Moški, ki se je zažgal, je v umetni komi. Foto: Reuters
Moški, ki se je zažgal, je v umetni komi. Foto: Reuters

"Moški, rojen leta 1964, se je zažgal okoli 15. ure z vnetljivo tekočino," je tvitnila policija. Za zdaj ne sumijo, da je imelo dejanje politično ozadje.

Mimoidoči so sicer pogasili plamene, a je moški zaradi hudih opeklin v umetni komi, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Moški je namreč kljub hitremu posredovanju ljudi utrpel hujše opekline glave in rok. Reševalci so sporočili, da opekline prekrivajo 30 odstotkov njegovega telesa in da je trenutno v umetni komi.

Na Češkem so se ravno v sredo spominjali 50. obletnice samosežiga tedanjega študenta filozofije Jana Palacha, ki se je sredi Prage polil z bencinom in zažgal iz protesta proti sovjetski okupaciji tedanje Češkoslovaške. Dejanje je takrat pretreslo celoten svet.

Prebivalci Prage se spominjajo Jana Palacha. Foto: Reuters
Prebivalci Prage se spominjajo Jana Palacha. Foto: Reuters

Palach se je za protestno dejanje odločil 16. januarja 1969. Avgusta leto prej so združene sile Varšavskega pakta pod vodstvom tedanje Sovjetske zveze vkorakale v tedanjo Češkoslovaško in s tanki zatrle Praško pomlad, reformno gibanje, ki ga je začela vlada Aleksandra Dubčka.
Pred očmi javnosti se je Palach na Vaclavskem trgu polil z bencinom in prižgal vžigalico. Tri dni pozneje je umrl v bolnišnici za posledicami hudih opeklin.

Palachu so sledili drugi

S tem dejanjem je skušal javnost spodbuditi k odporu proti "normalizaciji" sovjetske okupacije. Več javnim osebam je poslal pismo, v katerem je napovedal, da mu bo protestno sledilo še več ljudi, dokler se ne bo končala cenzura v državi. In res mu je potem v naslednjih tednih in mesecih sledilo še 26 mladeničev. Sedem jih je za posledicami samosežiga tudi umrlo.