstvo s 114:112.

Sirena prehitela Smitha Jr.
Prodor Dončića je blokiral Jrue Holiday, nato pa je Dennis Smith Jr. zgrešil trojko 27 sekund pred zadnjim piskom sirene. Štiri sekunde so še ostale Dallasu, potem ko je Davis zgrešil trojko iz težkega položaja. V zadnji akciji na tekmi je Smith Jr. skušal izsiliti podaljšek s polaganjem, vendar ga je Davis dobro pokril in sirena se je oglasila pred metom, ki pa tudi ni bil uspešen.

Carlisle: Davis odigral tekmo, da ti vzame sapo
"Če trenutno še ni MVP lige, potem bo to postal kmalu. Nemogoče ga je bilo zaustaviti. Če smo ga podvajali, je našel soigralca, ki je zadel trojko. Razporeditev igralcev na parketu je nato takšna, da težko dobimo skok. To nas je pokopalo. Davis je odigral tekmo, da ti vzame sapo. Zares je eden najbolj talentiranih igralcev Lige NBA," je Davisa pohvalil trener Dallasa Rick Carlisle.

Lou Williams jo je pošteno zagodel nekdanjim soigralcem.
Lou Williams jo je pošteno zagodel nekdanjim soigralcem. "Sweet Lou" je tudi letos glavni kandidat za najboljšega šestega igralca Lige NBA. Foto: Reuters

Williams odločil mestni derbi v Los Angelesu
V Staples Centru je bil na sporedu prvi letošnji mestni derbi. Zelo oslabljeni Lakersi so izgubili proti Clippersom s 107:118. Lakersi so vodili z 80:73 dve minuti pred koncem tretje četrtine, nato pa so si Clippersi z delnim izidom 22:0 priigrali odločilno prednost. Blestel je najboljši šesti igralec Lige NBA v pretekli sezoni Lou Williams, ki je nekdanjim soigralcem nasul 36 točk, zadel je vse tri mete izza črte in vseh enajst prostih metov.

Rondo prestal na operacijo prsta, tudi James bo še manjkal
Luke Walton je vse bolj zaskrbljen, saj je moral Rajon Rondo na operacijo prsta na desni roki. Manjkal bo do konca januarja, poškodoval se je božični tekmi v Oracle Areni, ko so Jezerniki z gala predstavo razbili Bojevnike kar s 127:101. Plačali so velik davek, saj si je dimlje poškodoval LeBron James, ki bo prav tako manjkal še kar nekaj tekem. Oba sta v obleki spodbujala soigralce, ki jih čaka zelo težko delo tudi na naslednjih tekmah.

Nikola Vučević je s 30 točkami in 20 skoki dosegel zgodovinski dosežek, ki je uspel le še osmim drugim košarkarjem. Foto: Reuters

Vučević ob bok legendam Lige NBA
Nikola Vučević je dosegel 30 točk in 20 skokov, Orlando pa je odpravil vodilno ekipo Vzhoda Toronto kar s 116:87. 28-letni Črnogorec je postal deveti igralec v zadnjih štirih desetletjih, ki je prispeval dvojni dvojček s 30 točkami in 20 skoki. Charles Barkley (trikrat), DeMarcus Cousins (dvakrat), Kareem Abdul-Jabbar, George McGinnis, David Lee, Tim Duncan, Dirk Nowitzki in Alex English so bili uspešni pred njim.

Raptorsi so bili razglašeni, iz igre so metali le 29-odstotno. Zelo je manjkal poškodovani Kyle Lowry, tudi Kawhi Leonard je iz igre metal le 7/19. Skok je pripadel Orlandu s 60:41.

Miami dobil že 15 zaporednih tekem s Clevelandom

Miami je razbil Cleveland s 118:94. Justise Winslow, ki je na mestu organizatorja igre zamenjal poškodovanega Gorana Dragića, je prispeval 24 točk in 11 skokov. Cavaliersi so izgubili že 15. zaporedno tekmo v Miamiju. Zadnjič so zmagali 25. januarja 2010, tudi v preteklih štirih sezonah z LeBronom Jamesom niso dobili niti ene tekme v American Airlines Areni.

Petkove tekme:
NEW ORLEANS - DALLAS 114:112
Davis 48 (20/32 iz igre) in 17 skokov v 43 minutah, Randle 22 in 12 skokov, Holiday 18, Frazier in Hill po 7, Jackson 5, Clark 3, Okafor in Moore po 2; Dončić 34 (10/16 iz igre, 7/10 za tri, prosti meti 7/13), 3 podaje in 2 skoka v 34 minutah, SmiTh Jr. 14, Nowitzki 11, Powell 10, Jordan 9 in 15 skokov, Kleber 7, Barea 6.

CHARLOTTE - BROOKLYN 100:87
Walker 29 (7/12 za tri), Parker in Lamb po 19; Russell 33 (13/24 iz igre), Carroll 15.

INDIANA - DETROIT 125:88
Collison 19 (7/7 iz igre), Sabonis 19 in 12 skokov, Young in Turner po 17; Griffin 18, Kennard 14, Bullock 13.

ORLANDO - TORONTO 116:87
Vučević 30 (12/17 iz igre), 20 skokov in 8 podaj, Augustin 17, Isaac in Ross po 14; Leonard 21, Ibaka 17.

WASHINGTON - CHICAGO 92:101
Beal 34 (13/27 iz igre), Bryant 12, Green 11; LaVine 24 (3/4 za tri), Carter 17 in 13 skokov, Markkanen 14 in 14 skokov.

MIAMI - CLEVELAND 118:94
Winslow 24 (11/21 iz igre), 11 skokov in 7 podaj, Adebayo 18 (8/8 iz igre) in 9 skokov, McGruder in Richardson po 16, Whiteside 12, T. Johnson 11, Wade 10; Clarkson 18, Burks 17, Osman 12.

MINNESOTA - ATLANTA * 120:123
Towns 31 (10/17 iz igre) in 19 skokov, Covington 28, Rose 25 in 9 podaj; Bazemore 23, Collins 21 in 10 skokov, Dedmon 19 in 13 skokov, Young 16 in 11 podaj.