26-letnik je postal prvi hokejist po nekdanjem kanadskem zvezdniku Mariu Lemieuxu (1995/96), ki je 50 golov dosegel po 54 odigranih tekmah.

Matthews je med ameriškimi hokejisti sploh najhitreje prišel do tega mejnika. Že pred tem si je rekordno znamko delil s Kevinom Stevensom (1992/93, Pittsburgh Penguins), potem ko mu je v sezoni 2021/22 to uspelo po 62 tekmah.

Absolutni rekorder še vedno ostaja legendarni Wayne Gretzky, ki je ta mejnik v sezoni 1981/82 dosegel po vsega 39 tekmah.

Auston Matthews. Foto: Reuters

"Upam, da je to nekaj, s čimer lahko spodbudim mladi rod hokejskih igralcev iz Arizone. Ni pomembno, od kod prihajaš. Bistveno je, da trdo garaš za svoje sanje," je po prvi tretjini za Sportsnet dejal hokejist, ki je otroštvo preživel prav v Scottsdalu v Arizoni, kot prvi izbor pa so ga na naboru leta 2016 vzeli Javorjevi listi.

"Sem le hvaležen, da sem v tem položaju, da delam, kar obožujem. To želim početi še naprej," je še dodal 26-letnik, ki v nobeni sezoni doslej še ni dosegel manj kot 34 golov za Toronto. Od tega ima šest sezon z najmanj 40 goli, mejnik 50 pa je presegel drugič v karieri.

Med aktivnimi hokejisti je izboljšal znamko kanadskega kolega Connorja McDavida (Edmonton Oilers), ki je v pretekli sezoni 50 golov dosegel po 61 tekmah. Trenutno ima Američan po 535 tekmah 350 golov, kar je z 0,65 gola na tekmo sedmo najvišje povprečje v zgodovini lige NHL med hokejisti, ki so odigrali vsaj 100 tekem.

Matthews je na zadnjih štirih tekmah dosegel devet golov in pomagal Torontu do niza petih zaporednih zmag. Ponoči so s 6:3 ugnali Arizono in ji povzročili 11. zaporedni poraz. Mitch Marner je za Toronto zbral tri podaje, dva gola pa je dosegel še William Nylander.
Toronto je na lestvici Vzhodne konference peti, tik pred Philadelphia Flyersi, ki so ponoči premagali Chicago Blackhawkse s 3:1.

Najbolj težko pričakovan obračun večera je bil v Edmontonu. Tamkajšnji naftarji so se pomerili z Boston Bruinsi in po podaljšku izgubili s 5:6. Boston je posledično na lestvici Vzhoda prehitel Florida Panthers in je na znova na vrhu, medtem ko Edmonton ostaja šesti na Zahodu.

Za kosmatince je odločilni zadetek na tekmi po 3:10 minute podaljška dosegel Charlie McAvoy. S tremi podajami se je izkazal branilec Mason Lohrei, po gol in podajo pa sta poleg McAvoya dosegla še Jake DeBrusk in David Pastrnak.

Pri Oilers je dva gola dosegel Warren Foegele, dve podaji pa je poleg Codyja Cecija vknjižil tudi McDavid, ki je po 51 tekmah že pri 85 točkah. To ga uvršča na tretje mesto lestvice strelcev. Prvi je Nikita Kučerov (Tampa Bay), ki je zbral 94 točk, drugi pa Nathan MacKinnon (Colorado), ki je pri 92 točkah.