Veselje Kopitarja, Arvidssona in Iafalla, ki so v podaljšku potopili Edmonton in poskrbeli za vodstvo Los Angelesa z 1:0 v zmagah. Tudi lani so Kralji povedli proti Naftarjem, ko so prav tako dobili prvo tekmo s 4:3. Foto: Reuters

35-letni Kopitar je zbral kar štiri točke in je odločil prvo tekmo v seriji Edmontonom in Los Angelesom, ki se je lani zavlekla v sedem tekem, napredovali pa so Naftarji. Z najučinkovitejšo predstavo kariere v končnicah se je Anže Kopitar več kot odkupil, da mu je dvakrat iz njegovega obrambnega objema ušel Leon Draisaitl, ki je poskrbel za vodstvo Edmontona s 3:1 sredi zadnje tretjine.

Statistika Anžeta Kopitarja na prvi tekmi končnice: gol in tri podaje, 3 streli v okvir, 3 blokirani poskusi, 2 zgrešena strela, nalet, blokada, sodniški meti 17/33 (52 %) v 28 izmenah za 22:42 igre. Foto: Reuters

"Ko zaostajaš za dva gola sredi 3. tretjine, čutiš, da je tekma še dosegljiva, rabiš samo en preboj. Uspelo nam je in nocoj se nam je izšlo," je po tekmi povedal kapetan Los Angelesa, ki je bil vpleten v vse ključne dogodke na tekmi: tako ob golih Edmontona kot zadetkih Kraljev.

Dvakratni strelec in soigralec v napadu Adrian Kempe ni mogel prehvaliti Kopitarja: "Eden najboljših vodij na ledu, prevzame odgovornost, ko je v igri. Pogovarjali smo se po prvem prejetem golu, ni bil zadovoljen z načinom, kako je igral naš napad. Toda šli smo v pravo smer in dosegel je štiri točke. To pove, kdo je on."

Med najbolj navdušenimi je bil razumljivo trener Kingsov Todd McLellan: "Kaj naj rečem? Pričakovano. Bilo je pričakovano, on pa je to dostavil. S to besedno zvezo po mojem najbolje lahko opišemo Kopija skozi vseh njegovih 16 ali 17 sezon v ligi. In ima še veliko za pokazati."

Trenutek odločitve – izključitev v podaljšku

Prvo tekmo v seriji je odločila igra z igralcem več. Sredi prvega podaljška je bil zaradi zadrževanja pri gostiteljih izključen Vincent Desharnais. Ob številčni premoči je Kopitar podal do Arvidssona, ki je vrnil plošček pred vrata, kjer je Alex Iafallo neubranljivo zadel za 4:3 v 70. minuti. Šok za Edmonton, ki je povedel z 2:0 in sredi zadnje tretjine imel izid 3:1.

Udaren začetek Naftarjev

Uvodno tretjino so Naftarji dobili z 2:0. Najprej je Leon Draisaitl v 7. minuti zabil iz levega kroga, potem ko je Mattias Janmark zbezal pak do Nemca, ki je pokazal, zakaj je drugi najnevarnejši hokejist na svetu. Kralji so v težave zašli z dvema zaporednima izključitvama, kar je bilo za zgodovinsko uspešen "power-play" dovolj, da je podvojil prednost. Z bombo se je v 13. minuti proslavil branilec in specialist za igro s številčno premočjo Evan Bouchard. V fizičnem obračunu se je kreativna igra razbila, Los Angeles pa ni znal kaznovati kar štirih zaporednih izključitev Edmontona, do katerih so prišli do izteka 2. tretjine.

Najnevarnejši Kralj vrnil goste v igro

Veliko upanje je gostom v 52. sekundi zadnje tretjine vlil Adrian Kempe, ki je z bekhandom zadel po podajah Anžeta Kopitarja in Matta Royja. Šved se je v rednem delu sezone proslavil z 41 goli, kar ni uspelo nobenemu Kralju v zadnjih 29 sezonah. Kalifornijci so začeli pritiskati, a je občinstvo v severni Alberti še drugič razveselil Leon Draisaitl. Najprej je dobil sodniški met proti Kopitarju, nato pa po zmedi v gostujoči obrambi pospravil pak v Korpisalovo mrežo.

