Luka Dončić je na prvih sedmih tekmah v končnici zadel le 17 trojk iz 75 poskusov (22,7 odstotka), tokrat pa je bil štirikrat natančen že v prvi četrtini, v kateri je zbral 16 točk. Foto: AP

25-letni Ljubljančan je že po minuti igre padel, ko ga je nenamerno spotaknil Lu Dort. Močno je z obrazom udaril v parket in se držal za zobe. Več udarcev je dobil tudi v drugem polčasu, si zvil gleženj, med igro večkrat šepal, a vseeno odigral 41 minut na vrhunski ravni. Tokrat je stekel tudi met izza črte (5/8).

P. J. Washington se je izkazal z rekordom kariere v končnici (29 točk). Zadel je sedem trojk iz enajstih poskusov. Izkoristil je veliko prostora v kotih in s svojih najljubših položajev kaznoval gostitelje. Tim Hardaway je odigral najboljšo tekmo v končnici, zbral je 17 točk. Kyrie Irving je skušal predvsem razigrati soigralce, zbral je 11 podaj in le 9 točk (2/8 iz igre, 0/2 za tri).

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Mavericksi so zelo dobro metali za tri točke (18/38) in dobili tudi skok (44:42). Izgubili so le devet žog.

To je bil prvi poraz Oklahome v letošnji končnici. Shai Gilgeous Alexander je bil najboljši strelec tekme s 33 točkami, približal se je trojnemu dvojčku (12 skokov in 8 podaj), a tokrat ni imel veliko razigranih soigralcev. Jalen Williams je dosegel 20 točk, Chet Holmgren pa 11, a novinec je zgrešil veliko odprtih metov (1/6 za tri).

Dončić: To je bila ena najtežjih tekem, ki sem jih odigral
"Žoga je odlično krožila, priigrali smo si veliko odprtih metov. To je bila ena najtežjih tekem, ki sem jih odigral. Zelo dobro sem začel tekmo in soigralci so mi sledili. Washington je odigral izjemno, večkrat ga moramo poiskati. Celotna ekipa je iztisnila maksimum za to zmago," je na novinarski konferenci povedal Dončić, ki je misli že usmeril k tretji tekmi. Na sporedu bo v soboto ob 21.30 v American Airlines Centru.

Predstavnike sedme sile je zanimalo stanje glede poškodb, a o tem ni želel veliko govoriti: "Poškodbe niso resne. Wallace mi je stopil na stopalo, a sodniki niso zapiskali osebne napake. Čaka nas še velik boj. Oklahoma ima odlično mlado ekipo, ki je zasedla prvo mesto po rednem delu."

Dončić po zmagi v Okalhomi: To je bila ena najtežjih tekem, ki sem jih odigral

Udaren start Dončića po padcu na zobe
Že uvodne minute v Paycom Centru so nakazale, da so Mavericksi odlično pripravljeni. Dončić se je takoj padcu na zobe pobral in 13 sekund zatem končal akcijo s trojko. Po treh minutah je bil natančen še po koraku nazaj in Dallas si je hitro nabral 11 točk naskoka (2:13).

Shai Gilgeous Alexander je bil najboljši strelec na obeh tekmah, a Oklahoma je izgubila prednost domačega igrišča in prve nosilce Zahoda čaka težka naloga v Dallasu. Foto: AP

Washington je bil večkrat sam v kotih igrišča in soigralci so ga hitro našli. V prvi četrtini je zadel tri trojke. Mavericksi so imeli po 12 minutah vseeno le minimalno prednost (32:36).

Prednost Mavericksov narasla na 14 točk
Najboljši strelec rednega dela letošnje sezone je na začetku druge četrtine počival le dve minuti, nato pa se je vrnil in Dallas je z delnim izidom 14:2 prvič povedel z dvomestno razliko (39:52). Daniel Gafford je s polaganjem in dodatnim prostim metom povišal na 41:55. Tik pred odmorom so se gostitelji razigrali, Jalen Williams in Dort sta zadela izza črte in prednost Dallasa je skopnela (62:68).

Oklahoma na začetku drugega polčasa prevzela vodstvo
Na začetku drugega polčasa je skušala Oklahoma dvigniti ritem v napadu. Aaron Wiggins in Holmgren sta zadela izza črte, Gilgeous Alexander je izenačil na 70:70, s trojko Dorta pa so gostitelji prvič na tekmi povedli (75:72).

Tim Hardaway je bil pravi adut s klopi. Foto: AP

Simultanka Hardawaya dvignila Maverickse
Hardaway je v kriznih trenutkih dosegel 10 točk zapored v 64 sekundah. Zadel je tri proste mete in s trojko povišal prednost Dallasa na 11 točk (79:90). Dončić je štiri minute počival in s klopi spremljal odlično obrambo predstavo soigralcev. Oklahoma, ki je vložila veliko energije v vrnitev v tretji četrtini, se je po 36 minutah znova znašla v zaostanku (89:99).

