Gina Luckenkemper je po srebru v Berlinu pred štirimi leti osvojila naslov evropske prvakinje. Uspeh kariere na olimpijskem stadionu v Münchnu. Foto: EPA
Marcell Jacobs je pokazal mišice po finalu na 100 metrov. Foto: EPA

Jacobs je bil marca svetovni dvoranski prvak na 60 metrov, po tej tekmi v Beogradu pa ni veliko nastopal in je zaradi poškodbe odpovedal tudi polfinalni nastop prejšnji mesec na svetovnem prvenstvu v Eugenu. Za evropsko krono je izenačil rekord evropskih prvenstev. Drugi je bil branilec naslova Zharnel Hughes iz Velike Britanije (9,99), tretji pa njegov rojak Jeremiah Azu (10,13).

27-letni Italijan, ki se je rodil v El Pasu v ZDA, je blestel lani na olimpijskih igrah v Tokiu, ko se je veselil zlate medalje z odličnim časom 9,80. Italijani so lani osvojili olimpijski naslov tudi v štafeti 4 x 100 metrov.

Finale moškega teka na 100 metrov na EP-ju

Gina Lückenkemper po fotofinišu do zlata
Veliko bolj izenačen je bil ženski sprint. Gina Lückenkemper je štiri leta po srebru v Berlinu z 10,99 po fotofinišu osvojila zlato, saj je isti čas dosegla tudi Švicarka Mujinga Kambundji, svetovna prvakinja v dvorani na 60 m. Le stotinko za njima je bila tretja Britanka Daryll Neita. Glavna favoritinja in branilka naslova Dina Asher-Smith se je poškodovala in prišepala skozi cilj, potem ko je zlahka dobila polfinalni tek z 11,15.

Finale ženskega teka na 100 metrov na EP-ju
Sandra Perković je v Eugenu osvojila srebrno medaljo, presenetila jo je Kitajka Bin Feng. Tudi tokrat je kazalo na srebro, a je v peti seriji nato prehitela Nemko Kristin Pudenz. Foto: EPA

Sandra Perković osvojila rekordni šesti zaporedni naslov
Sandra Perković je v metu diska osvojila šesti zaporedni naslov (67,95 m). Hrvatica je nadaljevala niz brez poraza na EP-jih, ki se vleče že od leta 2010 in prvenstva v Barceloni. Niti ena atletinja nima več kot štirih naslovov v zgodovini v eni disciplini. Če zaradi pandemije ne bi odpovedali prvenstva v Parizu 2020, bi bila lahko zdaj že pri sedmih naslovih. Za šestega je tokrat za osem cm ugnala Nemko Kristin Pudenz in njeno rojakinjo Claudine Vita (65,20 m). Perković je kar štirikrat prestopila, najboljši met pa ji je uspel v peti seriji.

Ingebrigtsen z odliko opravil prvi del načrta
Jakob Ingebrigtsen je uspešno začel lov na dvojno krono, uspelo mu je ubraniti naslov evropskega prvaka na 5000 m (13:21,13). 21-letni Norvežan je bil na 5000 m že svetovni prvak prejšnji mesec v Eugenu, kjer pa mu po olimpijskem naslovu ni uspelo osvojiti zlata še na 1500 m, bil je drugi. Na prejšnjem EP-ju pred štirimi leti v Berlinu leta 2018 je zablestel kot sedemnajstletnik z dvojno evropsko krono na 1500 in 5000 m.

Jakob Ingebrigtsen je v taktičnem teku na 5000 metrov silovito pospešil v ciljni ravnini. Foto: EPA

Drugo mesto je osvojil Mohamed Katir (13:22,98), Španec je vse do ciljne ravnine dihal za ovratnik Ingebrigtsnu. Bron je pripadel Yemaneberhanu Crippi iz Italije (13:24,83).

Tentoglu razred zase v skoku v daljino
Tudi Grk Miltiadis Tentoglu je v skoku v daljino ubranil naslov. Olimpijski zmagovalec je bil z rekordom evropskih prvenstev 8,52 metra razred zase. Imel je ogromno prednost, zato v peti in šesti seriji sploh ni več skakal. Najboljši dosežek sezone na svetu mu je uspel v četrti seriji.

Trije skakalci na naslednjih mestih so dosegli 8,06 metra, tako da je o vrstnem redu odločala druga najboljša daljava. Drugi je bil Britanec Jacob Fincham-Dukes (7,97 m), bron je osvojil Šved Thobias Montler (7,95 m), Francoz Jules Pommery je bil četrti (7,85 m).

Niklas Kaul je velik specialist za drugi dan deseteroboja. Že pred tremi leti v Dohi je z izjemnim metom kopja in tekom na 1500 metrov osvojil naslov svetovnega prvaka v Dohi. Foto: EPA

Kaul v zadnjih dveh disciplinah strl Ehammerja
Odličen večer za Nemce je zaokrožil Niklas Kaul, ki je postal evropski prvak v deseteroboju z 8545 točkami. Po osmih disciplinah je bil šele na sedmem mestu, nato pa je kopje vrgel 76,05 metra, prepričljivo pa je dobil še tek na 1500 metrov (4:10,04). Simon Ehammer je zanesljivo vodil po osmih disciplinah. Švicar je v zadnjih dveh disciplinah izgubil kar 597 točk v primerjavi s Kaulom. V metu kopja je zaostal za 23 metrov, v teku na 1500 metrov pa kar za 38 sekund.

V sredo pester slovenski dan
Slovenski atleti v torek niso nastopali na olimpijskem stadionu. V Münchnu naslednji slovenski nastopi sledijo v sredo, ko bo ob 20.00 v finalu skoka s palico nastopila Tina Šutej, najboljša v ponedeljkovih kvalifikacijah. V kvalifikacijah bosta nastopila tudi prvi favorit za zlato v metu diska Kristjan Čeh in Neja Filipič, ki je v širšem krogu favoritinj za zmagovalni oder v troskoku.

Čeh pričakuje težjo pot do zlate medalje v Münchnu

Čeh bo nastope na EP-ju začel v kvalifikacijski skupini A ob 12.20. Samodejna kvalifikacijska norma za petkov finale najboljše dvanajsterice je 66 m. "V bavarsko prestolnico sem prišel šele sinoči. To tekmovanje ni tako daleč, zadnje treninge sem tako nemoteno opravil v Talinu pod vodstvom estonskega trenerja Gerda Kanterja. Na olimpijskem stadionu bom tekmoval prvič v kvalifikacijah. To se mi ne zdi nič posebnega, tudi na številnih drugih prizoriščih sem tekmoval v zadnjem času prvič, in to zelo uspešno."