Blatenje vodstva in ZD-ja Ljubljana spodbuja le nasilje, kar se že pozna v ambulantah, sporočajo predstojniki. Foto: BoBo
Blatenje vodstva in ZD-ja Ljubljana spodbuja le nasilje, kar se že pozna v ambulantah, sporočajo predstojniki. Foto: BoBo

Predstojniki poudarjajo, da se težave v primarnem zdravstvu po državi kopičijo že leta, nanje pa da so v ZD-ju Ljubljana ves čas opozarjali, odločevalcem pošiljali predloge za izboljšanje, a žal niso bili slišani. "Zdaj se vse težave, ki smo jih napovedovali, usmerjajo le v iskanje krivca pri vodstvu ZD-ja Ljubljana. Vse to pa zelo slabo vpliva na odnos pacientov do naših zaposlenih. Zato ne moremo več sprejeti številnih in nenehnih očitkov, ki se jih moramo vsakodnevno braniti," so poudarili.

Pod sporočilo za javnost so se podpisali predstojnica Inštituta za raziskave in razvoj osnovnega zdravstva ZD-ja Ljubljana Zalika Klemenc Ketiš, predstojnica enote Bežigrad Liljana Klančnik, predstojnica enote Center Robertina Benkovič, predstojnik enote Moste-Polje Igor Krunić, predstojnica enote Šentvid Mojca Prica, predstojnik enote Šiška Andrej Divjak, predstojnica enote Vič-Rudnik Katja Dejak Gornik in predstojnica enote Splošne nujne medicinske pomoči ZD Ljubljana Marija Matejka Škufca Sterle.

Velika večina zaposlenih po njihovih navedbah dela odlično. "V teh težkih časih bi se zato morali vsi skupaj vprašati, kaj želimo doseči in kako lahko skupaj prispevamo za boljši danes in boljši jutri," so dodali.

Zato vse, ki se ukvarjajo le z "blatenjem" vodstva in ZD-ja Ljubljana, opozarjajo, da s tem spodbujajo le nasilje, kar se že pozna v ambulantah. Opažajo, da so uporabniki pod vplivom negativnih objav in da se najverjetneje ne zavedajo, da s tem vplivajo tudi na zdravstveno obravnavo.

Odločevalcem predlagajo, da sedejo za mizo, preučijo vse predloge, ki so jih iz ZD-ja Ljubljana posredovali v preteklih letih, sami pa želijo le v miru opravljati svoje delo.

Predstojniki: Odnosi zelo dobri

Ob očitkih o slabih odnosih znotraj ZD-ja Ljubljana predstojniki poudarjajo, da anonimni anketi, ki so ju opravili med zdravstvenimi delavci in drugimi zaposlenimi, kažeta, da so odnosi med zaposlenimi v ZD-ju Ljubljana zelo dobri, da si pomagajo med seboj ter da jim je omogočeno izražati svoja mnenja, tudi če so drugačna.

Odhodi iz dejavnosti družinske medicine so, tako predstojniki, večinoma posledica dalj časa trajajoče preobremenjenosti z delom in administrativnimi nalogami. V določenih primerih pa so odhodi povezani tudi z možnostjo večjega zaslužka in drugačne organizacije delovnega časa v primeru zaposlitve pri koncesionarjih ali v gospodarstvu.

Ob tem opozarjajo, da se bodo ob večjem kadrovskem primanjkljaju na določenih področjih in neustreznem vrednotenju dela trenutne težave samo še dodatno poglabljale, če ne bo korenitih reform.

V Levici za umik točke o izplačilih nagrad delu vodstva ZD-ja Ljubljana

Foto: BoBo
Foto: BoBo

Svetniki Levice v ljubljanskem mestnem svetu predlagajo, da se z dnevnega reda ponedeljkove seje sveta umakne točka o podaji soglasja k izplačilom nagrad za delovno uspešnost delu vodstva ZD-ja Ljubljana za leto 2021. Izplačilo nagrad se jim zaradi prebivalcev Ljubljane, ki so ostali brez osebnega zdravnika, zdi skrajno neprimerno.

Predlog umika točke z dnevnega reda bo ljubljanski župan Zoran Janković v ponedeljek sicer dal na glasovanje, a bodo njegovi svetniki glasovali proti, je povedal na torkovi novinarski konferenci.

Mestni svetniki Levice so razočarani, da niso naleteli na posluh s strani Jankovića in njegove liste. "Še naprej lahko poslušamo izjave, da pravzaprav direktorica dela super, da je vodenje ZD-ja Ljubljana odlično in celo, da bi takšno direktorico potrebovali še drugi večji zdravstveni zavodi v Sloveniji," je v izjavi za medije dejal ljubljanski mestni svetnik Levice Arne Jakob Zakrajšek.

Razočarani so tudi, ker se, tako Zakrajšek, mestni svetniki Gibanja Svoboda niso odločili, da bodo glasovali proti temu sklepu, temveč da bodo vzdržani, kljub vsem pozivom pacientov in zaposlenih, ki so pisali na ministrstvo za zdravje.

Vodja svetniškega kluba Levice v ljubljanskem mestnem svetu Urška Honzak je poudarila, da je stanje zdravstva v Ljubljani kritično in slabo. "Po nekaterih podatkih je v Ljubljani v zadnjih letih brez osebnega zdravnika ostalo okoli 15.000 pacientov," je povedala. Hkrati po njenih besedah iz ZD-ja Ljubljana odhajajo tudi zdravniki ter medicinsko, tehnično in drugo osebje.
Spomnila je, da so bili o stanju ljubljanski mestni svetniki obveščeni tudi s strani ministrstva za zdravje, od koder so jim posredovali nekatere anonimizirane izjave zaposlenih in pacientov ZD-ja Ljubljana.

Ljubljanska mestna svetnica Levice Petra Blajhribar Kubo je ob tem povedala, da so v svetniški skupini Levice v zadnjem času dobili več pričevanj pacientov, ki so v ZD-ju Ljubljana izgubili osebnega zdravnika. Po njenih osebah so pacienti poročali, da so šele takrat, ko so zboleli in potrebovali zdravniško pomoč, izvedeli, da so ostali brez izbranega zdravnika, kar je po njenih besedah nepredstavljivo.

Nagrada v višini slabih tisoč evrov bruto

Sklep, ki ga bodo v ponedeljek na seji obravnavali ljubljanski mestni svetniki, predvideva, da bo direktorica ZD-ja Ljubljana Antonija Poplas Susič za leto 2021 dobila nagrado v višini 993,81 evra bruto, ob tem pa 116,17 evra bruto nagrade za delovno uspešnost za mesto namestnice direktorja za razvoj zdravstvene dejavnosti od januarja do aprila 2021 – gre za položaj, ki ga je zasedala pred nastopom mandata direktorice.

Dodatek za redno delovno uspešnost bo po predlogu za leto 2021 prejela tudi strokovna direktorica ZD-ja Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič v višini 1318,05 evra bruto in nekdanji direktor ZD-ja Ljubljana Rudi Dolšek za obdobje med januarjem in aprilom 2021 v višini 628,27 evra bruto.

Mestni svet je sicer o podobnem sklepu odločal že decembra lani in ga tudi potrdil, a nato minister za zdravje Danijel Bešič Loredan ni podal soglasja, saj so predvideni zneski presegali pet odstotkov letnih sredstev za osnovne plače direktorjev. Novi zneski so občutno nižji od prvotno predvidenih.