Prizor z licitacij lesa prejšnjih let. Foto: ZGS/Boris Rantaša
Prizor z licitacij lesa prejšnjih let. Foto: ZGS/Boris Rantaša

"Po zbrani količini hlodovine bo to druga največja licitacija doslej. Zbrana količina nas je presenetila, je pa k temu pripomoglo tudi lepo vreme v minulem obdobju, saj je veliko lastnikov gozdov še v začetku januarja lahko les posekalo in pripravilo za licitacijo," je za Slovensko tiskovno agencijo dejal Jože Jeromel iz Društva lastnikov gozdov Mislinjske doline, ki licitacijo vrednejših sortimentov lesa na Koroškem organizira skupaj z Zvezo lastnikov gozdov Slovenije in Zavodom za gozdove Slovenije.

Si zasebna licitacija in zavod za gozdove skačeta v zelje?

Sorodna novica Slovenski les je debel in drag

Na zemljišče ob Podgorski cesti pri Slovenj Gradcu so hlode na prodaj pripeljali v glavnem prodajalci iz Slovenije, nekaj kamionov hlodov pa so pripeljali tudi prodajalci iz Avstrije in Hrvaške. Manjšo količino hlodovine iz državnih gozdov na licitaciji ponuja tudi družba Slovenski državni gozdovi, ki je sicer pred kratkim sama organizirala podobno, a manjšo licitacijo vrednejših sortimentov lesa.

Jeromel je v zvezi s tem povedal, da so se s predstavniki Slovenskih državnih gozdov že pogovarjali o tem, kako naprej, da si ne bi medsebojno "skakali v zelje". "Mi bomo predlagali, da se Slovenski državni gozdovi na področje zasebnega lesa ne bi spuščali, ne nasprotujemo pa temu, da na svoji dražbi prodajajo svoj les," je dejal Jeromel, ki upa, da se bodo lahko dogovorili. Meni namreč, da bi bilo drobljenje na več licitacij najslabše, saj bi s tem licitacije lahko postale nezanimive za ponudnike in kupce.

Katere vrste lesa so na voljo

Sicer pa je na letošnji licitaciji največ hlodov hrasta, sledijo smreka, gorski javor in jesen ter drugi. Med posebnostmi je Jeromel poudaril debelejši kos bršljana, ki bi lahko bil primeren za izdelavo spominkov.

Sorodna novica Najdražji slovenski hlod stane toliko kot avto srednjega cenovnega razreda

Tudi letos je na prodaj nekaj zelo lepih primerkov gorskega javorja, ki bodo po Jeromlovi oceni zagotovo dosegli zelo visoke cene. Ta drevesna vrsta na licitacijah dosega najvišje cene, absolutni rekordi so bili doseženi pred dvema letoma, ko je kupec iz Nemčije za dobrih sto let star hlod gorskega javorja rebraša, posekanega v snežniških gozdovih, ponudil 29.161,52 evra, ponujeni hlod pa je po kubičnem metru dosegel ceno 14.414 evrov.

Kupci so na Koroško na oglede tokrat ponujenih hlodov prihajali že ves minuli teden, največ pa jih Jeromel pričakuje prav v teh dneh. Večinoma so to kupci iz tujine. Ponudbe lahko oddajo še do petka, 4. februarja, do 10. ure, ko se začne odpiranje ponudb. Rezultati letošnje licitacije bodo znani 18. februarja, ko organizatorji načrtujejo tudi zaključni dogodek.Lani je ponudbe oddalo rekordnih 46 kupcev, skupni promet licitacije pa je presegel 1,2 milijona evrov. V prvem krogu lanske licitacije so prodali 97 odstotkov lesa, kar je ostalo, pa so prodali v drugem krogu. Vsako leto na koncu ostane za približno en kamion lesa, ki gre za drva, je še povedal Jeromel.