Na četrti domači tekmi sezone so Luka Dončić in druščina prvič morali priznati premoč. Foto: Reuters

Mavsi so dobro začeli tekmo, povedli za devet, že v drugi četrtini pa je Toronto prevzel pobudo. Za kratek čas so na začetku tretje četrtine gostitelji prek Dončića prešli v vodstvo, po seriji 11:0 pa so si Raptorsi priigrali občutnejšo prednost, ki je niso več izpustili iz rok. Na zadnjih dveh tekmah se je Dallas vrnil po dvomestnem zaostanku, tokrat pa je vrsta Darka Rajakovića, po Igorju Kokoškovu drugega Evropejca na klopi NBA-moštva, zanesljivo zadržala priigrano prednost in po San Antoniu drugič zapored slavila v Teksasu.

"Dončića se ne da ustaviti, odvisno pa je, kako mu otežiš delo"

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Toronto, ki je po osmih tekmah zdaj polovično uspešen, je sicer v Dallasu slavil prvič po skoraj petih letih. Pascal Siakam je blestel z 31 točkami in 12 skoki. 26 točk je dodal O. G. Anunoby, 18 Dennis Schröder, Scottie Barnes pa je prispeval 14 točk, ujel pa je prav toliko odbitih žog. "V prvem polčasu smo izgubili 11 žog. Veliko njihovih točk je bilo doseženih po tranzicijski igri. Če ne kontroliraš žoge, bo nasprotnik izkoristil. Torontu je to zelo dobro uspelo. Bili so agresivni. Dobro so branili obroč, na drugi strani dobro prodirali in na sploh dominirali pod košem. Vsi moramo naslednji bolje opraviti svoje delo," je dejal trener Dallasa Jason Kidd, Rajaković pa je spregovoril tudi o dobri obrambi Anunobyja, ki je bil zadolžen za pokrivanje Dončića: "Napreduje v vseh pogledih. Luke ne boš ustavil. Tega se pač ne da, ampak odvisno pa je, kako mu otežiš delo."

24-letni Ljubljančan je v statistiko vpisal 31 točk, sedem skokov, osem podaj in štiri ukradene žoge, štiri pa je izgubil. 22 točk je pristavil Kyrie Irving, 17 Tim Hardaway, 15 pa Derrick Jones. Vse je dal v prvem polčasu. Dallas je igral brez obolelega prvega centra, novinca Derecka Livelyja, ki je pustil na prvih tekmah kariere zelo dober vtis. Obramba Mavsov tokrat ni bila na ustrezni ravni. Skok so izgubili z 38:50. Pod obročem so prejeli 72 točk, obe ekipi pa sta slabo metali proste mete. Gostje 18/27, Dallas pa 19/31. Roka se je gostiteljem še posebej tresla v drugem polčasu. Potem ko so gostitelji v prvem polčasu trojke metali 11/21, so v drugem le 6/20.

Dončić zadel prva dva meta za tri, potem pa jih je osem zgrešil

Z dvema trojkama je srečanje odprl Anunoby, po uspešnem metu izza črte Dončića pa sta z "alley-oopom" American Airlines Center na noge dvignila Irving in Jones. Luka je zadel tudi drugi poskus za tri in po dobrih dveh minutah popeljal Mavse v prvo vodstvo. Gostitelji so naredili serijo 11:0 in Rajakovića že v četrti minuti prisilili v "timeout", po katerem so njegovi varovanci hitro strnili vrste. Dallas je sicer povedel za devet, toda gostje so se ob koncu uvodne četrtine povsem približali.

Na začetku druge je bil dvakrat za tri natančen Gary Trent, ki je poskrbel za izenačenje, v peti minuti nadaljevanja pa je Chris Boucher popeljal Toronto v vodstvo. Razlog za prednost kanadske zasedbe so bile domače izgubljene žoge, saj so jih Mavsi v prvem polčasu zapravili 11. Kljub 53-odstotnem metu izza črte so se tako znašli v zaostanku. 58:62 je bilo ob odhodu v garderobo. Dončić, ki je v prvi četrtini prispeval 12 točk, jih je v drugi dodal še štiri. Ob tem je v statistiko v prvem delu vpisal še pet skokov, štiri podaje in tri ukradene žoge. 15 točk je dodal Jones. Siakam in Anunoby sta jih pri gostih dala po 16.