Evan Bouchard (zunaj slike) je pometel pajčevino iz vrat Joonasa Korpisala. Oilersi so hitro pokazali, kako so prišli do najuspešnejšega power-playja v zgodovini Lige NHL, a na koncu jih je pokopal PP Kingsov. Foto: Reuters

Kopitar prehitel sireno in izsilil podaljšek

V 52. minuti je Kopitar dobil buli, Quinton Byfield je plošček spravil do Kempeja, ki je tokrat zadel s forhendom. 16,7 sekunde pred iztekom rednega dela je Anže Kopitar izenačil in izsilil podaljšek! Ob igralcu več so v zadnjih dveh minutah Kralji silovito pritisnili, iz vrat potegnili Korpisala in ob igralnem razmerju 6 na 4 sprožili serijo strelov. Po premeteni podaji Viktorja Arvidssona je z desne strani ustrelil Philippe Danault, iz vratarjevega polkroga pa je pak v mrežo poslal Kopitar, ki je bil na pravem mestu ob pravem času.

Korpisalo suveren, McDavid brez točke

V drugi minuti podaljška se je oranžno obarvani Rogers Place že veselil zmage, saj se je zatresla gostujoča mreža, a je Derek Ryan več kot očitno imel previsoko palico, s katero je kot pri lacrossu preusmeril plošček za hrbet Joonasa Korpisala. Finski vratar je na koncu zbral 37 obramb in je bil v zadnji tretjini ter podaljšku temelj uspeha Kalifornijcev. Brez točke in z ratingom -2 je kljub sedmim poskusom ostal kapetan Oilersov Connor McDavid, lani junak 6. in 7. tekme ter napredovanja.

LAK oslabljen v napadu

Los Angeles je začel končnico brez dveh ključnih napadalcev, saj sta Kevin Fiala in Gabe Vilardi še vedno poškodovana in na dan tekme nista niti drsala. Trener Todd McLellan ni izključil, da bosta zaigrala v seriji, a s tem nakazal, da njuna vrnitev še ni blizu. Na drugi strani Edmonton nima resnih težav s poškodbami.

26-letni Čeh David Pastrnak je poskrbel za prvi gol letošnje končnice za Stanleyjev pokal, za katerega je njegov Boston nesporni prvi favorit. Foto: Reuters

Ullmark z obilo dela proti mačkam

Novi rekorder po številu zmag (65) in številu točk (135) je uspešno začel končnico ob zaključku 106. sezone Nacionalne hokjeske lige. Boston je doma premagal Florido s 3:1, odločilen je bil gol Brada Marchanda v 24. minuti. Častni gol za Panterje je dosegel drugi ostri jezik serije Matthew Tkachuk. V vratih Kosmatincev je blestel Linus Ullmark z 31 obrambami. David Pastrnak je dvoboj začel z golom ob igralcu več že v 6. minuti, vse dvome o zmagovalcu prve tekme je pred iztekom 2. tretjine razblinil Jake DeBrusk.

Veliko dela z največjimi avtsajderji končnice je imela Carolina, ki je ekipo NY Islanders ugnala z 2:1. Obakrat je Hurikana zadela ob številčni premoči: najprej Sebastian Aho v 4. minuti in nato Stefan Noesen v 23. minuti. Obakrat sta gola s podajama zrežirala Brent Burns in Martin Nečas. Le 24 sekund po zaostanku z 0:2 so se Otočani vrnili v igro z golom Ryana Pulocka, a nato do konca niso mogli več premagati Anttija Raanto (25 obramb).

V Dallasu kar 93 minut hokeja

Še dlje kot v Edmontonu je trajala tekma v Dallasu, ki se je zavlekla v drugi podaljšek. V 93. minuti je za slavje Minnesote s 3:2 poskrbel Ryan Hartman, ki je predtem še komajda drsal, ob zmagoviti akciji pa pretental obrambo Zvezd.