Goran Dragić je bil tedaj drugi organizator igre Phoenixa, glavna violina Sunsov in njegov mentor je bil eden najboljših 'playev' vseh časov, dvakratni MVP lige, Steve Nash, ki je tudi povabljen na Gogijevo poslovilno tekmo. Foto: EPA

To je bila Dragićeva druga sezona v Ligi NBA. Phoenix je v rednem delu zbral 54 zmag, kar mu je v izjemno zgoščeni konkurenci Zahoda – za preboj v 'playoff' je bilo treba imeti 50 zmag – prineslo tretje mesto, v prvem krogu končnice pa obračun s Portlandom. Blazerse so Sunsi ugnali s 4:2 v zmagah, Goran je odigral vseh šest tekem, v povprečju pa je na njih dosegal 6,8 točke. Minutaža je bila s 14 minutami sicer nekoliko nižja kot v rednem delu, ko je tedaj igral 18 minut in dajal 7,9 točke.

Sorodna novica Dragić: Najraje bi postavi ekip za poslovilno tekmo izbiral z Luko Dončićem

V drugem krogu se je Phoenix pomeril s San Antoniem, ki je predtem s 4:2 v teksaškem obračunu odpravil drugopostavljeni Dallas. Prvi dve tekmi so v Arizoni dobili gostitelji, Ljubljančan pa je na prvi ob metu 2/7 zbral štiri točke, na drugi je v zgrešil vseh pet metov in se ni vpisal med strelce, potem pa je prišla nepozabna tretja tekma, ki je dokončno Goranovo ime zapisala na zemljevid najmočnejše lige na svetu. In to proti ekipi, ki ga je leta 2008 izbrala na naboru kot 45. ter nemudoma pravice zanj takrat v menjavi predala Phoenixu.

Noč zmaja na RTV Slovenija

Dvodnevni dobrodelni spektakel ob slovesu Gorana Dragića od profesionalne košarkarske kariere bodo gledalci, poslušalci in uporabniki spletnega portala lahko 23. in 24. avgusta spremljali na drugem programu Televizije Slovenija, Valu 202 in na rtvslo.si.

Dragić je v San Antoniu tedaj zadjih 13 minut igral v svojem filmu in bil najzaslužnejši, da je Phoenix v seriji povedel s 3:0. Foto: EPA

"Takrat sem imel že kar solidno sezono. Igral sem nekje 15 minut na tekmo, imel nekaj dobrih prebliskov. Proti Utahu sem dal 32 točk. Bil sem precej bolj konstanten kot predtem. Potem je prišla končnica in vedno se poraja vprašanje, a je igralec, ko prvič pride v končnico, pripravljen. Če lahko. Na to moraš odgovoriti, in meni je takrat zagotovo uspelo. Proti Portlandu sem v prvi seriji že igral dobro, potem v tisti proti San Antoniu pa sem eksplodiral. Tekma je bila na nacionalni televiziji. Veliko ljudi gleda in sem dobil to prepoznavnost in nekako tudi občutek, da spadam v ligo," se je pomembnega mejnika v karieri v intervjuju za MMC spomnil Dragić.

Kljub vodstvu Phoenixa z 2:0 so številni pričakovali dolgo serijo. Spursi so v AT&T Centru igrali dobro in na tretjem obračunu tudi prevzeli pobudo. V drugi četrtini so si priigrali že 18 točk naskoka. Dragić v prvem polčasu ni veliko igral, zgrešil pa je edini met. Na parket se je vrnil pred koncem tretje četrtine in takoj, ko je do konca srečanja ostalo še 13 minut, zadel trojko za 72:69, zatem pa še v prodoru blokiral Tonyja Parkerja. Pred zadnjo četrtino so Ostroge imele točko prednosti, v nadaljevanju pa niso več našle rešitve za zmaja iz Kosez.

Gogi je imenitno že odprl zadnji del tekme. Po zgrešenem metu Parkerja je ujel odbito žogo in popeljal Sonca v napad. Potem je po nenatančnem poskusu Leandra Barbose dobil napadalni skok in s košem popeljal goste v vodstvo. Nato je v dobrih dveh minutah prispeval 11 zaporednih točk Phoenixa, vmes zadel dve trojki in ob eni še izsilil osebno napako, in ko je bilo do konca še šest minut, so Sunsi povedli s 84:93. Sicer sta sledila zgrešena prosta meta, toda vseeno je nadaljeval šov. Izza črte je bil uspešen za +14, štiri minute pred koncem pa je položil za 86:100. Vmes je še asistiral soigralcem, piko na i veličastni zmagi pa postavil po podaji Steva Nasha s trojko šest sekund pred zadnjo sireno za končnih 96:110.

Poslovilna tekma Gorana Dragića ima dobrodelno noto. Zbiranje sredstev že poteka. SMS-sporočila bo mogoče pošiljati vse do novembra, ko se bo edinstven projekt končal z dobrodelno gala večerjo Olimpijskega komiteja Slovenije. Kdor želi prispevati pet evrov, naj na 1919 pošlje SMS z vsebino GOGI5, kdor želi prispevati 10 evrov, pa GOGI10. Denar bo namenjen mladim slovenskim športnikom iz socialno ogroženih okolij.

"Trdo sem delal za trenutek. Res sem vesel. To je končnica proti San Antoniu, ki je odlična ekipa. Trener mi je rekel, naj bom agresiven, ne sramežljiv in naj napadam obroč," je po velemojstrski predstavi takrat povedal Dragić. Sonca so izza črte na tisti tekmi metala skoraj 58-odstotno (15/26). Goran je zadel vseh pet poskusov za tri. Na parketu je preživel 17 minut in iz igre metal 10/13. Vseh 26 točk je dosegel v 13 minutah, 23 v zadnji četrtini. V statistiko je vpisal še tri skoke, dve podaji, eno ukradeno žogo in eno blokado. Izgubil ni nobene žoge.

"Lahko rečem, da je bila to verjetno najboljša individualna predstava v zadnji četrtini tekme končnice, kar sem jih videl," je bil navdušen svojčas eden najboljših košarkarjev na svetu Grant Hill, tedaj pa Goranov soigralec, ki je na tisti tekmi zbral 18 točk. Jason Richardson je bil z 21 točkami (5/7 za tri) drugi strelec Phoenixa. Ob eksploziji Dragića v zadnji četrtini sploh ni igral. Manu Ginobili je pri Spursih prispeval 27 točk. Sunsi so dobili tudi četrto tekmo in po metli so jih v finalu Zahoda čakali Lakersi. 4:2 je bil izid v seriji, slovita zasedba iz Los Angelesa pa je nato v razburljivem finalu v obračunu najuspešnejših franšiz vseh časov s 4:3 ugnala Boston.

Končnica, 2. krog, tretja tekma:
SAN ANTONIO – PHOENIX 0:3
96:110 (28:19, 22:25, 22:27, 24:39)
Ginobili 27, Duncan 15 in 13 skokov, McDyess 12 in 10 skokov, Bonner 11, Parker 10, Hill 8, Blair 6, Jefferson 4, Temple 3; Dragić 28 (10/13 iz igre, 5/5 za tri, 1/3 PM), 3 skoki in 2 podaji v 17 minutah, Richardson 21, Hill 18, Nash 16, Barbosa 13, Frye 9, Stoudemire 7.