Siakam zrežiral odločilno serijo 11:0

Naslednja tekma Dallas čaka v noči na soboto po slovenskem času, ko bodo ob 2.30 gostili Los Angeles Clipperse. Foto: Reuters

Luka je na začetku drugega polčasa najprej podal Grantu Williamsu, ki se je med strelce vpisal s trojko, po dveh minutah drugega dela pa s prodorom in zadetim dodatnim prostim metom popeljal Dallas v vodstvo. Toda Toronto je silovito odgovoril. Po seriji 11:0, ko je blestel Siakam, je dobre štiri minute kasneje povedel z dvomestno prednostjo. Zaostanek so gostitelji vmes znižali na -5, toda zaključek tretje četrtine je pripadel Raptorsom, Malachi Flynn pa je s trojko poskrbel za 88:99 pred zadnjimi 12 minutami.

Irving je na začetku zadnje četrtine v svojem slogu hitro dal sedem točk, toda na drugi strani so zadevali tudi gostje. Obramba Dallasa preprosto ni bila dovolj dobra, da bi imeli domači košarkarji možnosti za preobrat. Barnes je po hitri tranziciji, ki je Mavsom povzročala veliko težav, zadel, z dodatnim prostim metom pa šest minut pred koncem povišal na +15, kar je bila najvišja razlika na tekmi. Toronto je nadziral potek srečanja v končnici in ves čas ohranjal dvomestno razliko.

Nuggetsi dobili dvoboj zadnjih dveh prvakov

Denver ostaja na vrhu lige, hkrati pa neporažen v Ball Areni. Šesto domačo zmago so Nuggetsi vknjižili nad Golden Statom (108:15). Dvoboj zadnjih dveh prvakov je bil odločen v razburljivi zadnji minuti. Reggie Jackson je pred zadnjo minuto popeljal gostitelje v vodstvo za tri. Potem je trojko zgrešil Chris Paul, po prostih metih Kentaviousa Caldwella-Popa pa je bil izza črte nenatančen še Klay Thompson. Steph Curry je zatem prestregel žogo po slabi podaji Nikole Jokića, zatem pa s težkega položaja zadel trojko. 15 sekund je še ostalo, ko je Jokić stopil na črto prostih metov, toda roka se mu je obakrat zatresla. Curry je prevzel odgovornost, šel v prodor, toda "floater" z levico je zgrešil. S 23 točkami je bil ostrostrelec najboljši pri Bojevnikih, na domači strani je bil s 35 odličen Jokić.

Sixersi z zmago nad Celticsi na vrh Vzhoda

Joel Embiid je s povprečjem 31,7 prvi strelec lige. Z 31,5 je drugi Luka Dončić. Foto: Reuters

Philadelphia je na domačem parketu premagala Boston (106:103) in ga prehitela na vrhu Vzhodne konference. Sixersi so po uvodnem porazu proti Milwaukeeju zdaj slavili šestič zapored, v Wells Fargo Centru pa so dobili vseh pet obračunov. Z odličnimi predstavami nadaljujeta Joel Embiid, ki je zbral 27 točk in deset skokov, in Tyrese Maxey, ki je prispeval 25 točk in devet asistenc. “Nov trener, nov sistem, številni novi igralci in skušamo ujeti skupen ritem. Bomo videli, kaj lahko naredimo,“ je povedal MVP rednega dela minule sezone, ki je že na vrhu strelcev lige. Kristaps Porzingis je bil z 29 točkami prvi strelec gostov.

