Max Verstappen je v soboto osvojil 21. 'pole position' v karieri, v nedeljo pa se je razveselil 35. zmage. Foto: Reuters
Sorodna novica Verstappen novo sezono formule ena začel s 'polom'

Red Bull je imel z Bahrajnom neporavnane račune, na lanski dirki sta oba dirkača odstopila, dvojno zmago pa je doseglo moštvo iz Maranella. Tokrat je bilo povsem drugače. Aktualni konstruktorski prvak je storil vse prav in novo sezono začel tam, kjer je prejšnjo končal - z zmago.

Končno pa je tudi Max Verstappen dočakal svoj trenutek slave v Bahrajnu. Namreč, do danes je osemkrat nastopil na dirki za VN Bahrajna, a nikoli zmagal. Do uvodne dirke sezone 2023 je bila njegova najboljša uvrstitev v Manami 2. mesto, ki ga je osvojil leta 2021.

Štart dirke v Bahrajnu. Sergio Perez se je v zavetrju moštvenega kolega Maxa Verstappna hitro znašel v sendviču med obema ferrarijema. Foto: EPA

Ferrarija hitro napadla Pereza, Leclerc švignil mimo
Verstappen je dirko začel brezhibno, brez večjih težav je zadržal vodilni položaj iz kvalifikacij. Precej več dela je imel njegov moštveni kolega Perez, ki se je hitro znašel v sendviču obeh ferrarijev, skušal je pokriti Leclercov napad, a zaman. Na koncu se je moral drugemu mestu odpovedati in se osredotočiti na branjenje položaja zoper Carlosa Sainza ml.. Nekaj prahu je v 4. zavoju uvodnega kroga dvignil še Lance Stroll, ki je prepozno zavrl in rahlo trčil v moštvenega kolega pri Astonu Martinu Fernanda Alonsa. K sreči ni prišlo do hujših poškodb dirkalnika oziroma predrtja gume. Največji zmagovalec štarta? Valtteri Bottas (Alfa Romeo), ki je z 12. mesta napredoval na osmo.

Fernando Alonso je večkrat (tudi med dirko) poudaril, da je z astonom martinom AMR23 pravi užitek dirkati. Španec, sicer dvakratni svetovni prvak, je nazadnje na odru za zmagovalce stal novembra 2021 po dirki za VN Katarja. Foto: Reuters

Perez spet na drugem mestu v 26. krogu
V nadaljevanju dirke se tudi po prvih postankih razmerje moči pri vrhu ni pretirano spremenilo. Perez je ves čas topil zaostanek za Leclercom, ujel ga je v 26. krogu in ga tudi prehitel. Perez je nato drugo mesto zadržal s pomočjo sistema DRS in pobegnil Monačanu. Po polovici dirke je vodil Verstappen, ki je imel 14 sekund naskoka pred Perezom, še dodatne tri pred Leclercom. Sainz je bil četrti, Lewis Hamilton peti, Alonso šesti. V 41. krogu pa nato šok za navijače Ferrarija: Leclercu je odpovedal pogonski sklop in ostal je brez uvrstitve.

Vrhunska predstava Alonsa
Do konca dirke je navduševal predvsem Alonso. Najprej je opravil z obema mercedesoma, nato se je lotil še tretjeuvrščenega Sainza, ki ga je ugnal v ravnini 46. kroga za prve stopničke v formuli ena po novembru 2021, ko je krstno dirko za VN Katarja prav tako končal na najnižji stopnički. Sainz je do konca dirke za seboj uspel zadržati Hamiltona in si zagotoviti četrto mesto.

Verstappen v Manami odlično začel novo sezono

Katastrofalen dan za McLaren
Da McLaren ne bo imel najboljšega uvoda v sezono, je bilo znano že med zimskimi testiranju. A tako slabega začetka si v moštvu iz Wokinga zagotovo niso predstavljali. Oba dirkalnika sta imela težave s pogonskim sklopom, novinec Oscar Piastri je dirko končal v garaži že po nekaj krogih, Lando Norris pa je moral večkrat na prisilne postanke - opravil jih je kar šest! -, zaradi česar je bil večji del dirke prikovan na začelje kolone, tam je tudi ostal.

Zdelo se je, da je Lando Norris med dirko ves čas v boksih. Britanec je v Bahrajnu opravil kar šest postankov in je dirko končal na zadnjem mestu. Njegov moštveni kolega, novinec pri McLarnu Oscar Piastri, je bahrajnsko preizkušnjo zaradi okvare dirkalnika končal že po nekaj krogih. Foto: Reuters