Lia Apostolovski je osvojila sedmo kolajno za slovenske atletinje na dvoranskih SP-jih. Po srebrni Britti Bilač leta 1995 v Barceloni je Lia Apostolovski Sloveniji prinesla drugo medaljo v skoku v višino. Foto: Reuters

23-letna članica ljubljanskega Massa je bila po vrsti zanesljiva na višinah 1,84 m, 1,88 m in 1,92 m. V prvem poskusu je preskočila tudi 1,95 m, s tem je izenačila osebni dvoranski rekord.

Hčerka nekdanjega slovenskega rekorderja Saše Apostolovskega je 13. februarja v Banski Bystrici na Slovaškem z 1,95 metra postavila osebni dvoranski rekord. Na večni slovenski lestvici je pred njo le nekdanja evropska prvakinja Britta Bilač z dvema preskočenima metroma leta 1994. Foto: Reuters

Šele na 1,97 m je Apostolovski letvico prvič podrla, ko so jo zagrabili krči v nogah. Nato je naslednja dva skoka na tej višini izpustila. V konkurenci so ostale le še Nemka Christina Honsel, Srbkinja Angelina Topić in Britanka Morgan Lake. A vse s popravami na nižjih višinah, kar je pomenilo, da je bila tedaj slovenska predstavnica na začasnem tretjem mestu.

Po neuspešnih skokih Honsel, Topič in Lake pa je lahko Apostolovski skupaj s trenerjem Rožletom Prezljem na tribuni glasno vzkliknila z visoko dvignjenima rokama, saj je bilo že tedaj jasno, da je osvojila najmanj bron.

"Izjemno sem vesela, uresničile so se mi sanje. Obenem sem kot sedma slovenska atletinja stopila na zmagovalni oder dvoranskih SP-jev. Presrečna sem," je pred podelitvijo medalj povedla Apostolovski.

Naslov je osvojila Avstralka Nicola Olyslagers (preskočila je 1,99 m), olimpijska podprvakinja in je bila lani tretja na SP-ju na prostem v Budimpešti. Druga je bila branilka naslova, Ukrajinka Jaroslava Mahučik (1,97 m), srebrna na SP-ju na prostem v Dohi 2019 in bronasta na olimpijskih igrah leta 2021 v Tokiu.

Razen treh so bile na startu vse iz najboljše deseterice leta na svetovni lestvici po točkah, tudi prvouvrščeni, ki sta pred SP-jem kot edini skočili več kot dva metra, Mahučik (2,04 m) in Olyslagers (2,03).

Prejšnjo medaljo na dvoranskih SP-jih Slovenije je trenutno poškodovana Tina Šutej osvojila 19. marca 2022 v Beogradu v skoku s palico.

Apostolovski presrečna po osvojenem bronu
Podelitev najboljšim skakalkam v višino, Apostolovski tretja
Največji uspehi Lie Apostolovski

SP:
3. mesto, Glasgow (VB), 2024 (dvorana)
9. mesto, Budimpešta (Mad), 2023 (na prostem)
12. mesto Eugene (ZDA), 2022 (na prostem)

EP:
7. mesto, München (Nem), 2022 (na prostem)
9. mesto, Torun (Pol), 2021 (dvorana)
13. mesto, Istanbul (Tur), 2023 (dvorana) – evropske igre:
6. mesto, Chorzow (Pol), 2023

EP do 23 let:
3. mesto, Talin (Est), 2021 (na prostem) – mladinsko EP:
8. mesto, Boras (Šve), 2019 (na prostem)
...

Apostolovski bronasta na SP-ju v dvoranski atletiki

Čurin Prapotnik nastope končal v polfinalu

Anej Čurin Prapotnik. Foto: EPA

Najmlajši član šestčlanske slovenske reprezentance na Škotskem, 20-letni Anej Čurin Prapotnik, se je v sprintu na 60 metrov po fotofinišu uvrstil v polfinale.

V prvi od treh polfinalnih skupin je slabo štartal, na koncu je s časom 6,71 zasedel zadnje osmo mesto. Na svoji prvi veliki članski tekmi je imel sicer skupno 22. čas med 24 polfinalisti.

Pred polfinalom si je Čurin Prapotnik želel izboljšati osebni rekord (6,64). "Z uvrstitvijo v polfinale sem izpolnil tihi cilj pred prvenstvom, želja pa je bila, da tečem tudi osebni rekord. Imel sem občutek, kot da bi na startu na nos padel. Zaostal sem, ne vem, zakaj se je to zgodilo. Se bom potrudil, da to popravim," je bil nekoliko razočaran Čurin Prapotnik.

V finalu 60 m je slavil Američan Christian Coleman s časom 6,41. Za seboj je pustil sorojaka Noah Lylesa (6,44) in Jamajčana Ackeema Blaka (6,46).

Finale na 60 m na SP-ju v dvoranski atletiki

Ferlanu malo zmanjkalo za finale

Rok Ferlan je v polfinalu teka na 400 m zasedel sedmo mesto z osebnim rekordom 46,61 sekunde in se kot prvi ni uvrstil med šesterico sobotnih finalistov.

V skupini Ferlana je bil tako kot v dopoldanskih kvalifikacijah ponovno olimpijski zmagovalec in svetovni prvak na 400 m ovire, Norvežan Karsten Warholm (46,68), tudi evropski rekorder.

Slednji je bil skupno drugi v polfinalu s 45,86, za Belgijcem Alexandrom Doomom (45,69). Čeh Matej Kršek, ki je s 46,07 dosegel najboljši čas prvega kroga, se je s 46,48 kot zadnji uvrstil v finale in v drugi skupini s tretjim mestom na četrto potisnil Ferlana.