Gostitelji se v končnici niso več nevarno približali
Na začetku zadnje četrtine Dallas dve minuti in pol ni dosegel koša in Jalen Williams je z zabijanjem znižal na 95:99. Dončić je odgovoril s trojko, nato pa je zaposlil še Washingtona pod obročem za lahko polaganje. Mavericksi so imeli vedno pravi dogovor, ko se je Oklahoma približala. Ko se je ura za napad že skoraj iztekla, je Hardaway zadel izjemno trojko z levega kota. Dve minuti in pol pred koncem je bilo jasno, da se gostitelji ne bodo več vrnili (106:117). V zadnjih minutah se je prednost vseskozi gibala okoli 10 točk in napete končnice ni bilo.

SGA: Zdaj nas čaka velik izziv v Dallasu
"Dallas je zadel veliko težkih metov. Zelo agresivno so igrali. Nismo našli pravega odgovora. Uspelo se nam je vrniti po zaostanku v prvem polčasu, a smo nato znova popustili. Dončić je tokrat zadel tudi težke mete. Zdaj nas čaka velik izziv v Dallasu. Morali bomo igrati precej bolje," je razmišljal Gilgeous Alexander.

Cleveland v drugem polčasu do zanesljive zmage v Bostonu
Favorizirani Boston je doživel polom na domačem parketu. Celticsi, ki so bili najboljša ekipa rednega dela Lige NBA, so drugo tekmo polfinala Vzhoda izgubili proti Clevelandu s 94:118. Izid v zmagah je zdaj izenačen na 1:1.

Donovan Mitchell je 16 od 33 točk dosegel v tretji četrtini, ki so jo Cavaliersi dobili s 36:24, potem ko je bil izid ob glavnem odmoru še izenačen (54:54).

Jayson Tatum je znižal na 87:102 sedem minut pred koncem, nato pa Boston tri minute in 20 sekund ni dosegel točke. Cleveland si je z delnim izidom 12:0 zagotovil 27 točk naskoka (87:114) in gledalci so hitro zapustili TD Garden.

Donovan Mitchell je na drugi tekmi v Bostonu zasenčil tudi Jaysona Tatuma. Foto: AP

Tatum je bil najboljši strelec Bostona s 25 točkami, Jaylen Brown jih je dodal 19, a je zgrešil vseh šest metov izza črte. Tudi Derrick White je imel zelo slab strelski večer (10 točk, 3/11 iz igre, 1/8 za tri). Kristaps Porzingis v tej seriji zelo verjetno ne bo igral zaradi poškodbe mečne mišice.

Mobley sijajno nadomestil Allena
Center Clevelanda Jarrett Allen je izpustil že peto tekmo zapored zaradi poškodbe reber. Odlično ga je zamenjal Evan Mobley, ki je prispeval 21 točk in 10 skokov. Med rezervisti je Caris LeVert zbral 21 točk.

"V prvem polčasu sem skušal razigrati soigralce. Ob odmoru je bilo jasno, da bom moral prevzeti odgovornost v napadu. Trenerju sem povedal, da ne bom nič počival," je bil navdušen Mitchell.

"Vseskozi smo se pogovarjali, da bodo igrali precej bolje na drugi tekmi. Odgovorili so po porazu na prvi tekmi, mi pa smo nato ostali brez odgovora," je bil jezen izkušeni Al Horford, ki je dosegel 11 točk.

Obeta se zanimiva serija, tretja tekma bo v soboto v Clevelandu.

Vzhod, polfinale:
BOSTON (1) – CLEVELAND (4) 1:1
94:118 (24:30, 30:24, 24:36, 16:28)
Tatum 25 (7/17 iz igre, 2/5 za tri), Brown 19 (7/17 iz igre, 0/6 za tri), Pritchard 13, Horford 11 (3/7 za tri), White 10 (3/11 iz igre, 1/8 za tri), Holiday 4, Brissett in Kornet 3, Hauser, Springer in Walsh po 2, Porzingis ni igral; Mitchell 29 (10/19 iz igre, 5/7 za tri), 8 podaj in 7 skokov, Mobley (10 skokov) in LeVert po 21, Garland 14 (4/5 za tri), Okoro in Strus po 12, Morris in Niang po 4, Thompson 1, Allen ni igral.

Sobota ob 1.00:
INDIANA (6) – NEW YORK (2) 0:2

Zahod, polfinale:
OKLAHOMA CITY (1) – DALLAS (5) 1:1
110:119 (32:36, 30:32, 27:31, 21:20)
Gilgeous Alexander 33 (13/24 iz igre, 1/3 za tri), 12 skokov in 8 podaj, Jal. Williams 20 (7/17 iz igre, 2/4 za tri), Holmgren 11 (4/12 iz igre, 1/6 za tri), Wiggins 9, Giddey, Dort in Jay. Willimas po 8, Joe 7, Wallace 6; Dončić 29 (11/21 iz igre, 5/8 za tri, prosti meti 2/2), 10 skokov in 7 podaj v 41 minutah, Washington 29 (11/18 iz igre, 7/11 za tri) in 11 skokov, Hardaway 17 (6/10 iz igre, 2/4 za tri), Gafford 13, Green 11 (3/5 za tri), Irving (2/8 iz igre, 0/2 za tri in 11 podaj) in Jones po 9, Lively 2.