Foto: BoBo
Foto: BoBo

Po javnih pozivih k varčevanju v preteklih desetih dneh se poraba vode ni povečala, zaradi izjemne suše pa je stanje še vedno zelo skrb vzbujajoče in verjetnost redukcij vse večja, so v skupnem poročilu zapisali župani Kopra, Izole, Pirana in Ankarana.

Količina vode v Rižanskem vodovodu je na kritični meji, ki je v povprečnih poletjih značilna za konec meseca julija. Poleg tega je dobava vode iz Istrskega vodovoda Buzet in Kraškega vodovoda Sežana na zgornjih mejah zmogljivosti. Na podlagi teh ugotovitev so župani v sodelovanju z Rižanskim vodovodom in civilno zaščito sprejeli vrsto ukrepov za nadaljnje zmanjšanje porabe vode, pa tudi popolno prepoved vse nenujne rabe vode.

Komunalna podjetja bodo do nadaljnjega izklopila zalivalne sisteme na javnih zelenicah, zaprla prhe na vseh plažah, prenehali bodo delovati tudi fontane in vodni motivi na javnih površinah ter pitniki. Drevesa in cvetlične grede bodo zalivali samo iz zajetij in drugih vodnih virov. Javne sanitarije bodo opremili s pozivi k racionalni porabi vode.

Z današnjim dnem je prepovedano zalivanje zelenic in pranje avtomobilov, izjema so avtopralnice, ki za pranje uporabljajo reciklirano vodo. Prepovedano je tudi pranje dvorišč in polnjenje bazenov.

Načrti za distribucijo vode občanom

Župani pozivajo prebivalce, naj skrajno varčujejo z vodo, to velja tudi za tiste, ki se ukvarjajo s kmetijstvom. Prosijo jih tudi, da o okvarah oziroma nenadzorovanih izlivih iz vodovoda čim prej obvestijo Rižanski vodovod.

Gospodarske subjekte, hotelirje in zasebne ponudnike tudi pozivajo, naj vodo uporabljajo čim bolj varčno, z ukrepi pa naj seznanijo tudi turiste in obiskovalce.
Rižanski vodovod Koper je tudi vzpostavil krizno skupino za 24-urno spremljanje razmer.

Pripravil je tudi program izvedbe morebitnih redukcij. Občinski štabi civilne zaščite pa so pripravili načrte distribucije pitne vode občanom.

Požarna ogroženost le še na zahodu države

Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in policija bosta danes na teh območjih prenehala izvajati poostren nadzor, so sporočili z uprave za zaščito in reševanje.
Velika požarna ogroženost naravnega okolja, ki je bila razglašena 1. julija, je bila preklicana za občine na območju izpostav uprave za zaščito in reševanje Kranj, Ljubljana, Celje, Slovenj Gradec, Trbovlje, Maribor, Murska Sobota, Ptuj, Brežice in Novo mesto.

V občinah Ankaran, Izola, Koper in Piran, Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava, Bloke, Cerknica, Divača, Hrpelje-Kozina, Ilirska Bistrica, Komen, Loška dolina, Pivka, Postojna in Sežana velika požarna ogroženost naravnega okolja, razglašena 1. julija, še naprej ostaja v veljavi.

Na območju teh občin je v naravnem okolju poleg požiganja, odmetavanja gorečih ali drugih predmetov, snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi kuriti, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, kuriti kresove, izven pozidanih površin uporabljati predmete, naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar ter izvajati ognjemete.

Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in policija bosta v teh občinah še naprej izvajala poostren nadzor.