Kristjan Čeh je bil najboljši v skupini B. Že pred začetkom kvalifikacij je bilo jasno, da bo za preboj v finale dovolj precej manj od 64 metrov, saj v skupini A nihče ni presegel norme. Foto: Reuters

Prvi dan prvenstva je bil nastop Čeha edini v slovenski trinajstčlanski reprezentanci. Silak iz Podvincev bo v finalu nastopil v ponedeljek ob 20.30, ko bo branil naslov, ki ga je prepričljivo osvojil julija lani v Eugenu.

24-letni Čeh je na ogrevanju orodje vrgel skoraj na črto, ki je označevala 66,5 metra. Nastopil je kot tretji po vrsti v skupini B. Tedaj so bili že znani dosežki v prvi skupini, najboljša po treh serijah in tudi skupno sta bila aktualni olimpijski zmagovalec Daniel Stahl (66,25 m) in evropski prvak Mikolas Alekna (66,04 m).

Čehu so v prvi seriji namerili 65,95 m in skupno z izidi prve skupine je bil tretji. V nadaljevanju prve serije druge skupine se je Čehu najbolj približal Litovec Andrius Gudžius. Nekdanji evropski (2018) in svetovni prvak (2017) je vrgel 65,50 m. Čeh je v drugi seriji vrgel 65,18 m, v tretji pa 65,29 m.

Čeh: Že po prvem metu sem vedel, da bo dovolj za finale

Čeh: To je res nora sezona v disku in pričakujem izjemno finalno tekmo
"Kvalifikacije lahko ocenim kot dobre, tehnično sem izvedel dobre mete in sem imel med vsemi najstabilnejše in izenačene mete. Nisem vložil toliko moči, ker je v kvalifikacijah treba nastopiti tako, da prideš v finale. V ponedeljek bo nova tekma, finale se začenja z ničle, s stabilno formo sem še pridobil samozavest," je dejal Čeh.

Nihče ni zmogel kvalifikacijske norme, kar je nenavadno za velike tekme. "Bilo je zelo vroče, ni bilo vetra, kar je za nekatere velika težava, poleg tega so kvalifikacije običajno dopoldne ali zgodaj popoldne, ne pa zvečer. A je bilo dobro vzdušje na lepem in velikem stadionu," je dodal 2,06 m visoki atlet.

"Trener je bil zadovoljen z mojo tehniko po kvalifikacijah, v prejšnjih tekmah nisem nastopil tako dobro, vendar mi je v zadnjih dveh ali treh tednih steklo in mi gre vse bolje. Pet nas je, ki smo vrgli prek 70 m v sezoni, trije smo bili prek 71 m. To je res nora sezona v disku in pričakujem izjemno finalno tekmo," je napovedal Čeh.

Po izidih sezone je pred finalom na čelu Čeh, za izenačenje na četrtem mestu na večni lestvici v zgodovini discipline je v estonskem mestu Jöhvi 16. junija z 71,86 metra izboljšal svoj slovenski rekord. Za njim je z 71,45 m na drugem mestu Stahl, z 71,00 m je tretji na lestvici Alekna. Weisshaidlinger je letos eden izmed petih atletov na svetu, ki je disk vrgel prek magične meje 70 m, s 70,68 in osebnim rekordom je četrti na svetu. Prek 70 m je letos vrgel še Alex Rose s Samoe (70,39 m), ki je lani v ZDA z osmim mestom na SP-ju prvič prišel v finale velikega tekmovanja.

Črn dan za Nizozemsko na SP-ju: Sifan Hassan in Femke Bol padli tik pred ciljem

Svetovni rekord mešane štafete ZDA
Mešana štafeta ZDA na 4 x 400 metrov je postavila svetovni rekord. Justin Robinson, Rosey Effiong, Matthew Boling in Alexis Holmes so tekli 3:08,80. Za konec večernega dela je srebro osvojila Velika Britanija (3:11,06), bron pa Češka (3:11,98). V zadnji predaji je pet metrov pred ciljem padla vodilna Nizozemka Femke Bol, ker je pri tem izgubila palico, je njena štafeta ostala brez izida.

Femke Bol je padla tik pred ciljno črto. Foto: EPA
Sifan Hassan je padla 20 metrov pred ciljem in vse tri medalje so odšle v Etiopijo. Foto: EPA

Črn večer za Nizozemsko: Padla tudi Siffan Hassan
To je bil res črn večer za Nizozemsko, ki je bila na pragu zlate medalje tudi v teku na 10.000 metrov. Sifan Hassan, svetovna prvakinja iz Dohe 2019 in aktualna olimpijska zmagovalka, je bila v vodstvu še kakšnih 20 metrov pred ciljem, nato pa je padla in končala na 11. mestu.

Vse tri medalje so osvojile Etiopijke. Gudaf Tsegay, ki je bila okrvavljena po prerivanju s Sifan Hassan, je osvojila zlato medaljo (31:27,18). Druga je bila branilka naslova Letesenbet Gidey (31:28,16), tretja pa Ejgayehu Taye (31:28,31).

30-letni Ryan Crouser je bil razred zase v suvanju krogle. Za 117 cm je ugnal srebrnega Italijana Leonarda Fabbrija. Foto: EPA

Crouser le za pet cm zgrešil svetovni rekord v suvanju krogle
V suvanju krogle je naslov z lanskega prvenstva v domačem Eugenu ubranil Američan Ryan Crouser. Dvakratni olimpijski zmagovalec je s 23,51 m postavil rekord prvenstev in le za pet centimetrov zaostal za lastnim svetovnim rekordom, ki ga je postavil konec maja v Los Angelesu. Več kot meter je zaostala konkurenca. Srebro je presenetljivo osvojil Italijan Leonardo Fabbri (22,34 m), bron pa drugi predstavnik ZDA Joe Kovacs (22,12 m).

Španec Martin svetovni prvak v hoji na 20 km
Boji na svetovnem prvenstvu so se začeli z zamudo. Start moške hoje na 20 kilometrov so morali zaradi nevihte prestavili za dve uri. Na koncu je z najboljšimi izidom sezon 1:17:32 zmagal Španec Alvaro Martin. Drugi je bil Šved Perseus Karlstrom (zaostal je sedem sekund) in tretji Brazilec Caio Bonfim.