Foto: Spar
Foto: Spar

V Sparu si s projektom »Hrana ne sodi v smeti« ter v sodelovanju s kuharskim mojstrom Markom Pavčnikom, ki je po izboru gastronomskega vodnika Galut&Millau postal chef leta 2022, prizadevajo za čim manj zavržene hrane oziroma boljši izkoristek te. Z nadgradnjo projekta »Tradicionalna hrana ne sodi v smeti« pa chef Pavčnik pripravlja tradicionalne slovenske jedi na sodoben način.

68 kilogramov je preveč!

Toliko hrane namreč letno zavrže povprečen Slovenec*. Kar tretjina proizvedene hrane na svetu pa konča v smeteh, medtem ko bi že četrtina lahko preprečila svetovno lakoto**. 68 kilogramov - številka, ob kateri zvonijo vsi alarmi in nas opominjajo, da bi morali spremeniti naš odnos do hrane.

Spar v sklopu dolgoročne akcije "Hrana ne sodi v smeti" v sodelovanju s chefom Markom Pavčnikom redno objavlja uporabne nasvete in izvirne recepte za čim boljši izkoristek hrane. Pavčnik se je lotil tudi kuharskega eksperimenta Projekt 68 kg ter navdušil s številnimi recepti za izvrstne tako imenovane "reciklirane jedi". Boštjan Kos, vodja Pekarne Spar, pa mu je pokazal, kako speči kruh iz viškov kruha. Peki Pekarne SPAR namreč iz kruha, ki jim ostaja na policah, pripravljajo moko in iz nje spečejo odličen trajnostni kruh.

Chef Marko Pavčnik je pripravil tradicionalno zasavsko jed grenadirmarš na sodoben način. Foto: Spar
Chef Marko Pavčnik je pripravil tradicionalno zasavsko jed grenadirmarš na sodoben način. Foto: Spar

Tradicionalna zasavska jed na sodoben način

Projekt »Hrana ne sodi v smeti« so pri Sparu nadgradili s projektom »Tradicionalna hrana ne sodi v smeti«, v okviru katerega chef Pavčnik oživlja stare recepte in tradicionalne slovenske jedi “preobleče” v sodobne različice.

Tokrat se je lotil priprave grenadirmarša - tradicionalne zasavske jedi, ki je sestavljena iz krompirja in testenin. Idealna je za pripravo, kadar imamo doma malo sestavin. Kako je nastajal sodoben grenadirmarš, si oglejte v videu.

Spar viške hrane podari

V Sparu želijo z dobrimi praksami prispevati k zmanjšanju količine zavržene hrane, zato preudarno ravnajo z njo. Redno spremljanje prodaje jim omogoča optimalno naročanje hrane in s tem minimalna vračila. Živila, ki kljub temu ostanejo na policah, pa v okviru akcije "Donirana hrana" že več kot osem let podarjajo različnim humanitarnim organizacijam. Samo leta 2021 so Zvezi Lions klubov, humanitarnemu društvu Hrana za življenje (Food for Life Slovenija), Slovenski filantropiji – Združenje za promocijo prostovoljstva in Društvu Krog 9 predali hrano v skupni vrednosti več kot milijon dvesto tisoč evrov.

*Vir: Statistični urad RS (SURS)

**Vir: Organizacija Združenih narodov za prehano in kmetijstvo (FAO)