Janis izključen v tretji četrtini

Milwaukee je bil s 120:118 boljši od Detroita. Bucksi so devet minut pred koncem tretje četrtine ostali brez Janisa Andetokumba, ki je bil izključen. Drugo tehnično napako je grški zvezdnik dobil, potem ko je po silovitem zabijanju namenil pogled Isaiahu Stewartu, prek katerega je žogo zatlačil skozi obroč. Do tedaj je Greek Freak dosegel 15 točk. Damian Lillard je vodil napad gostiteljev s 34 točkami, na drugi strani jih je Cade Cunningham vpisal 33. Pistonsi so v zadnji četrtini zapravili prednost desetih točk.

Nurkić odločil podaljšek v Chicagu

Phoenix je s 116:115 dobil obračun v Chicagu, ki je bil odločen po podaljšku. Sunsi zadnje tri minute rednega dela niso dosegli točk, podaljšek pa je izsilil DeMar DeRozan s košem 15 sekund pred koncem. Kevin Durant je nato zgrešil met za zmago. V podaljšku je bil mož odločitve Jusuf Nurkić, ki je koš za zmago dosegel sedem sekund pred iztekom dodatnih petih minut. Bosanski center je 20 točkam dodal 17 skokov. Grayson Allen je bil s 26 točkami prvi strelec Sonc, 25 jih je pristavil Durant, 13 pa ob svojem debiju Bradley Beal. Nikola Vučević je bil s 26 točkami prvi strelec Bikov, DeRozan in Zach LaVine pa sta jih vknjižila po 22.

Tekme 8. novembra:
DALLAS – TORONTO
116:127 (33:27, 25:35, 30:37, 28:28)
Dončić 31 (met 11/26, za tri 2/10, PM 7/10), 7 skokov in 8 podaj v 38 minutah, Irving 22, Hardaway 17, Jones 15, Williams in Hardy po 6, Powell in Exum po 5, Kleber 4, Green 3, Holmes 2; Siakam 31 (met 15/25) in 12 skokov, Anunoby 26, Schröder 18, Trent 16, Barnes 14 in 14 skokov, Boucher 10, Flynn 8, Pöltl 4.

CHARLOTTE – WASHINGTON 116:132
Ball 34 (met 13/22), Hayward 18, Washington in Williams po 15, Miller 13; Kuzma 33 (met 13/24), Gallinari in Wright po 18, Shamet 15, Kispert 12, Poole 11.

INDIANA – UTAH 134:118
Nesmith 24, Turner in Mathurin po 22, Haliburton (13 podaj) in Smith po 16, Hield 10; Clarkson 33 (met 12/26), Markkanen 24, Collins 14, Fontecchio in Sexton po 10.

PHILADELPHIA – BOSTON 106:103
Embiid 27 in 10 skokov, Maxey 25, Harris 17, Oubre 14; Porzingis 29, White 19, Tatum 16 in 15 skokov, Hauser 13, Holiday 12, Brown 11.

BROOKLYN – LA CLIPPERS 100:93
Walker 21, Thomas 14, O'Neale (10 skokov) in Finney-Smith po 12, Sharpe 11, Bridges 10; George 24, Leonad 17, Westbrook 13, Harden 12, Zubac (10 skokov) in Powell po 10.

NEW YORK – SAN ANTONIO 126:105
Brunson 25, Barrett 24, Randle 23 in 16 skokov, Quickley 19, Hartenstein 13; Sochan 16, Wembanyama in Branham po 14, Jones 12, Collins in McDermott po 11.

CHICAGO – PHOENIX 115:116 - po podaljšku
Vučević 26, DeRozan in LaVine po 22, Caruso 19; Allen 26, Durant 25, Nurkić 20 in 16 skokov, Beal 13.

HOUSTON – LA LAKERS 128:94
Ja. Green 28, Sengun 19, Tate 14, Smith 12; Hačimura 24, Russell 22, James 18.

MEMPHIS – MIAMI 102:108
Jackson 28, Bane 15, Kennard 13, Aldama 12, Smart 11; Adebayo 30 (met 8/15) in 11 skokov, Lowry 17 in 11 skokov, Butler 15, Highsmith 14, Jaquez 11.